Skocz do zawartości

Przejściówka z M48


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy ktoś może mi napisać gdzie mogę kupić przejściówkę z gwintu filtrowego 2" (M48) na tzw jaskółczy ogon.

Chciałem kamerę zamontować w wyciągu nieco stabilniej gdyż montowana tradycyjnie przez nosek nieco się gibie w wyciągu.

 

 

pozdr Adamo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej skręcić wszystko z wyciągiem. Jaki to teleskop i jaki wyciąg?

Jeden wyciąg moonlite a drugi baderowski cryford.

Obydwa maja tradycyjne wejścia na okulary 2"

Nie ma tam gwintów dlatego po wyjęciu tej blaszki ze środka jaskółczy ogon będzie trzymał solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, nie spotkałem się z takim adapterem (co nie znaczy, że nie istnieje). Do Moonlite może zamówić tubus (drawtube) z nagwintowaną końcówką (zawsze polecam taką opcję), co generalnie rozwiązuje sporo problemów. Ostatnio firmy produkujące sprzęt do astrofoto nareszcie nauczyły się myśleć i zaczynają oferować taką opcję w standardzie (vide Orion UK).

 

Zawsze możesz też zlecić wykonanie takiego adapter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje gwint filtrowy bo np. korektor komy jest zakończony gwintem filtrowym i chętnie kupił bym drawtube z takim gwintem tylko gdzie?

 

Znalazłem jeszcze taki pierdzielnik:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2839_TS-T2-M48-adaptor---zero-profile.html

Pierścionek z gwintami T2 w środku i M48 na zewnątrz, są dwa nacięcia żeby tym obrócić.

Nakręcasz na:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2742_TS-Optics-Adaptor-2--to-T2---low-profile---dovetail.html

i pasuje do M48 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest to a w PL tego nie znalazłem.

 

Tutaj solidniejsza wersja tego cudaka:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p378_Adapter--T2-female---M-48-male---Reduction-2--filter-thread-to-T.html

 

Druga sprawa, te wszystkie złączki mają żeński M48 od strony jaskółczego ogona, także mógłbyś sobie zrobić coś takiego:

jaskolczy.JPG

MPCC -> adapter z jaskółką ->przedłużka T2-T2 -> ST2000XCM

 

I w tym momencie nie tracisz backfocusa.

Tyle, że skraca się wolna odległość pomiędzy korektorem, a kamerą - ale przy XCM nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO faktycznie masz racje :) kurcze tylko mój jaskółczy ogon nie ma gwintu T2 od strony jaskółki.

Muszę poszukać taką wersję.

 

Ten z TSa ma M48 - trzeba by wkręcić w niego któryś z pierścieni M48/T2 i dopiero w pierścień wkręcić MPCC.

Ogólnie MPCC od strony kamery ma dwa gwinty -wolny T2 i M48, na który nakręcony jest kołnierz oporowy.

Być może pierwszy stopień, z gwintem T2 wszedłby luźno w światło jaskółczego ogona tak, że załapałby M48...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.