Skocz do zawartości

Obserwacja plam słonecznych - stan fotosfery


bartek3pl

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa plam: Środek prawdopodobnie typu H, niżej typu B.

Obserwacja: W centrum Słońca są wyraźne 2 grupy typu H liczące 5 dużych czarnych plam w tym jedna z obwódką i poniżej mała grupa składająca się z trzech plamek typu B.

 

R = 10g + f = 10 * 3 + 8 = 38

 

 

Plamy sloneczne.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka zasada (dokładnie) rządzi ustalaniem tego k?

I jaką największą R miałeś okazję samemu stwierdzić?

 

 

Ja to tylko to wiem co tam widzę (i na polskiej wiki - mało tego)

 

http://sos.poa.com.pl/poradnik_obserwacji.htm

Liczba Wolfa (albo R)
Poziom aktywności Słońca

obliczamy według wzoru Wolfa:

R= k*(10*g + f)

g - liczba aktywnych obszarów (grup plam)
f - liczba wszystkich plam
k - zależy od stosowanego powiększenia; może być 1.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka zasada (dokładnie) rządzi ustalaniem tego k?

I jaką największą R miałeś okazję samemu stwierdzić?

 

 

Ja to tylko to wiem co tam widzę (i na polskiej wiki - mało tego)

 

http://sos.poa.com.pl/poradnik_obserwacji.htm

 

Liczba Wolfa (albo R)

Poziom aktywności Słońca

 

obliczamy według wzoru Wolfa:

 

R= k*(10*g + f)

 

g - liczba aktywnych obszarów (grup plam)

f - liczba wszystkich plam

k - zależy od stosowanego powiększenia; może być 1.

 

Pozdrawiam

Piszę tylko to co widziałem (lornetka celestron 15x70 z folią baadera), a również nie mam talentu do szkicowania.

 

Następne obserwacje postaram się zrobić dokładniej.

Edytowane przez bartek3pl
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, popatrzyłem dziś na ten obszar z ciekawości, bardzo ładnie się prezentuje. Strzeliłem fotkę, tak dla wspomnień 350D i SW 80/400 z ND5. Odpisałem w sąsiednim temacie o obserwacjach wizualnych, dodam więc zdjęcie też tu, temat bardziej odpowiedni.

 

plamy 20 06 2015.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, popatrzyłem dziś na ten obszar z ciekawości, bardzo ładnie się prezentuje. Strzeliłem fotkę, tak dla wspomnień 350D i SW 80/400 z ND5. Odpisałem w sąsiednim temacie o obserwacjach wizualnych, dodam więc zdjęcie też tu, temat bardziej odpowiedni.

 

attachicon.gifplamy 20 06 2015.jpg

Witam Kolegów.

Ponieważ widzę zainteresowanie obserwacją Słońca postaram się wyjaśnić nasuwające się wątpliwości.

Liczba Wolfa została przedstawiona przez Rudolfa Wolfa w roku 1848. Stanowi ona prosty, globalnie stosowany czynnik określający aktywność plamo-twórczą Słońca. Wolf przedstawił liczbę R, która równa się:

R=k(10g+f)

gdzie g jest ilością grup plam słonecznych na Słońcu i f całkowitą ilością wszystkich plam.

Jeżeli na tarczy widzimy 2 grupy a wszystkich plam jest 25 to R=45.

Wolf wykonywał swoje obserwację za pomocą refraktora o średnicy soczewki 8cm i ogniskowej 110cm, powiększenie 64 razy. Instrument ten znajduję się na dachu obserwatorium w Zurychu, 20m nad ziemią. Aby uzyskać kompletne liczby Wolfa , obserwacje zrobione przez innych obserwatorów innym sprzętem musiały być sprowadzone do jednakowej skali. Stąd współczynnik k. Dla refraktora Wolfa k=1. Nie wiem jak dokładnie wtedy to robiono. Ale współcześnie robiono to np. tak: dla nowego obserwatora porównywano jego liczbę Wolfa ze średnią dla całej Sekcji. Jeśli obserwator zawyżał wynik to k było mniejsze od jedności. Jeśli średnie były poniżej to k było większe od jedności. Następne obserwacje „badanego obserwatora” były korygowane mnożąc jego liczbę Wolfa przez wyznaczony współczynnik. Do obserwacji Słońca zalecany jest instrument zbliżony do tego, który miał Wolf. W Towarzystwie Obserwatorów Słońca (TOS) nie stosujemy współczynnika k. Ponieważ mamy obserwatorów z całego świata średnią dzienną liczbę Wolfa wyznaczamy często z kilkunastu obserwacji z danego dnia. Dlatego wymagane są mapki z położeniem grup i określanie wskaźnika CV. Wskaźnik ten zależy od typu grupy i mówi o jej wielkości i strukturze. Np. widoczna 21 czerwca gołym okiem grupa ma wskaźnik CV 56, prawie maksymalny. Według moich obserwacji typ tej grupy to Ekc liczba plam 19. Druga grupa zachodząca Dki i plam14.

Jeśli kolegów to zainteresowało to postaram się w najbliższym czasie opisać klasyfikację plam i grup plam słonecznych. Starsza z nich to klasyfikacja Waldmeiera, nowsza według mnie bardziej dokładna to klasyfikacja McIntosha. Polecam ostatni numer Proximy gdzie ciekawie z przykładami o plamach słonecznych pisze mój kolega Adam D. Polecam również strony TOS i SOS. Pozdrawiam Zbyszek Z

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.