Skocz do zawartości

NGC7331 z ogródka 4.5mag..możliwe?


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Już przez dwie sesje próbuję wyłuskać ten obiekt z ogrodu 4.5mag, bez skutku. Wczoraj udało mi się zaobserwować M110, która choć ma większą jasność całkowitą (M110 8.1mag vs NGC7331 9.5mag) i rozmiary, to z kolei mniejszą jasność powierzchniową (M110 14mag vs NGC7331 13.3mag). W newtonie 12", M110 widoczna jest w tych warunkach zerkaniem ale jednoznacznie.

Mam w ogóle jakieś szanse? Galaktyka NGC7331 z ciemniejszej miejscówki nie jest szczególnie trudna i obserwowałem ją nawet w 120ED.

Może jasność całkowita jest tu jednak bardziej krytyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinno ci się udać. Prawdopodobnie krytyczna tutaj będzie wilgotność powietrza. Za niedługi czas, kiedy zaczną się noce z szybko spadającą temperaturą, aż poniżej zera, przejrzystość nieba powinna być na tyle dobra, że dostrzeżesz środek galaktyki. Właściwie to wydaje mi się, że powinieneś ją dostrzec prawie z marszu, być może dochodzą jakieś inne, bardziej subtelne składniki. Nie świeci ci jakieś światło na teleskop(oko)? W przypadku tej galaktyki proponuję się nie sugerować jasnością powierzchniową. W Centrum galaktyki jasność powierzchniowa jest dużo wyższa niż wartość katalogowa, która odnosi się do całego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj obserwowałem galaktykę, a właściwie jej jasne jądro! Galaktyka widoczna w postaci jasnej elipsy, na wprost, wyraźnie. W sumie, to zastanawiam się jak mogłem jej wcześniej nie widzieć! ;) Zmiana w stosunku do poprzednich obserwacji polegała na tym, że światło ulicznych latarni nie wpadało już bezpośrednio do tuby. Używałem też nowego okularu 30mm ES82, ale to nie była przecież zmiana kluczowa (sam okular bardzo fajny!). Bardzo się cieszę, że tego rodzaju obiekty są dostępne z mojego ogródka! To pozwoli na obserwacje obiektów z katalogu Messiera ale i Coldwella :)

Edytowane przez misiowaty
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z ogrodu do domu przegoniła mnie gęstniejąca mgła, ale nie wracam z pustymi rękami. W moim dzienniku obserwacyjnym jest wpis: NGC 7217 -galaktyka 10,1mag! Wypatrzona przeze mnie jeszcze przy dobrej przejrzystości powietrza. Charakterystyczny układ gwiazd z mojego szkicu znalazłem na fotkach w sieci, więc obserwacja potwierdzona. :)

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maku 127 również spokojnie namierzyłem 7331 oraz 7217. Wczoraj zachwyciłem się za to NGC 891, też łatwa do odnalezienia galaktyka w Andromedzie. Nietypowy mocno wydłużony kształt, wyraźnie widoczne było pojaśnienie w środku. Polecam do małej apertury.

Edytowane przez Stendhal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maku 127 również spokojnie namierzyłem 7331 oraz 7217. Wczoraj zachwyciłem się za to NGC 891, też łatwa do odnalezienia galaktyka w Andromedzie. Nietypowy mocno wydłużony kształt, wyraźnie widoczne było pojaśnienie po środku. Polecam do małej apertury.

Ośmielony ostatnimi 'sukcesami' zamierzam popróbować wszystkich galaktyk do 10mag.

Apertura u mnie trochę większa, ale niebo czerwone od LP...

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuj też mgławice planetarne, nawet pozornie bardzo słabe. Zazwyczaj mają dużą jasność powierzchniową. Wczoraj upolowałem, co prawda zerkaniem - planetarkę 12,4mag o bardzo małych rozmiarach. Niebo mam żółto zielone.

Z galaktyk do 10mag prosta jest jeszcze NGC 404 - "Mirach's ghost". W małym powiększeniu ginie w blasku Mirach ale przy większych jest widoczna jak na dłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.