Skocz do zawartości

Test trackingu montażu iOptron iEQ45 + PEC


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w nocy ruszyliśmy z Jackiem ze wsparciem do jednego z naszych klientów mieszkającego na południu Polski. Walczyliśmy do 5 nad ranem, po czym na 9 wróciliśmy do Warszawy. Oczywiście nie o tym chcę Wam opowiedzieć. Jest coś znacznie ciekawszego.

 

Nasz klient używa montażu iEQ45 iOptrona, na którym zawieszony ma setup astrofotograficzny oparty o teleskop Orion Optics CT8, korektor ASA, kamery Atika, itp. Wszystko waży pewnie ponad 15 kg, więc obciążenie jest już znaczne (jak, na tę klasę). W tej historii ważny jest jeszcze jeden fakt. Jakiś czas temu zmodyfikowaliśmy naszemu klientowi montaż. Wymieniliśmy w nim wszystkie łożyska, także te na osiach ślimaków, poprawiliśmy mechanizm dociskowy (taki patent jest w iOptronie), oraz wyczyściliśmy i wymieniliśmy cały smar. Zrobiliśmy też jeden dodatkowy "myk", ale to niech zostanie już naszą firmową tajemnicą. :szczerbaty:

 

Minęło kilka miesięcy, klient był zadowolony bo znacząco odczuł komfort guidowania. Ja zaś nie miałem czasu sprawdzić dokładnie efektów naszej pracy, a wczoraj nadarzyła się ku temu świetna okazja. Uzbrojony w PEMPro wziąłem się za pracę. Efekt powalił mnie na glebę.

 

zdjęcie 2-1.JPG

 

Szkoda, że nie mam krzywej sprzed modyfikacji, ale generalnie te montaże, które testowałem miały PE w przedziale 25-30 sekund kątowych. Po modyfikacji montaż trackuje bardzo gładko w przedziale ok.13 sek. (mniej niż +/-7 sekund kątowych). Nieźle, jak na chińczyka - prawda? To nie koniec szczęścia: montaż ma bardzo powtarzalne przebiegi. Tak dobre i powtarzalne wykresy PE widziałem w montażach z górnej półki (AP). Zobaczcie sami.

 

zdjęcie 1-1.JPG

 

To pozwoliło na poważnie zająć się programowanie korekcji błędu okresowego, czyli PEC'a. Wynik lekko szokujący - PE w totalu 3,6 sekundy kątowej, czyli +/-1,8 sekundy kątowej przy RMS 0,77 sek. kątowej.

 

zdjęcie 2.JPG zdjęcie 3.JPG

 

A tak wyglądają surowe przebiegi po zaaplikowaniu PEC'a.

 

zdjęcie 1.JPG

 

Zdjęcie mówi samo za siebie. Po ostatnich sesjach chyba zacznę zmieniać zdanie na temat tego montażu. Wydaje się bardzo drogi, jak na konkurencja EQ6, ale z drugiej strony, po odpowiednim przygotowaniu stanowi alternatywę do montaży ze znacznie wyższej półki.

 

Zdaję sobie sprawę, że brzmi to jak reklama, ale to czyste fakty. Mam na to świadków :P

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietne wyniki. U mnie wyglada to jednak gorzej, choc powodow do narzekan nie mam zadnych. Przy 14kg i 1200mm ogniskowej nie mialem zadnych problemow z prowadzeniem. Tak sie sklada, ze tez ostatnio bawilem sie programem PEMPro.

A tak wygladaje kolejne przebiegi PE:

ieq45_PE01.jpg

Jak juz Adam wspomnial, krzywe sie niemal pokrywaja.

A to juz krzywa PE:

 

ieq45_PE02.jpg

Na koniec po wgraniu krzywej PE i uruchomieniu PEC-a:

ieq45_PE-PEC-ON02.jpg

A tak wygladaja przebiegi krzywych przy wlaczonej funkcji PEC:

ieq45_PE-PEC-ON01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na twoje wykresy i widzę jedno - powinno dać się to znacznie lepiej skorygować, bo masz super powtarzalność tych krzywych, a zeszły ci "tylko" do 7 sek. Po konsultacji z Reyem Gralakiem proponuję użyć następujących parametrów (konfiguracja montażu):

 

- Advanced Configuration (Pulse Dynamics)

Pulse Modulo: 100

Pulse Phase: -500

PE Fundamentals Frequences: 1,2,3,4,5,10,12,13,18,20,22,23,30,31,36,40,43,45

 

Worm cycle period: 398,91

 

Wyłącz "Custom comands". Agressiveness - 1.00.

 

Z mojej strony dodam, że w ostatniej fazie tworzenia krzywej poszukaj "fundamentals" (prawidłowości), które są wysokiej częstotliwości i powodują tę amplitudę gęstą. Efektem pracy nagrania PE powinna być gładka krzywa, więc na koniec staramy się wygładzić poprzez "od-check'owywanie" tych ptaszków, które odpowiadają za gęste górki.

 

Mam wrażenie, że u Ciebie PE zostało skasowane, ale nałożyły się sinusoidy wysokiej częstotliwości (błędnie utworzona krzywa korekcji wprowadzająca montaż w oscylację).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki Adam za wskazowki. No to trzeba bedzie to sprawdzic jak najszybciej bo konczy mi sie trial na PEMPro. A swoja droga, bez tych dwoch parametrow, o ktorych wspominales Pulse Modulo: 100 i Pulse Phase: -500 nie dawalo sie wgrac krzywej PE do montazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to najlepszy dostępny montaż w tej klasie nośności (następny poziom to DDM85). Newton 10" nie jest dla niego żadnym problem. 12" też bez problemu pociągnie ale pewnie będzie już problem z kompensacją wiatru. Samo prowadzenie pokazane na wykresie jest tylko ułamkiem jego możliwości. Na zlocie w Jodłowie będzie dostępny więc każdy będzie mógł się przekonać, że ASA-ę od konkurencji dzieli przepaść.

 

Wracając jednak do tematu iEQ45, to swego czasu jak pojawił się w ofercie Astromarketu prowadziłem z kilkoma osobami ożywioną dyskusję na temat iEQ45 vs EQ6. Dokładnie chodziło o różnicę w cenie pomiędzy tymi montażami. Wielu właścicieli EQ6 twierdziło wtedy, że za GPS, lepszy soft i parę innych różnic nie warto dopłacać. Moje zdanie było odmienne ponieważ potestowałem już ten montaż i wiedziałem o jego powtarzalności w wykresach dzięki czemu jest możliwe wgranie PEC. Przy okazji tego tematu liczę, że pojawią się w tym wątku jakieś wykresy z EQ6 abyśmy namacalnie mogli zobaczyć różnicę pomiędzy tymi montażami? Może ktoś załączy wykres z EM200 który używany jest droższy od iEQ45?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Przy okazji tego tematu liczę, że pojawią się w tym wątku jakieś wykresy z EQ6 abyśmy namacalnie mogli zobaczyć różnicę pomiędzy tymi montażami? Może ktoś załączy wykres z EM200 który używany jest droższy od iEQ45?

 

Dla EQ6 to będzie trochę niemiarodajne. Sporo zależy tu od tego jak wyregulowana jest konkretna głowica z której bierzemy pomiar. Te "prosto z pudełka" często sporo odbiegają w wykresach od tego, co można osiągnąć po kilku ruchcach śrub regulacyjnych i naprawdę mocno od tego co można osiągnąć po czyszczeniu, regulacji i ew. wymianie łożysk.

 

Kilka wykresów z mojego EQ6 można znaleźć tutaj:

 

http://astropolis.pl/topic/31074-rozpacz-szarego-usera-nierowna-walka-z-eq6/page__st__30

 

Osobiście nie "węszę" jeszcze za następcą mojej głowicy, ale jak mam na poważnie myślieć o głębokiej spektrometrii, będę musiał przesiąść się na coś na tyle dużego, że mój rupieć okaże się pewnie niewystarczający. ASA wydaje się być genialnym rozwiązaniem, problemem są jedynie moje zasoby finansowe ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla EQ6 to będzie trochę niemiarodajne. Sporo zależy tu od tego jak wyregulowana jest konkretna głowica z której bierzemy pomiar. Te "prosto z pudełka" często sporo odbiegają w wykresach od tego, co można osiągnąć po kilku ruchcach śrub regulacyjnych i naprawdę mocno od tego co można osiągnąć po czyszczeniu, regulacji i ew. wymianie łożysk.

 

Kilka wykresów z mojego EQ6 można znaleźć tutaj:

 

http://astropolis.pl...q6/page__st__30

 

 

Dlaczego niemiarodajne? To Chińczyk i to Chińczyk. Należy pamiętać, że regulacja, czyszczenie oraz wymiana łożysk i smaru to kolejny koszt który niweluje różnicę w cenie pomiędzy tymi montażami.

 

 

Osobiście nie "węszę" jeszcze za następcą mojej głowicy, ale jak mam na poważnie myślieć o głębokiej spektrometrii, będę musiał przesiąść się na coś na tyle dużego, że mój rupieć okaże się pewnie niewystarczający. ASA wydaje się być genialnym rozwiązaniem, problemem są jedynie moje zasoby finansowe ;)

 

To masz problem :szczerbaty: . Powyżej iEQ45, EQ6 czy EM200 masz montaże takie jak AP900 czy Paramount MX a w tym wypadku jeśli porównać ceny montaży nowych to DDM60 basic jest tańszy... :icon_biggrin: a daje nieporównywalnie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystajac z podpowiedzi Adama postanowilem wygenerowac a pozniej wgrac krzywa PEc do montazu. Wyniki ponizej:

Kolejne przebiegi slimaka:

Dane.jpg

Krzywa PEC:

krzywaPE_PEC_OFF.jpg

Przebiegi slimaka przy wlaczonej funkcji PEC:

dane_PEC_ON.jpg

Krzywa PE przy wlaczonej funkcji PEC:

krzywa_PEC_ON.jpg

Jak widac jest poprawa, 5 arc-sec P-P w stosunku do niecalych 8 arc-sec P-P przy wlaczonej funkcji PEC.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mnie interesuje czy macie jakieś doświadczenie z iEQ30? Ktoś w ogóle to kupuje?

 

Bo różnica w cenie w AM jest nieduża, w stosunku do większego brata.

Z przeliczenia waluty wychodzi jednak, że powinien kosztować około 6500 zł a nie 7000 zł, a to już o ponad 1500 zł mniej niż iEQ45.

Inna sprawa, że to chyba nadal nieopłacalne.

 

Wracając do przedstawionych przez Adama wyników.

Wygląda na to, że dla krótkich ekspozycji i małego refraktorka można by próbować bez guidingu przy pikselu w okolicach 2.7''.

Czy faktycznie jest to realne? Bo w sumie nie wiem jaki jest akceptowalny ruch pomiędzy klatkami....czy trzeba się mieścić w 1 pikselu czy może wystarczy 1.5 pixela, żeby pojechanie nie było zauważalne? (np. mam klatki gdzie jest 2.5 pixela i pojechanie widać ale już po zestackowaniu praktycznie nie)

Aha...i jak to jest z powtarzalnością dokładności wykonania tych montaży bo to w końcu chińszczyzna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam, czy ktoś wie jak ustawiać IEQ45 np na księżyc? Ustawiam montaż na gwiazdę polarną, w pilocie ustawienia są ok (North Hemisphere, godzina) - bo mi ustawia ok 90 stopni w innym kierunku, a przy innych obiektach nawet pod horyzont.

 

Czy wie ktoś z czego to wynika?

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest, że siodełko w montażu jest przekręcone o te 90 stopni?? Załóżmy dokupię taką szynę http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5415_Starway-Parallelmontage-von-zwei-Optiken-auf-einer-Montierung.html i zamontuje w siodełku teleskop czy wtedy stracę błąd ustawienia o 90 stopni???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim montaz musisz miec zgrubnie ustawiony na Polarna. Przy pomocy lunetki i pilota jestes w stanie ustawic to bardzo dokladnie (pod warunkiem ze lunetke biegunowa masz dobrze zalignowana z montazem). Ustawiasz czas, wspolrzedne geograficzne, strefe czasowa, polkule. Po wprowadzeniu tych danych nie musisz czekac na sygnal GPS aby rozpoczac obserwacje. A teraz wazny krok (może tu tkwi problem).Ustawiamy pozycje startowa teleskopu, tj. pret przeciwwagi skierowany pionowo w dol, a teleskop zwrocony w kierunku Polarnej. Teraz dobiero po wlaczeniu zasilania możesz zaczekac na sygnal GPS (może to potrwac od kilkunastu sekund do nawet kilku minut, napis ”ON” musi się zmienic na ”OK.”). Wybierasz obiekt, który Cie interesuje, dajesz GoTo i powinnas go mieć w polu widzenia szukacza. Alignacje na 1 lub wiecej gwiazd wykonujesz w celu poprawienia dokladnosci GoTo (przekoszenie obiektu o kilkadziesiat stopni nie ma nic wspolnego z brakiem alignacji na 1 lub wiecej gwiazd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.