Skocz do zawartości

Help ! Lunetka rosyjska 20x50 - jak to złożyć ...


Siewierz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

mam problem - od pewnego czasu jestem w posiadaniu rosyjskiej lunetki 20x50.

Jakis czas temu wpadlem na "wspanialy" pomysl przeczyszczenia jej .. :/

 

Rozkrecilem ja tak niefortunnie ze wysypalem zawartosc :/ I mam teraz problem z jej zlozeniem. Przeszukalem forum i znalazlem schemat do lunetki Turist tez 20x50 ale niestety Turist jest 3 czesciowy a ta jest 2 czesciowa.

 

Sklad to okular , 3 cieniutke "pierscienie" ( a'la podkladki ) 2 soczewki , 4 tulejki , i jedna nasadka , no i oczywiscie soczewka 50.

 

Jak to poskladac ??? Jest moze schemat albo zasada ? Moze ktos ma / mial i wie jak to zrobic ??

 

Moge zrobic fotke i wystawic tutaj jesli jest potrzeba ..

 

pict16963dc.th.jpg

 

Tak to wyglada - moge pomierzyc wsio i podpisac jak trzeba..

z gory dziekuje !

 

ps tego samego posta poslalem na teleskopy pl - bo forum cos dzisiaj dziwnie chodzi - raz jest a raz nie ..

Edytowane przez Siewierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siewierz, odpowiedziałem Ci na teleskopy.pl Ten schemat Turista, co znalazłeś, pewnie pochodzi stamtąd, scislej ze strony ATM. Nie wiem ,którą wersję widziałes, czy schemat blokowy czy też skana z oryginalnej instrukcji. Ten ostatni to moje dzieło :rolleyes: Te dwie soczewki prawdopodobnie odpowiadają za odwracanie obrazu i powinny być ulokowane mniej wiecej symetrycznie i w ogóle być własciwie identyczne. W Turiście oprócz nich była jeszcze specjalna soczewka kolektora. Zajrzyj do tego oryginalnego przekroju z Turista, zobacz jak ulokowane sa tam soczwki odwracające obraz. Potem pokombinuj z tulejami i podkładkami, sprawdź czy nie ma tam jakiś przetoczen sugerujacych lokalizację elementów. Powodzenia, mam nadzieję, ze się uda. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jarku ,

 

no kombinuje i kombinuje- udalo mi sie zlozyc tak ze obraz jest poprawny , ale jakosc pozostawia wiele do zyczenia - nieostry , powiekszenie chyba mniejsze niz 20 ... ogolnie porazka.

 

nie wiem czy te 2 soczewki powinny byc blisko siebie , czy powinny byc rozdzielone , nie wiem czy powinny byc blisko okularu czy dalej , gdzie umiescic pierscienie i nasadke ...

 

ehh juz przerobilem tyle ukladow ze szkoda gadac :blink:

 

Niestety nie ma szans na instrukcje albo schemat - nie mam czegos takiego.

Przygladalem sie schematowi Turist.doc i Turist3.doc z ATM na teleskopy.pl ale niestety nie pomoglo mi to zbytnio - inna ilosc elementow ich dlugosc i fakt ze tam sa 3 soczewki a tu 2 nie daje mi zbytnio wizji jak to zlozyc ( ale jesli jestes autorem tych schematow to :Beer: - gdybym rozsypal Turista mial bym juz problem z glowy :D )

 

Jesli ktos ma jakies pomysly albo sugestie niech daje znac - bo mnie koncza sie powoli pomysly ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

nie wiem czy te 2 soczewki powinny byc blisko siebie , czy powinny byc rozdzielone , nie wiem czy powinny byc blisko okularu czy dalej , gdzie umiescic pierscienie i nasadke ...

(...)

Jesli ktos ma jakies pomysly albo sugestie niech daje znac - bo mnie koncza sie powoli pomysly ...

 

Mala szansa aby to co ponizej mialo u Ciebie zastosowanie, ale moze Cie naprowadzi.

 

Uklad soczewek odwracajacych winien byc wiecej niz dwa centymetry od okularu. Odleglosc miedzy soczewkami odwracajacymi winna byc wieksza niz odleglosc okular <> uklad odwracajacy. Jezeli soczewki odwracajace nie sa rownowypukle, to wiekszymi brzuszkami do siebie. To tyle wnioskow z grzebactwa pospolitego w ukladzie odwracajacym Optisana.

 

Jeszcze jedno... Jezeli osiagnales za duze powiekszenie, to uklad odwracajacy byl zbyt daleko od okularu (to dziala jak tulejki barlowa w U ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to układ odwracania soczewkowy bez zmiany powiekszenia robi się na 2 sposoby:

-z 1 soczekwą w układzie 2f-2f, tzn. umieszczamy układ odwracajacy tak, by ognisko obiektywu słuzyło za przedmiot pozornyw odległości 2f od soczewki, a obraz powstawał w odległości 2f za soczewką, tam ładujemy okular

-z 2 soczewkami w układzie f-f, tzn. pierwsza znajduje sie w odległości f od ogniska obiektywu, dajac mniej więcej równoległą wiązkę, która nastepnie skupiana jest przez drugą soczewkę w ognisku w odległości f za nia. Tu znów okular itp. Chyba ten układ jest w Turiscie3, tu jest podbny, pytanie, czy symetryczny, 1:1

Uklad odwracajacy w optisanach itp. dołaczany do teleskopów astro jest trochę inny, bo niesymetryczny i powiększa [zwykle 1.5x], a tamte mają odwzorowanie 1:1. Oczywiscie nie wiem jak jest w lunetce Siewierza, ale to kwestia wypróbowania wszystkich kombinacji ustawień soczewek i tulejek. Niektóre 'wypadną z gry' w sposób oczywisty, wiec liczba kombinacji mimo imponującej liczby elementów nie jest duża. Przede wszystkim przyjrzyj sie dokladnie tulejom i soczewkom, czy te ostatnie sa na pewno identyczne, to samo z tulejami, może jakies drobne różnice długości rzedu pól milimetra itp. -to może być ważne. Zrob sobie zestaw sensownie wyglądajacych kombinacji elementów i zanotuj je, a potem wypróbuj. W końcu musisz trafić, nie ma siły. Trzymam kciuki

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RANY BOSKIE Bmarek !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :Beer::Beer::Beer::Beer::Beer::Beer:

 

Jestes Geniuszem !!

 

Przetrzepalem forum , dzial ATM , ogolnie o sprzecie , wszystko !! I nie moglem znalezc ! :Boink::Boink:

 

Zaraz sie zabieram do zlozenia !

 

To jest dokladnie ta lunetka ! 33T20x50 ! Kurka juz na ebayu szukalem po tym oznaczeniu , a u nas na forum pod zapytaniami luneta , lunetka , etc.

 

Wielgachne dzieki ! A juz myslalem ze bedzie kiszka !

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

rozwiązanie Twego problemu zapewne znalazło się w tym wątku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9291

 

Witam !

Hello there!

 

I have same problem, too…

Because the inside of the instrument was dirty, I disassembled the telescope to clean the lenses. I don't expect that inside are so many pieces, and now I don’t know the sense and direction of the pieces.

I try this link, but it seems to be dead:

http://astro-forum.o...?showtopic=9291

At the same time, I notice that this topic is old, from 2005, but if you happen to know, please help me out.

 

Thanks in advance!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.