Jump to content

Jak aluminizuje się lustro?


Rafał K.
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Mam pytanie na temat aluminizacji oraz utwardzania zwierciadła. W tym temacie jestem laikiem , a nurtuje mnie co tak naprawdę się utwardza, tzn. czy napylona warstwa aluminium jest utwardzona, czy też na aluminium nakłada się jeszcze inne substancje będące zabezpieczeniem? I czym różni się np. I klasa twardości zwierciadła od II?

Czy prawdą jest że nie utwardzonego zwierciadła nie powinno się wogóle dotykać?

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Mam 2 lata lustro tylko napylone w tzw. 1 klasie twadrosci . Napyla sie je "prózniowo" czystym aluminium . Od czystosci tego Al zalezy czy bedzie dobre na dłużej. Kilka dni po napyleniu dotknąłem w kilku miejscach na obrzezach lustro. Slady bardzo delikatnie po miesiacu zmylem . Chyba po 3 miesiącach myłem już normalnie bawełnianną szmatką z ludwikiem i pod strumieniem wody i nie porysowało się . Pewnie juz samo utwardziło sie sie .

Takie aluminizowanie jest tansze i trwalsze niz srebrzenie . Dlatego tak aluminiowałem . W sumie jestem zadowolony . Nie mam warstwy SiO2 / chyba to/ i tym samym lustro ma troche wiekszą sprawność . Jak wytrzyma 4 lata to czysty zysk . Ponownie tez pewnie tak aluminiuję .

Link to comment
Share on other sites

Czyli im czystsze aluminium tym będzie póżniej twardsze, czy dobrze rozumiem?

A jaką funkcję spełnia SiO2 o której wspomniał zbig?

I jeszcze jedno. W przypadku teleskopów seryjnej produkcji, ile lat wytrzyma zwierciadło zanim zmatowieje i jak to się objawia w obrazie?

Link to comment
Share on other sites

aluminium jest dużo trwalszym materiałem niż srebro. Niektórzy producęci seryjni dają aż 10 lat gwarancji na powłoke lauminiową, a powłoka srebrna szarzeje po 1-2 latach od srebrzenia. Jedyny plus srebra jest taki iż powleczenie zwierciadła możan wykonać na własną po stosunkowo niedurzycz kosztach. Każdy chyba kojaży prube Tollensa na drodze której otzrymujemy lustro srebrne HCOH+Ag2O->2Ag+HCOOH doczynniki można kupić w sklepach chemicznych, aptekach lub sklepach z odczynnikami do wywoływania fotografii. Wiem ze tą metode stosowali polscy miłośnicy astronomi w w połowe zeszłergo stulecia. Teraz chyba używa się wyłacznie aluminium, wspułczynik odbicia światła przez aluminium również jest większy niż przez srebro.

Link to comment
Share on other sites

Mam 2 lata ...

Myślałem że jesteś trochę starszy... :ha:

 

Ale na poważnie. Nie znam odpowiedzi na pytanie tego wątku, ale szczerze podziwiam ludzi którzy chcąc zerknąć w gwiazdy zaczynają od budowy telepa od zera - zwijanie tubusa z paska, napylanie zwierciadełka, szlifowanie soczewek itp. sprawy. I to w czasach kiedy za grosze można kupic teleskopy, o których kiedyś nie mogli marzyć nawet zawodowi astronomowie nie mówiąc o zwykłych astroamatorach.

To bardzo piękne hobby! Ale chyba dla wyjątkowo cierpliwych...?

Edited by Merak
Link to comment
Share on other sites

Im czystsze tym mniej potencjalnych ognisk reagujących z powietrzem . Z tego co wiem to gwarancja na napylone i utwardzone w Polsce to 2 lata . W naszych zabrudzonych siarką czasach srenrzenie trzebaby ponawiac co kilka miesiecy. Koszt azotanu srebra w aptece to ok 50 zł .

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem dwa watki na forum odnośnie aluminizacji:

http://www.astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=1053

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5094.0

 

I sprawa wyglada mi tak:

1) Pierwszą klasę twardosci zwierciadła uzyskujemy poprzez zwykłe utlenienie się aluminium.

2) Ewentualnie po aluminizacji dodatkowo nakłada się np. SiO2 co utwardza zwierciadło.

 

A co by się stało gdyby przykladowo pokryć lustro Al, nastepnie zostawić je na parę tygodni w celu wytworzenia się warstwy tlenku aluminium i dopiero wtedy poddać je utwardzaniu. Taka powierzchnia bylaby chyba trwalsza i jednoczesnie bardziej odporna na np. zarysowanie.

 

No ale to już pytanie bardziej do fachowca.

 

A teraz problem bardziej z życia. Po zakupie telepa (a było to 4 lata temu) pamiętam, że pasy na Jowiszu miały wyrażnie kolor brazowy, a obecnie widać je w odcieniach szarości. Czy jest to oznaka zmatowienia lustra?

 

Nie znam odpowiedzi na pytanie tego wątku, ale szczerze podziwiam ludzi którzy chcąc zerknąć w gwiazdy zaczynają od budowy telepa od zera  - zwijanie tubusa z paska, napylanie zwierciadełka, szlifowanie soczewek itp. sprawy. I to w czasach kiedy za grosze można kupic teleskopy, o których kiedyś nie mogli marzyć nawet zawodowi astronomowie nie mówiąc o zwykłych astroamatorach.

To bardzo piękne hobby! Ale chyba dla wyjątkowo cierpliwych...?

 

Nie, ja nie zamierzam samemu wykonać teleskopu, co nieukrywam napewno byłoby konstruktywne.Za mało mam czasu i wiedzy. A jak dodatkowo weźmie się pod uwagę

stosunek ceny dobrego montażu i okularów do tuby ze zwierciadlem to oszczędność może się okazać żadna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.