Skocz do zawartości

Lajkonik


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

A nie było to czasem z OAGiem? Tak szczerze mówiąc flat jak flat, nic niezwykłego w nim nie ma. Byle ta asymetria nie wynikała z nieosiowości lub bocznych zaświetleń to w niczym to nie przeszkadza.

Fotka zacna. Ładnie widać takie kłębowisko wodoru poniżej Konia.

Pozdr. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny (Laj)Konik - też ostatniej nocy fociłem ten obszar :-))

 

Ale ta kreska na dole kadru faktycznie zastanawia... może to faktycznie OAG wchodzi w tor optyczny (jeśli używasz OAGa). Jeśli nie to coś przesłania matrycę albo sama matryca jest uszkodzona.

A Darki i Biasy jak wychodzą? Widać pociemnienie w tym obszarze?

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Darki i Biasy jak wychodzą? Widać pociemnienie w tym obszarze?

 

 

Żeby była jasność - NIE UŻYWAM OAG'a ;)

 

 

Zrobiłem jeszcze klika testów wczoraj - flaty robione flatownicą Aurora:

 

LRGB.jpg

 

OHS.jpg

 

w paśmie SII pojawia się ten pasek pociemnienia po obu stronach matrycy - jak by "flat-field variation as a function of wavelength"

 

Darki i biasy nie pokazują tak regularnego pociemnienia, w torze optycznym nie ma nic - widać to na L, R, G, B

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zestaw Atik 383L+ i koło efw2 filtry 36 mm.

Dwa pierwsze flaty pokazują problem jaki miałem (szczególnie dobrze widoczny na OIII). Kamera pojechała do Atika gdzie wymieniono matrycę. Obecnie flat dla Ha wygląda tak jak na trzecim zdjęciu.

test.jpg

Edytowane przez MareQ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chciałbym być wścibski, ale jeśli macie jakieś rozwiązanie problemu lub wnioski to proponowałbym napisać to publicznie - może się komuś przydać kto ma/miał podobny problem.

 

Niestety wygląda na to że jedyny rozwiązaniem jest reklamacja ;( Dam znać jak się potoczył.

 

@MareQ - dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy powodzenia. Mi zeszło kilka miesięcy zanim zorientowałem się że coś nie halo. Przypadłość ujawnia się w całej okazałości tak naprawdę dopiero przy filtrach wąskopasmowych. Przy LRGB łatwo to przegapić.

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Obiecałem że napiszę jak się temat zakończył więc piszę - przerobiłem trzy kamery i każda z nich dawała ten sam efekt, zmarnowałem dziesiątki godzin na testy i na podróże po Polsce - pisałem z Deltą, Baaderem i Atikiem. Ponieważ tematy był powtarzalny a żaden z producentów się nim nie przeją (oficjalnie problem nie został zreprodukowany) i mimo że znam przyczynę to zdecydowałem się sprzęt zwrócić w komplecie - kamera, koło i filtry. Nie piszę o domniemanych przyczynach bo nie jestem kształcony ani w optyce ani w mechanice ani w elektronice i mogę się mylić - mogę napisać tylko tyle że nie jest to problem z KAF-8300.

 

Tutaj przedstawiam porównanie wydajności mojej nowej/starej kamery z kamerą Atik na identycznej optyce - TS65Q:

 

DONE.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.