Skocz do zawartości

Astro-sterownik... albo coś w tym stylu :-)


sylwas72

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, naprawdę szacun, szczególnie za płytkę, apkę i determinację. 😲

 

A można zobaczyć to wszystko na płasko na stole podłączone tak, jak faktycznie ma być podłączone na OTA? Trochę trudno się rozeznać, co czym steruje. :) 

 

Pomysł modularnej budowy i szybkiego przerzucania elementów nie jest mi obcy, trzy moje setupy obsługuje jeden AstroPC z NINA i jeden kontroler grzałek własnej konstrukcji i dlatego chyba rozumiem motywację.

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kajojk napisał(a):

Tsm masz rotator czy filter weel przy kamerze?

To jest rotator mojej produkcji, a tutaj go trochę opisałem 

 

2 godziny temu, vroobel napisał(a):

Kurcze, naprawdę szacun, szczególnie za płytkę, apkę i determinację. 😲

 

A można zobaczyć to wszystko na płasko na stole podłączone tak, jak faktycznie ma być podłączone na OTA? Trochę trudno się rozeznać, co czym steruje. :) 

 

Pomysł modularnej budowy i szybkiego przerzucania elementów nie jest mi obcy, trzy moje setupy obsługuje jeden AstroPC z NINA i jeden kontroler grzałek własnej konstrukcji i dlatego chyba rozumiem motywację.

 

Dzięki za miłe słowa to motywuje.

Tam nie ma wielkiej filozofii, z sterownika do kompa schodzi przewód USB i zasilający do zasilacza. Do sterownika podłączone mam dwa silniki (RA i DEC), silnik focusera, dwie grzałki. AstroEQ, Focuser, Sterowanie PWM i migawką aparatu odbywa się na różnych portach COM bo w urządzeniu jest HUB USB.

Ale spróbuje to założyć wszystko na statywie i zrobić jakieś zdjęcia z opisem.

 

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Pełna profeska!

 

Dzięki bardzo.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profeska. Zazdroszcze wiedzy, determinacji, czasu. Jakis czas temu chodzil po glowie pomysł zrobienia samodzielnue tego typu sterownika choć do innego urządzenia. I choć generalna wiedzę i umiejętności posiadam, to potrzeba wgryzania się w detale, i ilosc czasu która by trzeba na to piseiecic przegrały z komercyjnym produktem za 1000pln. Jedynie co popełniłem skutecznie to nakładkę na malinę, które dodawały wyjścia pwm do grzałek, czujnik temp, zasilanie kamerki. Ale znowu, poległem na sprawnym użyciu astroberry, i wygrał asiair :(

zazdroszcze i gratuluję:)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ko20 napisał(a):

Profeska. Zazdroszcze wiedzy, determinacji, czasu. Jakis czas temu chodzil po glowie pomysł zrobienia samodzielnue tego typu sterownika choć do innego urządzenia. I choć generalna wiedzę i umiejętności posiadam, to potrzeba wgryzania się w detale, i ilosc czasu która by trzeba na to piseiecic przegrały z komercyjnym produktem za 1000pln. Jedynie co popełniłem skutecznie to nakładkę na malinę, które dodawały wyjścia pwm do grzałek, czujnik temp, zasilanie kamerki. Ale znowu, poległem na sprawnym użyciu astroberry, i wygrał asiair :(

zazdroszcze i gratuluję:)

Dzięki bardzo. Na pewno urządzenie typu AsiAir to zupełnie inna liga, w tym projekcie chodziło mi o to żeby spiąć całą moją elektronikę w jedną w miarę małą płytkę PCB, która obsłuży wszystkie moje urządzenie w większości  wykonane przeze mnie (z materiałów znalezionych w necie) czyli "DIY" a tych niestety AsiAir ich nie obsłuży, no chyba że się mylę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tom-cio napisał(a):

Szacunek, to mało powiedziane :notworthy:

Dzięki bardzo, nie spodziewałem się, że moja radosna twórczość zostanie tak doceniona.

 

Jeszcze dwa zdjęcia całości z montażem i statywem + opis dla @vroobel

 

20240623_173433.thumb.jpg.06ac9f24e4f4588869cfdbad66b1401f.jpg

 

20240623_173456.thumb.jpg.845dcfe3b31bbd5ade3a3c53104f7aac.jpg

Edytowane przez sylwas72
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, vroobel napisał(a):

Dziękuję! 😊

 

A jakiego komputera używasz? Zgaduję, że nie jest to mini PC, bo też by tam wisiał obok. Trzy kable idące "na dół" zmieniłyby się w jeden - zasilanie. :) 

 

Masz rację, na razie jest to laptop a miniPC jest w planie, a czy by wisiał u góry to szczerze nie wiem co by na to powiedział mój EQ3-2 🙂 . Ale kto wie bo też tak powoli rozglądam się za samą głowicą EQ-5, ta już by sobie poradziła skoro EQ3-2 sobie całkiem nie źle radzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, vroobel napisał(a):

Mój EQ5 zmodowany do OnStep GoTo na paskach jest zdumiewająco dokładny, korekta po plate solve to naprawdę drobiazg. A jak sobie radzi ten EQ3-2?

Powiem tak, jak nie wieje więcej niż 3-4 m/s to mogę robić 5min klatki ale z reguły robię po 180 sek. ale też spróbowałem podczas bezwietrznej pogody 10 min i też wyszła ok. Na poziom, który aktualnie reprezentuje 🙂 na razie mi wystarcza i cieszę się, że coś zaczyna mi wychodzić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, vroobel napisał(a):

Ale wiesz, że sama głowica EQ5 nie rozwiąże problemu słabego wiatru? Udźwig to jedno, ale przydałby się stalowe nogi...

Wiem, wiem, na razie mam taka namiastkę piera ale w planie jest, jak tylko zrobię remont balkonu jakiś sztywniejszy pier.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztem przysypiania w pracy dzisiaj w nocy sprawdziłem wszystko i działa bezproblemowo.

Przy okazji testów złapałem 20 klatek po 3 min. materiału (po raz pierwszy na Veil) a przed zmrokiem 20 x dark, 20 x flat, 20 x bias.

Tak to u mnie w tej chwili wygląda.

 

20240624_200137.jpg.a6bdcddb9eae70dda167076510c4ec22.jpg

 

Po szybkiej obróbce Veil - 60 min.

 

Veil_Nebula_Final.jpg.428c581c81daf2bf536845ad8ba957d9.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, vroobel napisał(a):

Mam wrażenie, że ten pier praktycznie wisi w powietrzu. Do czego to jest przykręcone? Drewniane listewki? :D 

🙂 , tak to może wyglądać ale jest to metalowa poręcz, kątowniki drewnianą są na górze ale to nie mój wymysł, tak było jak kupiłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.