Skocz do zawartości

Zakrycie Plejad przez Księżyc właśnie trwa!


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

ale wielkie niedopatrzenie

właśnie trwa zakrycie Plejad przez Księżyc

po tej burzy która przewaliła się dziś przez Polskę, jest całkiem niezłe niebo

a zjawisko już trwa!

więc kto żyw i ma niebo i kawałek sprzętu, na pola obserwacyjne Panowie i Panie, na pola!

 

zakrycie_plejad.jpg

niestety narazie tylko screen ze Stellarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety na wariata, bez prowadzenia, ze statywu i jednak mogłem dać krótszy czas ekspozycji,

wyszło takie coś:

 

 

_MG_1549af.jpg

i już się ścigałem z chmurami

 

eos350D 80ED, iso 800, exp 2,5sec

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poaz tym nie martwcie sie za bardzo, to nie był klasyczny pasaż przez środek gromady, a ponadto większość ciekawszych zjawisk była za wcześnie jak dla nas.

Lepiej będzie 20 września nad ranem (m.in odkrycia przy ciemnym brzegu gwiazd Maia 3.9 mag. i Taygeta 4.3 mag, w tym Maia brzegowo na południu Polski). Trochę będzie za jasny Księżyc, ale ujdzie (73% ubywający).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety na wariata, bez prowadzenia, ze statywu i jednak mogłem dać krótszy czas ekspozycji,

wyszło takie coś:

_MG_1549af.jpg

i już się ścigałem z chmurami

 

eos350D 80ED, iso 800, exp 2,5sec

 

 

I w tych także okolicznościach przyrody bardzo ładnie Ci wyszło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja, gdy wyszedłem dla formalności spojrzeć na chmury, zobaczyłem naprawdę czyste niebo. Czasu na ustawienie sprzętu nie było wiele ale udało mi się zrobić kilka zdjęć.

 

Ale i tak większość czasu spędziłem gapiąc się w okular, bo widok był bardzo ładny! :)

 

Dscn1516af.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, masz rację - to achromat i to na dodatek nie najwyższych lotów.

Zdjęcie było robione CP995 w połączeniu z ETX60 (projekcja za pomocą WO DCL-28) - to taka ekstra informacja, żeby ładnie i fachowo zabrzmiało. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, masz rację - to achromat i to na dodatek nie najwyższych lotów.

Zdjęcie było robione CP995 w połączeniu z ETX60 (projekcja za pomocą WO DCL-28) - to taka ekstra informacja, żeby ładnie i fachowo zabrzmiało. ;)

 

pomyśl w drugą stronę - jestem jednym z niewielu którzy w ogóle zrobili foty - BRAWO dla ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj Pawełku, ja o nas amatorach, a nie o zawodowcach-zakryciowcach,

ale już zmieniam :)

 

Wiem, w sumie sam się dziwię... wydawało mi się, że wątek o Plejadach był... Robert też w Kalendarzu przypomniał, ale osobnego istotnie na to zakrycie tematu nie było.

Sumas stał z gardą i pilnował interesu... :Salut::Beer::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyśl w drugą stronę - jestem jednym z niewielu którzy w ogóle zrobili foty - BRAWO dla ciebie

Tak właśnie pomyślałem. Dzięki za brawa! ;)

I tak mnie to "podjarało", że się zdecydowałem pokazać jeszcze coś. Otóż, jeszcze w trakcie pstrykania, przyszło mi do głowy to samo, o czym wspomniał grzybu:

 

(...) Fajnie byłoby zrobić hdr'a i potem to powyciągać (...)

 

Niestety, z ciąganiem u mnie słabo, dlatego szanowne koleżeństwo uraczę moim, nie najpiękniejszym, obrazkiem. ;)

 

moon_plejady_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.