Skocz do zawartości

Focenie kompaktem w projekcji -ostrość


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

W ramach 'rozruszania' forum, bo co poniektórzy lamentują, że upada :ha: , pozwolę sobie na praktyczny wątek: zabrałem sie za focenie Ksieżyca zestawem 80/400 refraktor + okular 40mm + kompakt Sony DSC V1. Aparat wisi na dorobionej złaczce na sztywno z okularem, nie ma problemu z winietowaniem, nie musze uzywać makro do tego celu -dało sie maksymalnie przystawić obiektyw do okularu projekcyjnego.

Stary dobry problem ustawienia ostrości. Możliwosci mam dwie: wybór anstawy manual focus a następnie korekta focuserem lunety, druga to wstepne ustawienie ostrości j.w, a potem przełaczenie z powrotem na autofocus. Pierwsza metoda daje dośc przypadkowe rezultaty, bo nawet korzystajac z zooma wyświetlacza Trudno precyzyjnie sprawdzić efekt. Druga chyba sprawdza sie lepiej, przynajmniej taki mam rezultat po jednej randce z Łysym. Jakie metody stosujecie w praktyce, co się sprawdza najlepiej? Dodam jeszcze, zę próbowałem z tzw. maską Hartmanna, czyli przesłona z otworami po bokach, ale na razie sie nie sprawdza, nie rozumem dlaczego. Poza tym strasznie ściemnia obraz, co utrudnia ustawianie parametrów zdjecia. Wczoraj dorobiłem dwa dodatkowe otwory i bede jeszcze probowal jej użyć, może tym razem efekt bedzie lepszy. W weekend chce sie wreszcie zabrać za focenie Słońca, bo towszystko to przymiarki do zaćmienia 3X.

Jeszcze jedna sprawa: na razie robię pojedyncze klatki, bo nie umiem stackować [nie wiem jak to zrobić w Photoshopie lub ImageJ, chyba warstwami, ale nie wiem, jak], a odpowiednie oprogramowanie [jakiś iris, registax itp.] ze wzgledów, hmm, administracyjno-technicznych [mniejsza o szczegóły] będę mogł zainstalować dopiero w październiku. Na razie odejmuje tylko darki,, ale zauwazyłem,ze na ostatnich fotkach pogorszyłem tylko jakość zdjęcia. Moze dlatego,że i tak było za ciemne. Masterdarki byly tylko z 6 klatek, bo nie mam RAW-a, tylko TIFF i jedno zdjecie w tym trybie aparat zapisuje ca 40sekund :szczerbaty::angry: Za rady i sugestie będę wdzieczny. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.