Skocz do zawartości

No dobra. Raz kozie....


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zdecydowałem się po długich zastanawianiach umieścić tutaj moje nieporadne i pierwsze zdjątka. Byłem w Egipcie i było tam nieco czarnego nieba. Nie za dużo jednak bo przez prawie dwa tygodnie świecił kiężyc. Świecił to mało powiedziane. Walił prawie słonecznym światłem prosto z zenitu. Miałem jechać na tydzień na pustynię daleko od zabudowań, ale to nie wyszło z różnych względów więc tylko 2 godziny miałem szansę zapoznac się z prawdziwie czarnym kosmosem... a to trochę z krótko aby coś zdziałać. Generalnie fotki robiłem z aparatu Sony Alpha 900 z obiektywem Sigma od 75 do 500 mm oraz Canonem 350D (modyf.) z Sigmą 70-300 mm ustawiając montaż na trawniku przed balkonem mojego pokoju. Wziąłem ze sobą EQ3-2. Sprawował sie całkiem nieźle. Spędziłem z tym zestawem bardzo przyjemne ciepłe nocki. Niestety Canon działał mi tylko do czasów 30 sekund ponieważ nie wziąłem ze sobą kabelka na długie czasy ... bo nie wiedziałem... boink.gif . Canonem sterowałem z laptopa pod Maximem DL. Sony był odpalany pilotem - ręcznie. Zamieszczam poniżej zdjęcia zarówno z Canona jak i Z Sonego. Tylko te, które według mnie jako tako wyszły i zdążyłem je mniej więcej obrobić. Błagam o litość ponieważ są to tak na prawdę moje pierwsze zdjęcia. Z materiału, który przywiozłem z wycieczki pewnie jeszcze coś będzie można "wystrugać". Ale to później i nie wiem czy warto...

 

Acha - jeszcze jedno zdjęcie zrobiłem Sonym z obiektywem 16 mm "rybie oko". Może od tego zacznę:

 

1. Droga Mleczna. F:2,8/1 x 180 sekund/16mm Fish Eye/Sony900/EQ3-2 / ISO 400

2. Mars i Praesepe (M44) w Gwiazdozbiorze Raka (tam akurat był Mars), Canon 350D/15 x 30 sekund/ Sigma 200mm/ Stakowane w Maximie / Corel PhotPaint X4 / EQ3-2 / ISO 400

3. Ten sam obiekt jako jedna fotka 300 sekund z Sonego przy ISO 400.

4. Mgławica w Orionie (M42) Sony900 / Sigma 180mm / F: 5 / 1 x 300 sek / ISO 400 / EQ3-2 /

5. No i jeszcze rzeczony księżyc (ale to pewnie wyląduje w "zjawiskach atmosferycznych")... No wiem, że tu nie można, ale to tak poglądowo jak mocno świecił w czasie focenia...stop.gif

 

To tyle. Błagam o wyrozumiałość choć przyjmę z pokorą nasurowszą krytykę.

 

Sławek J.

MilkyWay1.jpg

MarsIPaesepeCanon.jpg

MarsIPaesepeSony.jpg

OrionNebulaSony2.jpg

KsiezycHalo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Zdjęcia były robione bez guidingu. Starałem się dość precyzyjnie ustawić mont na Polar. Czasem się udawało zrobić gwiazdki bez "rozjechania". Właściwie częściej niż rzadziej... SJ.

 

ja tez robiłem foty bez guidnigu ogniskową ok 1000mm udawało się do 120s. ale to na innym montażu. w kazdym razie warto wyposażyć sie w guider.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowa....notworthy.gif ... Cieszę się, że nie ma żenady. Jeśli chodzi o zasięg wzrokowy to było tak: na terenie ośrodka hotelowego było różnie. Egipcjanie uwielbiają różniste żaróweczki, latarenki, światełka itp. Więc było tego wokoło bardzo dużo. To dawało taką żółtawą poświatę jak nie było księżyca. Ale niestety przeważnie był "łysy". Na środku nieba. Nie można było wychodzić poza hotel. Wystawiałem więc sprzęt na trawnik przed moim bungalowem. Tak więc z tym zasięgiem wzrokowym było raczej słabo jak na tak czyste niebo. Dawałem sobie radę tak, że ukradkiem wykręcałem kilka żarówek w okolicznych oprawek. To pomagało. Nawet sie nie awanturowali.

Co innego na pustyni. Tam to kompletny obłęd. Nie można było polarnej znaleźć - tyle gwiazd. Udało mi sie (za EP - Egyptian Pounds - czyli inaczej Egipskie Pieniążki) wykupić wycieczkę w nocy na pustynie. Pojechałem quadem z przewodnikiem zabierając sprzęt. Pojechaliśmy w góry jadąc niespełna godzinę, więc na prawdę daleko. Zrobiłem kilka fotek między innymi te drogę mleczną. Było ciemno ale i tak na części nieba jest poświata od oddalonego o dobrych kilkanaście kilometrów lotniska w Port Ghalib (widać tę poświatę w lewym górnym rogu zdjęcia Drogi Mlacznej). Widocznośc była fenomenalna .... suche i chłodne powietrze pustyni jest przejrzyste jak nie wiem co... Bardzo żałowałem, że nie mogłem dłużej tam pofocić. No ale trudno.

 

Kiedyś zorganizuję dla chętnych z naszego forum tanią wycieczkę - tydzień wyłącznie na pustyni!!! Mówię poważnie - to sie da zrobić. Ciężkiego sprzętu się nie weźmie ale i tak warto.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za dobre słowa.

Sławek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawiałem więc sprzęt na trawnik przed moim bungalowem. Tak więc z tym zasięgiem wzrokowym było raczej słabo jak na tak czyste niebo. Dawałem sobie radę tak, że ukradkiem wykręcałem kilka żarówek w okolicznych oprawek. To pomagało. Nawet sie nie awanturowali.

Czego to człowiek nie zrobi, żeby mieć ciemne niebo :szczerbaty::Beer:

Kiedyś zorganizuję dla chętnych z naszego forum tanią wycieczkę - tydzień wyłącznie na pustyni!!! Mówię poważnie - to sie da zrobić. Ciężkiego sprzętu się nie weźmie ale i tak warto.

Trzymam Cię za słowo B)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zorganizuję dla chętnych z naszego forum tanią wycieczkę - tydzień wyłącznie na pustyni!!! Mówię poważnie - to sie da zrobić. Ciężkiego sprzętu się nie weźmie ale i tak warto.

Oj, ja również trzymam za słowo! :) Na pewno na taki wyjazd się pisze.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne fotki smile.gif zawsze wczyscy mówią że im brzydkie wychodzą a jest kompletnie inaczej . A co do wyjazdu chętnie bym pojechał ale może za kilka lat ... biggrin.gif

 

 

To "dziewczęca" trema przed premierą - publikacją...huh.gif . Poza tym na naszym forum publikują swoje fotki prawdziwi mistrzowie astrofoto ... więc takowa trema to rzecz ... naturalna.

 

Dzięki za opinię. Pozdrawiam.

 

A wyjazd - no cóż na pewno potrzeba będzie jakieś 1500 - 2500 PLN na 10-14 dni - wraz z transportem lotniczym. Ale z drugiej strony jak się w Polsce na tydzien wyjeżdża to też z tysiaka trzeba wydać o ile nie więcej.

 

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "dziewczęca" trema przed premierą - publikacją...huh.gif . Poza tym na naszym forum publikują swoje fotki prawdziwi mistrzowie astrofoto ... więc takowa trema to rzecz ... naturalna.

 

Dzięki za opinię. Pozdrawiam.

 

A wyjazd - no cóż na pewno potrzeba będzie jakieś 1500 - 2500 PLN na 10-14 dni - wraz z transportem lotniczym. Ale z drugiej strony jak się w Polsce na tydzien wyjeżdża to też z tysiaka trzeba wydać o ile nie więcej.

 

SJ

 

no ale trzeba od czegoś zacząć :) nikt nie strzelał mistrzowskich fotek na początku naszego pięknego hobby.

 

a wycieczka chyba warta zachodu, bo przynajmniej będzie pewność bezchmurnego nieba :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.