Skocz do zawartości

Ktory lepszy ?


KamilM

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Drodzy forumowicze chciał bym prosic o pomoc w wyborze miedzy dwoma teleskopami :

Celestronem FirstScope 114EQ

a CelestrnemPowerseeker 80EQ

Chec zakupu teleskopu pojawila sie po wyczerpaniu mozliwosci mojego 76/700 wiec niebyl by to moj pierwszy teleskop.

Co do moich preferecji to milo by bylo poogladac mglawice galaktyki itd. ale planety równierz.

Z wyrazami szacunku KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KamilM..

 

Niedawno mialem dylemat z kupnem teleskopu ale mialem kaski tylko na 80EQ

 

Mysle ze to co na dole jest napisane pomorze Tobie w wyborze.

 

Oto co doradzili mi userzy:

 

 

wersja Short to gorszy montaż (czyli ten mechanizm do ruszania między statywem a teleskopem) a to jest ważne! (montaż to podstawa komfortu. jak jest za słaby to obraz się trząsie co uniemozliwia oglądanie przy dużych powiększeniach), gorsze lustro, soczewka w wyciagu (optyczna kuternoga).

 

co do tego refraktora 80EQ to bedzie względny do planet i słaby do ciemnych obiektów. niestety im wieksza srednica tym lepiej i tu niema zmiłuj się.

 

ale i tak nic poniżej 114/900 nie polecamy

 

 

Nie widziałem PowerSeekera na oczy, ale opinie o tej linii sprzętu nie są najlepsze. Głównie narzeka się na niestabilne montaże i marne wyposażenie (jak okulary itp). Ten refraktor o średnicy 80mm nadaje się w zasadzie tylko do planet, przy których stosuje się stosunkowo duże powiększenia, a tu właśnie jakość montażu jest szczególnie istotna.

Seria FirstScope jest w tym względzie lepsza. Model FirstScope jest bardzo często polecany jako najlepszy (i tani) teleskop dla początkującego. Modele "długi" i Short różnią się tym, że ten drugi ma wbudowaną w wyciąg okularowy soczewkę Barlowa, która jakby "sztucznie" wydłuża ogniskową. Dlatego przy stosunkowo krótkiej ogniskowej lustra głównego (a więc krótkiej tubie) uzyskujemy faktycznie ogniskową 1000mm, dłuższą nawet niż w standardowym modelu. Ma to tę zaletę, że sprzęt jest bardziej mobilny i łatwiejszy w obsłudze w ciasnej przestrzeni, np. na balkonie. Jednak odbija się to na jakości obrazów, zwłaszcza przy większych powiększeniach, np. przy obserwacjach planet. Mimo wszystko powinien pozwolić (tak przypuszczam) na dostrzeżenie przerwy Cassiniego w pierścieniach Saturna w dobrych warunkach atmosferycznych.

 

Podsumuję tak - jeżeli jesteś w stanie jakoś dozbierać do 700zł, to bierz FirstScope. Jeżeli nie - FirstScope Short za 600zł, widoki i tak powinny być nie złe (ale nie ma szans żeby dorównały tym z długiego). A jeżeli Twojemu ojcu zależałoby tylko i wyłącznie na planetach i Księżycu (z wyłączeniem mgławic, gromad gwiazd itp) to możesz nawet zaryzykować i wziąć FirstScope'a 70 EQ.

 

 

Nie wiem czy ktos nie bedzie mial pretensji o to ze udostepnilem fragment korespondencji na pw ale kolega ma taki sam problem. W razie czego usune..

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale TRAGICZNE okulary! nie kupować NIE KUPOWAĆ!!!!

 

A Ty skąd wiesz? ^_^

 

Mam dokładnie ten model Optisana i okular 6mm jest całkiem przyzwoity, lustro glowne nienaganne a powłoka alu trzyma już 5 lat, była wiele razy czyszczona i nic złego się z nią nie dzieje, choć za rózowo też nie jest :D . Więcej tutaj http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=2078.0

 

No i zrobiłem nim takie fotki :D (114,500mm to z redukcją ogniskowej):http://members.lycos.co.uk/hamal/ ale nie powiem po ilu przeróbkach :)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.