Skocz do zawartości

Pierwsze próby z astrofoto, i pierwsze "niespodzianki"


Piotrek Sadowski

Rekomendowane odpowiedzi

witam

dopiero zaczynam zabawe w astrofoto i praktycznie jest to moja pierwsza próba wykonania fotki.

Na razie jestem na etapie "składania" pojedynczych ekspozycji i odejmowania darków.I tu pojawiły się pierwsze problemy.Staram się wszystko wykonywać tak jak trzeba, tzn. złożyłem 11 dwuminotowych darków w master darka, i od odjąłem go od każdej ekspozycji mojej fotki.Następnie złożyłem wszytkie ekspozycje z odjętym już master darkiem, w sumie 16x2min.W tym momencie na zdjęciu pojawił się straszny syf.Całą operacje wykonałem jeszcze raz i rezultat był ten sam.Postanowiłem złożyć zdjęcia bez odejmowania darka i efekt wyszedł o wiele lepszy.Nieche na razie nic kombinować z usuwaniem tego zaszumienia bo być może coś źle wykonałem podczas samej operacji składania lub odejmowania darka.Poniżej przedstawiam dwa zdjęcia, pierwsze jest bez odejmowania darka, drugie z odjętym.

Zdjęcia na początku były przekonwertowane w photoszkopie z formatu raw na tif, a nastepnie wrzucone do imagesplusa.

Aha zdjęcia robione z centrum Wrocka i do tego przy łysolcu, także prosze być wyrozumiałym :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, widze że ktoś majstrował przy moim zdjęciach, doceniam trud włożony w obróbke, ale nie rozumiem dlaczego nie w nowym poście tylko w moim.

Poza tym nie do końca o to mi chodziło, to że z zamieszczonych zdjęć można było usunąć szum było pewne, chodziło mi raczej o to czy w przypadku odejmowania darków powstawanie takich szumów jest normą czy to ja coś żle robie <_<

Teraz każdy czytający ten post nie do końca wie o co mi chodziło.

Prosiłbym osobe która zmieniła moje fotki aby wrzucić te które były.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obrabiałeś jakoś fotke? levelsy, curvesy itp?? Wydaje mi się że za mocno tło wyciąłeś gubiąc po drodze słabsze obszary..

 

Trochę fotke podedytowałem i już jest lepiej. A z tym darkiem to tak nie powinno raczej wyjść :Salut:

 

http://img385.imageshack.us/img385/1622/bez9vx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście ostatnio brakuje mi snu , ale jestem na 100 procent pewny że zamieściłem fotki prawie nie obrobione.Jak wróce z roboty to wrzuce je jeszcze raz, bo w tej wersji nie przedstawiają mojego problemu.

 

Adamie wczoraj wieczorem, kilka minut po tym jak zamieściłem tego posta, pojawiła się informacjia że ktoś odpowiedział, jednak kiedy otwierałem temat żadnej odpowiedzi nie było.I tak było przez jakiś czas.Kiedy dzis rano sprawdzałem takiej informacji już nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obrabiałeś jakoś fotke? levelsy, curvesy itp?? Wydaje mi się że za mocno tło wyciąłeś gubiąc po drodze słabsze obszary..

 

Trochę fotke podedytowałem i już jest lepiej. A z tym darkiem to tak nie powinno raczej wyjść :Salut:

 

http://img385.imageshack.us/img385/1622/bez9vx.jpg

 

No właśnie w tym problem że nic przy niej nie robiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście ostatnio brakuje mi snu , ale jestem na 100 procent pewny że zamieściłem fotki prawie nie obrobione.Jak wróce z roboty to wrzuce je jeszcze raz, bo w tej wersji nie przedstawiają mojego problemu.

 

Adamie wczoraj wieczorem, kilka minut po tym jak zamieściłem tego posta, pojawiła się informacjia że ktoś odpowiedział, jednak kiedy otwierałem temat żadnej odpowiedzi nie było.I tak było przez jakiś czas.Kiedy dzis rano sprawdzałem takiej informacji już nie było.

 

To ja zadalem glupie pytanie, a za chwile zobaczylem odpowiedz. Pytalem, jakim robiles programem. Glupi post usunalem natychmiast. Wisial pewnie ze 2 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze coś tam widać, z Twoich fotek: (podjechałem bez umiaru z ekspozycją) niczego innego nie ruszając, coby uwidocznić problem:

 

bezdarka_exp.jpg zdarkiem_exp.jpg

 

dziwne smugi widać na drugim zdjęciu,

o ile to miał być ten materiał , który pokazałeś w pierwszym poście

a jeśli mógłbyś zamieścić kawałek cropa, a nie resize całości, byłoby może łatwiej dojść dlaczego to tak wygląda

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem juz w domu i sprawa sie wyjasnila, ze zdjęciami nic sie nie stalo, moj komputer w pracy wyświetlał te zdjęcie zupełnie inaczej,pierwszy raz spotkałem sie z takim zjawiskiem.Wszystkich przepraszam za to całe niepotrzebne zamieszanie :Boink:

 

Piotrze coś tam widać, z Twoich fotek: (podjechałem bez umiaru z ekspozycją) niczego innego nie ruszając, coby uwidocznić problem:

 

bezdarka_exp.jpg zdarkiem_exp.jpg

 

dziwne smugi widać na drugim zdjęciu,

o ile to miał być ten materiał , który pokazałeś w pierwszym poście

a jeśli mógłbyś zamieścić kawałek cropa, a nie resize całości, byłoby może łatwiej dojść dlaczego to tak wygląda

pozdrowienia

 

Sumas właśnie chodzi mi o te smugi, kiedy składam ekspozycje od ktorych wczesniej nie odejmowalem darka to ich nie ma, jak odejme i poskładam to sie pokazują.

to jest cała klatka bez resize

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, nie resize, ale olbrzymia kompresja :D , bądź łaskaw z oryginalnego kadru wyciąć mały kawałek, najlepiej w okolicach największych smug i go tu zamieścić, ale bez kompresji :)

 

a tak na oko, to chyba wynik wewnętrzych odbić w teleskopie, jeżeli to robione newtonem, to gdzieś na wewnętrzną częśc tubusa padało światło albo od jakiejś latarni, albo od księżyca, bo to taki pas, a smugi to sprawka kompresji, albo raczej konwersji, ale to tylko moje gdybanie, laika amatora.

podbij sobie ekspozycję tego darka i zobacz może czy czasem to nie jego sprawka, spróbuj może zrobić z jednym "darkiem" nie masterem, może to tu tkwi problem?

a najlepiej poczekaj na opinie zawodowców, a nie gdybacza amatora :szczerbaty:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.