Skocz do zawartości

Nietypowa kamera do guidingu...


Prot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

znalazłem taką o to kamerę:

http://outlet3d.eu/pl/kamery/16--kamera-aos-minipixie-13mp-mono.html

 

parametry ma chyba takie same jak QHY5, czy można ją zastosować do guidingu, czy zagada z programami astronomicznymi, choćby po jakiejś ingerencji w software?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca monochromatyczna, rozdzielczość i wielkość pixela taka sama jak w QHY5, ptrzetwornik chyba też.

 

Firma zajmuje się kamerami specjalistycznymi:

http://www.aostechnologies.com/high-speed-cameras-for-precision-motion-analysis/

 

Działa pod Windowsem, tutaj więcej danych:

http://allegro.pl/show_item.php?item=5679309888&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kupiłem kamerkę AOS MiniPixie 1,3MP mono. Pomyślałem, że wiele nie ryzykuję najwyżej odeślę ją z powrotem do sklepu przed upływam 14 dni. Przesyłkę odeprałem następnego dnia.

Obudowa kamerki jest wykonana w całości z aluminium, sprawia wrażenie solidnej konstrukcji. Jako że sprzedawca nie dysponował kompletnym dedykowanym softwerem, przez dwa dni samodzielnie szukałem sterowników i oprogramowania. Dopiero na jakiejś stronie FTP http://wp12248909.server-he.ch/support/PIXIE%20SOFTWARE/ znalazłem to czego szukałem.

Teraz kamerę obsługuje nie tylko dedykowany(przemysłowy) sterownik i soft, ale też i DirectX/WDM

Kamerę widzi i obsługuje SharpCap 1.5 i AMcap (te programy mam zainstalowane) z małym mankamentem w postaci niepoprawnie wyświetlanej liczby fps ( 1000.00) i rozdzielczości. Żeby miedzy innymi je zmienić należy wejść w opcje kamery, gdzie znajduje się wiele opcji konfiguracyjnych, o wiele więcej niż w zwykłych webcamach.

Przy rozdzielczości 1280(H) x 1024(V) można osiągnąć 15 fps, przy 640 x 512 50 fps, a przy 320 x 256 aż 150 fps.

Kamera działa pod PHD trochę kapryśni, raz da się ustawić czasy na poziomie 1s, a raz 0,5s, jeszcze nie rozkminiłem od czego to zależy. Niestety nie mam teraz możliwości prze testowania jej w boju, ale myślę że do awikowania powinna się nadać, dlatego zostaje u mnie.

 

Na fotce, fragment okna dachowego i padający deszcz na zewnątrz . :deszcz::Cry::Boink:

 

AOS 1.jpg

AOS 2.jpg

AOS 3.jpg

aos.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że działa.

 

Co do PHD to on i tak zawsze używa stacków do robienia długich ekspozycji tak że czy wybierzesz 0.5s czy 5s to on nie bedzie naswietlał tak długo tylko zbierze odpowiednio wiecej klatek po 30ms zeby wypełnić 5s i zrobi z tego stack.

 

Jak wybierasz rozdzielczość w PHD to jakie masz tryby do dyspozycji? Bo widze ze SharpCap ciągnie po RGB24 co sie finalnie moze przełożyć na niższy frame rate bo ciągnie 3 kanały koloru osobno pomimo ze finalny obraz jest mono.

 

Zobacz czy masz do wyboru też MONO8.

 

No i jeszcze kwestia gainu ale to sprawdzisz dopiero pod gwiazdami. Ale z tego co widze ma możliwość az do 127 wiec moze być niezle.

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHD widzi tylko najniższą rozdzielczość 320 x 240 . Jeszcze nad tym pracuje.

Wybór trybu mono 8 bit jest dostępny w dedykowanym programie sterującym w Sharpcap nie widzę tej opcji. Ale nawet po wybraniu trybu 8 bit maksymalna ilość uzyskiwanych klatek nie zmienia się.

Co do gainu, to poza tym suwakiem 1- 127 jest jeszcze A/D Change Level : ADC level 0 - 3, który też wpływa na wzmocnienie/jasność obrazi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie masz na to wpływu. Tak działa PHD. Ustawiasz np 5s czas ekspozycji a on robi stacka z wielu klatek o łacznie takim czasie. Zwróć uwage na pasek na dole PHD gdzie jest napisane "frames" tam jest napisane ile klatek zostało użytych do stacka. Tak robi jak kamera nie obsluguje długich czasów, tj nie ma dedykowanego sterownika w PHD tylko jest uzywana jako WDM.

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem z PHD i PHD2 niestety bez skutecznie. Maksymalny czas jaki udaje się ustawić to 1s co nie powinno być problemem. W kamerce którą miałem wcześniej PG Firefly też były 1s czasy i dało się spokojnie guidować, a AOS Minipixie jest o wiele czulsza. Problem z wyborem rozdzielczości polega na tym, że nie ma dostępu (PHD nie wyświetla) do odpowiedniego okna konfiguracyjnego.

Natomiast w Maxim DL mamy pełną funkcjonalność, bo to drugie okno z wyborem rozdzielczości jest widoczne i można ją zmieniać. Jeśli ktoś guiduje pod Maximem powinna działać bez problemów.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w końcu kupiłem dwie kamerki VRMC 9 i VRMC 4 pierwsza ma parametry jak QHY5, druga matryce kolorową i pixel 8x8, pierwsza w phd ma czasy do 0,3s druga do 2s, dlatego drugą podpiąłem do szukacza, właściwie tez dlatego, że udało mi się ją połączyć bez przejściówki...

Niestety przebudowuję przekładnie w osi DEC i kalibracja w PHD udała się tylko w osi RA, przy guidingu PHD wyłączył DEC, wykres nie był idealny ale gwiazdka punktowa.

 

Nie wiedziałem że PHD stackuje klatki ze sobą, myślałem że zmienia się tylko czas wprowadzania korekty, to chyba daje nadzieje VRMC9, miałem ją oddać ale muszę najpierw dorobić przejściówkę i sprawdzić ją w boju.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się nie mylę to VRMC4 powinna mieć czasy do 2000mS.

Ma 2000ms. Trzeba najpierw ustawić taki czas w programie od kamery (CamLab) i później w PHD działa już z takim czasem. Informacyjnie - działa na sterownikach x86, przy x64 nie jest widoczna jako kamera WDM - chyba brak obsługi DirectShow na x64.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam przykładowe zdjęcie z mojej Vrmc 4, kamera połączona z Jupiterem 200mm.

Czas 2s, PHD złożył sobie 2 klatki.

 

vrmc4.JPG

 

Ciekawe jakby śmigała w wersji z matrycą monochromatyczną.

 

 

 

Edytowane przez Prot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.