Skocz do zawartości

MAK127 montaż, dodatki


KrzysztofCz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przymierzam się zgodnie z maksymą "poczekaj- odłóż kolejne 100zł" do zakupu MAK127.

Teleskop przeznaczony w 80% do jaśniejszych obiektów osiągalnych z balkonu (Księżyc, Jowisz, M31 itp.). Maksymalny zaobserwowany zasięg to 6.10Mag w zenicie (foto 8sekund kompaktem), oko widzi na pewno 3.5Mag. W skali balkonowej - tragedia - nie widać drogi mlecznej. Za to 10 min samochodem za miastem warunki są już przyzwoite - to pozostałe 20% obserwacji. Wypady będą trwały max. 2 godziny - 20 min dojazdy, 30 min rozłożenie + lornetka = akomodacja, max. godzina na obserwacje. Ważne też, aby teleskop nie zawalił połowy samochodu w momencie wyjazdu w Bieszczady.

 

W związku z przemyśleniami mam kilka pytań:

 

1. MONTAŻ

W DO znajdują się dwie wersje, jedna na montażu EQ3-2, druga na AutoTracking. Ceny są zbliżone. W przyszłości raczej nie planuję wymieniać MAKa na cokolwiek innego. Zależy mi na mobilności. Co będzie wygodniejsze, lżejsze, zajmujące mniej miejsca ? Na GoTo nie zależy mi w tej chwili - dobrze będzie się poduczyć i poszukać ręcznie, na astrofoto nie będę miał czasu.

Chodzi mi po głowie myśl dospawania do barierki na balkonie stałej podstawy na głowicę. Wystarczyłoby wkręcić głowicę i zamocować teleskop. Czy ktoś już próbował czegoś takiego ? Czy drgania barierki nie są zbyt duże ?

 

2. DODATKI

- Czy filtr polaryzacyjny przy obserwacji księżyca będzie potrzebny ?

- Czy z okularu Vixen LVW będzie można wycisnąć szerokie pole z racji konstrukcji teleskopu, czy też nie warto inwestować w LVW ? (Gdzieś wyczytałem, że Maskutovy dają wąskie pole widzenia)

- Co jeszcze oprócz filtru LP mogłoby się przydać ?

 

3. Czy aby na pewno MAK127 a nie MAK102 ?

Na to pytanie chyba nie ma odpowiedzi. :) Dobrze by było obejrzeć te cuda "na żywo" i sprawdzić jak to z tą mobilnością będzie wyglądać i co stracę przy mniejszej aperturze.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS. Lornetkę posiadam. Zasięg balkonowy nieco większy niż 6.10 Mag.

Edytowane przez KrzysztofCz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DO znajdują się dwie wersje, jedna na montażu EQ3-2, druga na AutoTracking

można też kupić maka osobno i do tego AZ3 - nie zachęcam ani nie zniechęcam, tak tylko mówię żeby nie było że są tylko 2 wersje ;)

 

- Czy filtr polaryzacyjny przy obserwacji księżyca będzie potrzebny ?

tak!

 

- Czy z okularu Vixen LVW będzie można wycisnąć szerokie pole z racji konstrukcji teleskopu, czy też nie warto inwestować w LVW ? (Gdzieś wyczytałem, że Maskutovy dają wąskie pole widzenia)

tak!

dobrze wyczytałeś, pole będzie wąskie - ale na niebie (z racji dużego powiększenia)

ale w okularze szerokie, tak jak to wynika z szerokokątnej konstrukcji okularu. LVW się nie zmarnuje.

 

- Co jeszcze oprócz filtru LP mogłoby się przydać ?

okular o jak największej ogniskowej żeby uzyskać chociaż namiastkę dużej źrenicy wyjściowej (ale to tylko na wyjazdy w bieszczady, do DSów :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ3 to juz trochę mało pod Maka 127 -trzeba kobinowąc z wywazeniem. Lepszym montązem A-Z byłaby tu Porta, tęz do kupienia w tym samym miejscu. Jeśli chodzi o EQ3-2, tożaden paralaktyk nie drówna montowi A-Z mobilnością, ale... EQ3-2 daje sie skutecznie "zmobilizować" samochodowo / pieszo na krótkie dystanse kosztem paru przeróbek. Oto moje recepty:

 

1) Wywalić oryginalną półeczkę na akcesoria [nie usztywnia wcale statywu, uniemożliwia składanie nóg]. Na centralnej śrubce [w łączniku nóg statywu jest otwór], najlepiej takiej z płaskim talerzowym łbem, by nie porysować sobie okularów, montujesz okrągłą podstawkę pod doniczkę fi 12-14cm.

2) Przy jednej z nóg [na dole] statywu dorabiasz szybkie mocowanie powalające przypiąć tam przeciwwagę do transportu [WAŻNE!!]

3) Dorabiasz pas nosny na ramię z kawałka taśmy nylonowej, mocowany do podstawy głowicy para/góry trójnogu i jazda

 

Zamocowanie przeciwwagi na dole statywu to niestety konieczność -środek ciezkosci EQ3-2 na statywie Alu nawet bez przeciwwagi wypada gdzieś w głowicy montażu i przy próbie powieszenia tego na czymkolwiek statyw staje dęba. Ja na razie bawię się z jakimś sznurkiem, ale docelowo myślę o jakimś uchwycie ze śrubą i nakrętką motylową.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to EQ3-2 firmowo wymaga dezintegracji na statyw i głowicę chowaną do plecaka przy przenoszeniu, chyba, że będziemy targać ze sobą w jednej ręce statyw, w drugiej torbę z teleskopem, trzecią zamykamy samochód i niesiemy astrofotelik.

Różnice w mobilności pomiędzy MAK102 i 127 są dosyć jaskrawe (z tego co wyczytałem mniejszy poradzi sobie na AZ3).

 

Spróbuję porównać wagi:

MAk127+EQ3-2 = 18kg + termos + dodatki = to chyba dużo na jeden raz.

Masa = stabilność.

 

Pozostał jeszcze do sprawdzenia montaż AutoTracking.

Dosyć ciekawa recenzja:

Sky-Watcher SupaTrak auto-tracking mount

 

Czyli nie ma Go-To, ma za to definiowaną prędkość przesuwania. Zasilanie 12V. Drgania wygaszane po 2 sekundach. Na pewno waży mniej niż EQ3-2 z przeciwwagami.

Ze strony astronome.fr wyczytałem, że waży 5.6kg (nie jestem pewien, czy tuba, czy zestaw "Poids de l'ensemble : 5.6kg" )

 

Chyba się zdecydowałem co do montażu (autotrack).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie balkonowy???

przy takim autotracku pamietaj o dodatkowej ręcę (to już piąta? ;) ) na akumulator

 

ja mam maka127 na nexstarze celestrona- i na malutki balkonik jak znalazl. Przy wyjazdach maka z akcesoriami pakuje do walizki (poszukaj w sieci np firmy paco cases), akumulator na pasku na ramie, w druga reke statyw z montazem. oczywiscie nie jest to zestaw na dlugie piesze wedrowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to EQ3-2 firmowo wymaga dezintegracji na statyw i głowicę chowaną do plecaka przy przenoszeniu, chyba, że będziemy targać ze sobą w jednej ręce statyw, w drugiej torbę z teleskopem, trzecią zamykamy samochód i niesiemy astrofotelik.

 

Spróbuję porównać wagi:

MAk127+EQ3-2 = 18kg + termos + dodatki = to chyba dużo na jeden raz.

 

Krzysiu, ja tego nie czytałem, ja to zrobiłem. Właśnie cały patent był po to, aby ten cholerny montaż móc nosić w jednym kawałku, bez rozbierania na części! Przy okazji: EQ3-2 nie wazy 15kg, tylko ze 13 z groszami i to z kompletem obu przeciwwag. Maka S-W 127mm możesz wyważyć jedną, druga zostaje w domu. Statyw Alu jest dokładnie ten sam, co w AZ3, tylko głowica para z tym wystającym wszędzie prętem i cholerne ciężarki.

Traf chciał,że właśnie wczoraj z tym zestawem pojechałem za miasto. Czyli:

-na plecach plecaczek ze szpejem typu pudełko z okularami, latarka, pilot do silniczka montażu z bateriami itp.

-przez lewe ramię [tj. przez bark] torba z Makiem 127

-przez prawe ramię nożycowy stołek wędkarski

-na prawym ramieniu kompletny EQ3-2, tylko cieżarek przywiązany do nogi statywu.

Bez najmniejszego problemu schodzę z tym z 3-ciego pietra w bloku [drzwi, klucze, schody etc.], idę kilkadziesiąt m do auta i ładuję się do środka. Obciążenie nie jest duże, z tym zestawem mógłbym spokojnie przejść kilometr lub kilka.

Oczywiście, nie będę nikomu wmawiał, że to jest bardziej mobilne od AZ3 czy Porty -bo nie jest. Choćby zabawa ze zgrubnym wypoziomowaniem statywu, podłączeniem po ciemku pilota, przekładanie przeciwwagi itp. Ale da się to nosić relatywnie wygodnie i w miarę szybko montować na stanowisku - z większym paralaktykiem to po prostu niemożliwe, a w przypadku EQ3-2 rozmiary i waga nie różnią się jeszcze bardzo od dobrego montażu AZ. W przypadku jakiegoś zautomatyzowanego montażu klasy goto, obojętnie -para czy AZ i tak trzeba dostroić go na stanowisku do nieba. Prosty montaż AZ z mikroruchami do 150x powinien sie dobrze sprawować, ale 200x komfortowe nie będzie. Z tych najlepiej się sprawdzi Porta, bo oprócz mikroruchów ma możliwość wyważenia tuby w pionie, co jest sprawą kluczową. Ale jeśli chodzi o samą obserwacje z 200x, to jednak paralaktyk z napędem będzie wygodniejszy z założenia. Więc może taki mobilny EQ3-2 jakąś tam alternatywą innych rozwiązań jest. Osobiście na Twoim miejscu wahałbym się miedzy nim a Portą. Nie umiem powiedzieć, które rozwiązanie będzie lepsze, bo to w części sprawa subiektywna użytkownika. Poza tym na Porcie jako takiej nie pracowałem, więc jej właściwości oceniam pośrednio na podstawie doświadczeń z innymi systemami AZ [głowica foto, Dobson, home-made "giro", AZ3 -pomacane], biorąc pod uwagę cechy konstrukcyjne.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)

Przy okazji: EQ3-2 nie wazy 15kg, tylko ze 13 z groszami i to z kompletem obu przeciwwag.

(..)

Więc może taki mobilny EQ3-2 jakąś tam alternatywą innych rozwiązań jest. Osobiście na Twoim miejscu wahałbym się miedzy nim a Portą.

 

Waga: 17,9 kg wyszła z Astrokraka.

 

Tak się zastanowiłem jak to z tą moblinością ma być - dom-samochód, samochód - pole (10metrów). Problemu nie ma. W zimie trzeba będzie pokombinować z miejscówką.

Rzeczywiście na bateriach autotrack pociągnie około godzinę - czyli może okazać się, że za mało. Akumulator żelowy 7Ah waży niewiele, ale problem logistyczny z ładowaniem, podłączaniem zbagatelizowałem.

 

Dziękuję za doradzenie.

 

A teraz trzeba dozbierać pozostałą kasę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie balkonowy???

przy takim autotracku pamietaj o dodatkowej ręcę (to już piąta? ;) ) na akumulator

 

ja mam maka127 na nexstarze celestrona- i na malutki balkonik jak znalazl. Przy wyjazdach maka z akcesoriami pakuje do walizki (poszukaj w sieci np firmy paco cases), akumulator na pasku na ramie, w druga reke statyw z montazem. oczywiscie nie jest to zestaw na dlugie piesze wedrowki.

 

a na którym Nextarze, że tak sie zapytam? :D

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.