Skocz do zawartości

Dobre miejsca do obserwacji - zna ktoś?


Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu jeżdżę w okolice Lublina i szukam miejsca gdzie każdnej pogodnej nocy będzie widać Drogę Mleczną a co za tym idzie i DSO.

Niestety gdzie nie pojadę to albo nasza galaktyka jest ledwo majacząca na tle nieba albo w ogóle nie jest widoczna. Zapylenie powietrza z kominów oraz latarnie uniemożliwiają dobre obserwacje DSO.

Czy zna ktoś jakieś spokojne, ciemne miejsca na przeprowadzenie obserwacji bez względu na porę roku? Z dala od jezior, pylących wiosek i rozświetlonych miast?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj akurat byłem na południe od Lublina, żeby sprawdzić co i jak z obserwacjami. Mniej więcej w połowie drogi od Tokar do Tarnawy Dużej. O 23 nie było widać nawet Drogi Mlecznej, planety bez szczegółów (Jowisz z majaczącymi pasami, Mars rozmyty i Saturn zlany z pierścieniami). DSO takie jak M82 i M81 w Syncie 8" widoczne bez problemu, jednak rozmyte i bez struktur. Światło bijące od miejscowości Wysokie, mgła właściwie wszędzie, trawa a po chwili i teleskop mokry. :/ W ciągu niecałej godziny naliczyłem około 10 meteorów a tak to nic szczególnego. Niestety. :( A do Biłgoraja trochę za daleko. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chce Ci się jechać 60km na północ to być może w przyszłą sobotę będę siedział z dwoma astromaniakami pod Rykami (posiadłość mojej babci).

Jeszcze do potwierdzenia, bo nie wiem jak będę stał z czasem.

 

Edytowane przez narko-san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm Lubelskie najpiękniejsze niebo jakie kiedykolwiek mialem okazję oglądać to właśnie tam, a dokładniej to okolice Opola Lubelskiego. Nie wiem czy dlatego że wieczorami nie ma tam sztucznego światła, nawet latarnie na wiosce się nie palą. Bez problemu można zobaczyć tam każdego dnia bolidy,drogę mleczną, nawet bez uzbrojonego oka widać satelity!! Już nie moge się doczekać wakacji kiedy znów tam będę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Przy Opolu Lubelskim jest jakaś ogromna szklarnia dające koszmarne LP.

Jako tako mogę polecić Swobodę obok Leonowa na północ od Lublina. Na południe poświata od miasta ale północ, wschód i zachód (prawie cały) wolny od LP i nawet Drogę Mleczną widać jako tako.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

astrof1.11.jpg

Mam nadzieję, że nie dostanie mi się za rozmiar foty. Oczywiście musiałem kilka suwaków przesunąć w zdjęciu ale to jedna klatka trwająca 30 sekund.

Miejscowość Swoboda. Północny wschód od Lublina i południowy wschód od Niemiec. Miejscowość położona częściowo na wzgórku, ale jest też za laskiem miejsce w dole gdzie LP jest jeszcze mniejsze. Mimo wszystko wilgoć jest tam spora i długo oglądać nie da rady.

Teleskop i sprzęt rozłożyłem na środku drogi a w ciągu 6 godzin w nocy przejechał jeden samochód, także na spokojnie można tam obserwować i nikt nie przeszkadza. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I u mnie..na wschod od Zamoscia...gmina miaczyn jest po 22;30 ciemno jak w d......wiadomo u kogo.Mala wies...wystarczy chwile.podjechac polnymi drogami i jest sie w wielkiej..wielokilometrowej niecce....ciemno...straszno az czasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.