Skocz do zawartości

Koło filtrowe, a ustawianie ostrości


Killerus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem el. koła filtrowego Starlight Xpress 7x1,25" Udało mi się już uzbroić je we wszystkie porządane litry od LRGB po HaSIIOIII.

 

Popradnio miałem koło ręczne i przy zmianie filtra musiałem na nowo ustawiać ostrość.

 

Podejrzewam, że tutaj będzie pewnie tak samo, dlatego jestem aktualnie w trakcie poszukiwań focusera pracującego na ASCOMie.

 

Moje pytanie więc brzmi.. jak to ostrzenie wygląda u was w praktyce ??

 

 

Uruchamiacie Maxima (ew. inne oprogramowanie) programujemy, co ma być fotografowane, jakim filtrm ile czasu itd.

 

A co z ostrością ?? Bo rozumiem, że filtry nie są parafokalne i przy każdej zmianie filtra ostrość należy ustawić na nowo ?

 

Jak rozwiązujecie ten problem, na co trzeba zwrócić uwagę itd.

 

Będę wdzięczny za porady.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

To zależy od filtrów.

Generalnie lepsze filtry są parafokalne więc LRGB powinieneś robić bez ostrzenia n o chyba że będziesz miał sprzęt F/3 to pewnie będziesz musiał poprawić.

Narrowbandowe będziesz musiał ostrzyć prawie na pewno chyba że masz komplet filtrów za większe pieniądze to wóczas wszystkie będą parafokalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawa ma się tak. Mam filtry Baadera LRGBHaOIISII. Teoretycznie są one parafokalne. W praktyce wiele osób na forum sądzi, że potrzeba jednak drobnych poprawek. A ja w praktyce raczej nie dokonuję korekt, bo wydaje mi się, że nie ma po co. W każdym razie, jak robię np LRGB, to ostrzę na L, a potem nawet, jak RGB jest ciut ciut nieidealne, to nie ma straty, bo te filtry są mniej ważne. Głownie robię tak dlatego, że nie chce mi isę przerywać sesji, przestawiać tuby na odpowiednią gwiazdę i potem znowu kadrować. Oczywiście te operacje są dość automatyczne, ale i tak schodzi na to ok 10 min. Mam sprzęt f/5. W Twoim SCT, który jest dużo ciemniejszy, to wydaje mi się, że parafokalność filtrów w zupełności wystarczy, jeśli oczywiście masz te lepsze Baadery.

Ja mam focuser na ACOM i ostrość ustawiam w programie FocusMax automatycznie. Celuję odpowiedniej jasności gwiazdkę (dla L to ok 6-8 mag, dla Ha 4-6 mag; tak z pamięci), klikam przycisk focus i ostrość jest ustawiona. Potem wracam na focony obiekt i rozpoczynam sesję.

Na początku focusmax wydaje się trudny, ale po kilku razach go zrozumiesz :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parafokalność nie ma najmniejszego znaczenia. Otwórz sobie jakiś notatnik i wykonaj ostrzenie dla każdego z filtrów, zapisz wartości. Następnie w ustawieniach koła filtrowego w programie w którym dokonujesz akwizycji klatek na pewno masz możliwość ustawienia offsetu dla każdego z filtrów. Tak jest w maximie i tak samo jest w artemisie Atika. Dla L przyjmij 0, a reszta filtrów w zależności co Ci wyszło. Podczas sesji ostrzysz na jeden z filtrów, a dla reszty program wykona korekty automatycznie. Parafokalność fajnie jeśli jest, ale to zbędny bajer za który nie warto dopłacać ;)

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to zrobione dokładnie tak samo jak opisuje Krzycho. W Maximie mam wpisany offset dla każdego z filtrów w stosunku do luminancji i jeśli nie zapomnę włączyć komunikacji z focuserem ( Robofocus albo Atlas) to Maxim robi to automatycznie. Nie mylmy pojęć - autofocus to coś innego niż elektryczny focuser. Nie musisz mieć i używać autofocusa aby sterować elekrycznym focuserem. No ale jak już się ma focuser to warto mieć autofocus...szybkie działanie, nie trzeba wychodzić na dwór i wyniki powtarzalne :D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offset to przesunięcie punktu ostrości które występuje po zmianie filtru. Wynika to z różnic w grubości, załamania światła itd. Program ostrzący poda Ci wartość kroków focusera dla których znalazł optimum. Powiedzmy że jesteś już po ostrzeniu każdym z filtrów i masz zapisane wyniki:

 

L - 5234

R - 5225

G - 5218

B - 5240

 

i tak dalej. Offset dla filtru L będzie wynosił zgodnie z naszymi założeniami 0, a dla każdego z pozostałych filtrów będzie to po prostu różnica zmierzonych kroków, czyli:

 

L - 0

R - -9

G - -16

B - 6

 

i tak dalej :)

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.