Skocz do zawartości

Sterowanie długimi czasami w SPC900NC z portu COM


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam przerobionego na długie czasy webcama SPC 900 NC. Sterowanie odbywa się po przez port LPT i RelayBox, chciałbym jednak to zmienić tak by długie czasy sterowane były bezpośrednio z portu COM. W związku z tym pytanie do Was, czy dysponuje może ktoś schematem wtyczki DB9, który umożliwiałby sterowanie właśnie z portu COM. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dysponuje może ktoś schematem wtyczki DB9, który umożliwiałby sterowanie właśnie z portu COM

COM ma zupełnie inne poziomy napięć niż LPT ale można zrobić taką przejściówkę na 2 tranzystorach

sterowanie odbywa się nie przez linie transmisji szeregowej tylko liniami pomocniczymi DTR i RTS

zamieszczałem kiedyś schemat takiej przejściówki ale nie mogę go teraz znaleźć. Poszukam na dysku może się gdzieś uchował

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

znalazłem :icon_cool:

przejściówka COM na LPT do sterowania długimi czasami w przerobionych kamerkach Philipsa

 

COM_LPT_diagram.gif

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT dla mnie ten schemat to jakiś kosmos. Jesteś pewny, że to ma szanse zadziałać?

 

2 tranzystory to "kosmos" ? :icon_eek: . Zadziała. Jeżeli nie możesz użyć LPT to zadziała, z K3CCDTools (trzeba ustawić w opcjach). Pozostaje pytanie czy masz sprzętowy COM czy przejściówkę z USB, bo oprócz profilica nie wszystkie działają...

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT dla mnie ten schemat to jakiś kosmos. Jesteś pewny, że to ma szanse zadziałać?

u mnie i u kilku innych osób od paru lat działa więc szanse są

ja zamiast przełącznika Normal/LX podłączyłem nóżkę 5 złącza DB25 do masy. Po wpięciu konwertera do złącza LPT kamerki od razu przełącza się ona na długie czasy

jeśli kamerka nie ma Amp-off to jeden tranzystor nie będzie potrzebny

 

warunkiem funkcjonowania jest port COM z obsługą linii DTR i RTS. Prostsze przejściówki USB/COM mogą ich nie mieć więc trzeba zastosować taką, która te dodatkowe linie ma

linie w porcie COM mają dość nietypowe poziomy napięć bo około 10-15V dla logicznego zera i takie same napięcia ale ujemne dla logicznej jedynki. My potrzebujemy sterować kamerką zerem logicznym o poziomie TTL czyli 0V i te tranzystory ze schematu to właśnie realizują

 

jeśli posiadana przejściówka nie obsługuje tych dodatkowych linii to albo trzeba zastosować Prolific'a albo użyć jakiegoś konwertera FTDI np. FT232 (USB/UART). Zaletą takiego rozwiązania są wyjścia od razu w standardzie TTL ... wadą jest nieco wyższa cena

 

oczywiście jeśli w komputerze jest port COM to obsługuje wszystkie wymienione linie i problemu nie ma. Załączony wcześniej schemat konwertera będzie działał jak należy

te dodatkowe linie wyjściowe są widziane w komputerze jako dwa najmłodsze bity pod adresem portu + 4. Programy obsługujące długie czasy w przerobionych kamerkach Philipsa odpowiednio ustawiają te bity. Dokładnie tak samo jak w przypadku portu LPT

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COM ma zupełnie inne poziomy napięć niż LPT ale można zrobić taką przejściówkę na 2 tranzystorach

sterowanie odbywa się nie przez linie transmisji szeregowej tylko liniami pomocniczymi DTR i RTS

zamieszczałem kiedyś schemat takiej przejściówki ale nie mogę go teraz znaleźć. Poszukam na dysku może się gdzieś uchował

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

znalazłem :icon_cool:

przejściówka COM na LPT do sterowania długimi czasami w przerobionych kamerkach Philipsa

 

COM_LPT_diagram.gif

Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam teraz takie pytania, czy zamiast tranzystora BC547B mogę użyć 2N2222 i czy zamiast rezystora 4K7 mogę użyć dwóch 2.2K połączonych szeregowo. Sorry za takie lamerskie pytania ale tak się składa, że akurat te rzeczy mam na stanie i nie bardzo się w tym wszystkim orientuję.

Druga sprawa, to co sądzicie o tym schemacie http://astropolis.pl/topic/32066-philips-spc880nc/page__st__60?do=findComment&comment=392033 wydaje się dużo prostszy ale czy rzeczywiście będzie działał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa, to co sądzicie o tym schemacie http://astropolis.pl..._60#entry392033 wydaje się dużo prostszy ale czy rzeczywiście będzie działał?

wątpię by to działało

sterowanie długimi czasami to w rzeczywistości blokowanie impulsów wybierania. Aby to zrobić musisz podać masę na wejście bramki NAND (7400) lub przełącznika analogowego (4066). Tymczasem stan niski na porcie COM to +10V (nawet +15V). Co prawda rezystor 300R stanowi niemal zwarcie do masy ale może się okazać, że będzie zwierał cały czas, nawet gdy będzie tam stan wysoki (-10V). Może będzie to działać gdy programowo zanegujemy sygnały sterujące?

w każdym razie ja bym nie ryzykował uszkodzenia bramki układu przełączającego wysokim napięciem

układ z tranzystorem spokojnie zmieści się we wtyczce COM lub LPT. Nie potrzeba robić płytki ... wystarczy "pająk"

zamiast rezystora 4k7 spokojnie można dać inny w granicach 2k2 - 10k. Nawet wartości nieco większe i mniejsze powinny zapewnić poprawne funkcjonowanie ale trzeba by to sprawdzić

tranzystor też można zastąpić innym. Byle tylko był to tranzystor npn

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedna sprawa. Mam kamerę przerabianą prze Mario2005 i po rozebraniu wtyku LPT okazało się, że mam z niego wyprowadzone tylko 3 kabelki podłączone do pinów 2, 4 i 21 czyli nie ma przewodu odpowiadającego przełącznikowi LX mod / normal. Czy to może oznaczać, że już wewnątrz kamerki to wyprowadzenie zostało połączone z masą? Poniżej schemat jak zamierzam to połączyć, nzpiszcie czy to będzie poprawne, z góry dzięki za pomoc.

COM_LPT_diagram.gif

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie masz kamerkę na stałe przełączoną na długie czasy

bardzo łatwo to sprawdzić

musisz podczyć kamerkę tylko przez USB bez kabla LPT i sprawdzić czy przy próbie ręcznego ustawiania czasu ekspozycji w dowolnym programie do nagrywania kamerka będzie reagowała na te zmiany. Jeśli nie to znaczy, że jest na stałe przełączona

 

połączenie pinów 2 i 3 stosuje się gdy kamerka ma możliwość osobnego sterowania czasem ekspozycji dla obu półobrazów. Taka przeróbka była kiedyś stosowana do autoguide. Jeden półobraz był naświetlany długo (np. kilka minut), a drugi tylko kilka sekund (guide). Niestety rozdzielczość spadała 2 razy w pionie więc nie było to dobre rozwiązanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlutowałem sobie ten schemacik, przy okazji dowiedzimałem się, że nie mam amp off no i niby działa, ale pojawiły się jakieś pionowe pasy. Po niżej zdjęcie zrobione z zasłonięty obiektywem pokazujące owe pasy, od czego one mogą być, to jakieś zakłócenia, co może być ich przyczyną?

bez tytułu1.JPG

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.