Skocz do zawartości

Który filtr H-alpha do modyfikowanego Canona?


gimel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dluzszego czasu przymierzam sie do zakupu w/w filtra. Niestety, śledze czaly czas forumowe markety, jednak caly czas nic co by mnie interesowalo sie nie pojawia. Moze dlatego ze sam tak naprawde nie wiem czego oczekuje.

Do rzeczy. Mam do dyspozycji canona 5d mk1 modyfikowanego i newtona 254/1200. Znalazlem pare filtrow i najbardziej odpowiada mi ten typ 'wklikiwany' w mocowanie.
http://www.ebay.com/itm/H-Alpha-12nm-Deepsky-Clip-on-filter-for-Canon-EOS-cameras-for-astrophotography-/191641708144?var=&hash=item2c9ebc6670#shpCntId
http://www.ebay.com/itm/H-Alpha-7nm-Deepsky-Clip-on-filter-for-Canon-EOS-cameras-for-astrophotography-/201393895807?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item2ee402f97f
http://www.ebay.com/itm/Baader-Canon-EOS-DSLR-T-Ring-with-7nm-H-Alpha-Filter-DSLR-HA-2958550H-/121598627483?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c4fd7ce9b

 

Czy nie bedzie problemow z ostrzeniem? w takim ukladzie? Chyba najlepsze rozwiazanie (nie posiadam koła filtrowego) jak na moja sytuacje:)

Jest to spory wydatek dlatego zastanawiam sie nad precyzyjnym wyborze zarówno firmy jak i typu filtra.

I tutaj moje pytanie. Ktore filtry Halpha sa wg. was godne polecenia? Ktorą czestotliwosc wybrac (7nm czy 12nm? - roznica cenowa ogromna i 7nm to troche duzo jak na moja kieszen, czy rzeczywiscie różnica w efektach jest naprawde opłacalna?)

Z gory dziekuje za opinie i rady. Pozdrawiam

Edytowane przez gimel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalinkowane filtry są do Canonów z matrycą formatu APS-C. Do FF musisz kupić dedykowanego clip-in'a za proporcjonalnie wyższą cenę.

 

Jeśli chodzi o szerokość połówkową filtra to do DSLR'a idź w stronę 12 nm. 7nm jest raczej przeznaczone dla chłodzonych kamerek, które mogą spokojnie robić czasy rzędu 600 - 1200 sek.

 

Osobiście polecałbym Ci Astronomika UHC - jest nieco szerszy (jaśniejszy), ale dalej bardzo dobrze blokuje światło uliczne (ze światłem Księżyca będzie już sobie gorzej radził). Za to da ze 30-40% więcej sygnału (dodatkowo linie OIII i H-beta) i obraz bi-color (czerwony i turkusowy) zamiast mono. Aha, nie blokuje IR więc musisz mieć filtr IR na matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalinkowane filtry są do Canonów z matrycą formatu APS-C. Do FF musisz kupić dedykowanego clip-in'a za proporcjonalnie wyższą cenę.

 

Jeśli chodzi o szerokość połówkową filtra to do DSLR'a idź w stronę 12 nm. 7nm jest raczej przeznaczone dla chłodzonych kamerek, które mogą spokojnie robić czasy rzędu 600 - 1200 sek.

 

Osobiście polecałbym Ci Astronomika UHC - jest nieco szerszy (jaśniejszy), ale dalej bardzo dobrze blokuje światło uliczne (ze światłem Księżyca będzie już sobie gorzej radził). Za to da ze 30-40% więcej sygnału (dodatkowo linie OIII i H-beta) i obraz bi-color (czerwony i turkusowy) zamiast mono. Aha, nie blokuje IR więc musisz mieć filtr IR na matrycy.

 

W sumie nie wiem dlaczego tak uparłem sie na tego clipa. Przeciez rzeczywiscie to najgorsze rozwiazanie pod wzgledem przesiadki. Zatem 2''.
I z tego co wszyscy sugeruja to nie Halpha bo za mocny.

 

Koledzy podpowiadaja mi jeszcze IDAS LPS lub astronomik CLS. Ktory bedzie lepiej wspolgał z canonem? CLS czy UHC?

 

 

Dziekuje za cenne rady. Uratowaliscie czesc mojego budzetu dziekic zemu bede mogl go wykorzystac lepiej do realizacji wspolnych celow:)

Edytowane przez gimel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koledzy podpowiadaja mi jeszcze IDAS LPS lub astronomik CLS. Ktory bedzie lepiej wspolgał z canonem? CLS czy UHC?

 

 

Mam clipa CLS (do C450d - APSC) i powiem Ci że przez to że nie można stosować obiektywów EFS ani Pentaxa (a takie mam) tylko da się M42 i inne bez popychacza przesłony to mnie to irytuje. Ogólnie jest to "dość jasny" filtr, ale z LP całkiem fajnie walczy. Mam Baader UHC-S i on przepuszcza wodór i tlen - przez to do takich obiektów jest dobry. Na innych problem z balansem kolorów. Ogólnie na podstawie info z netu królem w jakiś sposób panującym nad LP jest LPS - ale to dla mnie "za wysokie progi".

Przy wąskim filtrze Ha czasy naświetlania są długie i szum zje całe zdjęcie. Popieram Marka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam clipa CLS (do C450d - APSC) i powiem Ci że przez to że nie można stosować obiektywów EFS ani Pentaxa (a takie mam) tylko da się M42 i inne bez popychacza przesłony to mnie to irytuje. Ogólnie jest to "dość jasny" filtr, ale z LP całkiem fajnie walczy. Mam Baader UHC-S i on przepuszcza wodór i tlen - przez to do takich obiektów jest dobry. Na innych problem z balansem kolorów. Ogólnie na podstawie info z netu królem w jakiś sposób panującym nad LP jest LPS - ale to dla mnie "za wysokie progi".

Przy wąskim filtrze Ha czasy naświetlania są długie i szum zje całe zdjęcie. Popieram Marka.

no, troche cena LPS zabija. ale jak juz inwestowac to chyba do na 100%:)

 

dobrze rozumiem ze mowisz o modyfikowanym C450d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumiem ze mowisz o modyfikowanym C450d?

 

Mam dwa - jeden modyfikowany na filtrze Baadera a drugi z wyciągniętym całkowicie filtrem i dołożonym Ir-UV (L) na wlocie do puszki z chłodzeniem.

Pod linkiem (i dalej) trochę informacji o projekcie.

http://astropolis.pl/topic/46969-chlodzenie-canona-zbior-wiedzy-i-przemyslen/page-3?do=findComment&comment=565124

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.