Jump to content

shiryu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  50
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

29 Neutral

About shiryu

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. temat jest prowokacyjny, sugestia jakoby coś łączyło osobę czytelnika z końcem wszechświata, wydaje się dotykać żywotnego interesu tego pierwszego; ale dokładnie taki sam związek łączy koniec wszechświata i kaloryfer w pokoju, a to już jest zupełnie nieistotne...
 2.  

  Obserwacje Słońca przez NASA,10-letni timelapse

   

  Piękne.

   

  1. zbignieww

   zbignieww

   Ha, ha ! Bylem szybszy w watku o Sloncu :) 

 3. zakochałeś się w metalowej śrubce, jest taka piękna, srebrna, matowa i błyszcząca, zimna i ciepła, milcząca i tajemnicza, ciężka skoncentrowanym ciężarem metalu który jest uosobieniem materialnej struktury wszechświata, ma takie idealnie wykonane nacięcia, które sprawiają pieszczotę twoim palcom gdy blokujesz pozycję deklinacji, jest idealnym spełnieniem swej funkcjonalności, każdy atom tej śrubki jest starszy od Ziemi, jest prawie stary jak Wszechświat, był przy narodzinach naszego Słońca... jest czymś większym niż ja i ty, ze wszechmiar godna uwielbienia. jak jej nie kochać?
 4. Za chwilę (o 22:13) rakieta Falcon 9 ma przelatywać nad polskim niebem

  1. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Super :D

   Tym razem tylko patrzyłem przez lornetkę - było bardzo ładnie widać, jak uruchamia silniki manewrowe. I jakiś kawałek śmiecia lecący obok (jakieś 20" "wyżej" i nieco z przodu).
    

 5. a widziałeś jakąkolwiek galaktykę swoim teleskopem (poza drogą mleczną i m31)? prawdopodobnie się zdziwisz, a potem zrozumiesz...
 6. nie tylko ruch lotniczy zamarł pytanie powinno brzmieć 'czy rzeczywiście emisja zanieczyszczeń przez człowieka może mieć aż tak wielki wpływ na pogodę ?" odpowiedź jest prosta.
 7. Karta multicurrency, która jest podpięta do kilku rachunków. Wiele banków ma w ofercie, poczynając od PKO. Jeśli płacisz w walucie - pieniądze są pobierane z konta tej waluty, gdy nie ma tam wystarczających środków - są pobierane z konta głównego (PLN) po przewalutowaniu. Zasilenie konta walutowego może być przelewem, w e-kantorze, lub w dowolny inny sposób. Bardzo wygodne, w pełni zintegrowane z kontem, połączone ze wszystkimi usługami, praktycznie eliminuje Revoluta.
 8. sprzedawca z allegro to mistrz nagłówków: klikasz na "LAMPA - GIGANT - KSIĘŻYC 3D 57 CM" a drobnymi literkami w tekście: Obwód kuli : 57cm Średnica kuli: 18cm pfff...
 9. Sprawdź w Asmecie przy Alejach Jerozolimskich. Powinni tam mieć śruby z kwadratowym łbem.
 10. Na fali mody na krótkie, jasne refraktory powstaje największy refraktor na świecie.

  1.57m średnicy, F1

   

  Obiektyw już jest gotowy, można go zobaczyć tu:

  LSST Lens Delivery and Opening

   

  Edit: Obiektyw nie będzie skierowany bezpośrednio w niebo, światło do niego będzie wpadało po odbiciu od zestawu zwierciadeł, zwiększających jego efektywną średnicę do 8m  :)

  Jest więc obiektywem refraktora (z pktu widzenia refraktorowców) lub okularem teleskopu zwierciadlanego (z punktu widzenia zwierciadłowców)

   

  https://en.wikipedia.org/wiki/Large_Synoptic_Survey_Telescope#/media/File:LSSToptics.jpg

   

  1. Show previous comments  3 more
  2. szuu

   szuu

   ktoś się za bardzo przyzwyczaił że "lens" to "obiektyw" (do aparatu) a wtedy z rozpędu każdy układ soczewek staje się teleskopem, nawet gdy jest okularem lub korektorem :P

  3. shiryu

   shiryu

   hehe, przyznaję, że pierwszego posta napisałem po przeczytaniu nagłówka i zobaczeniu zdjęć.

    

   nadal uważam, że z odrobiną dobrej woli można to uznać za astrograf/refraktor, tylko z dużą krzywizną obrazowania w aktualnym wydaniu (którą dałoby się to skorygować sprzętowo lub programowo)

    

   pomyśl, że oni mogli zrobić z tego klasyczny astrograf-refraktor soczewkowy o średnicy 1.5m,

   tylko że plan był znacznie ambitniejszy - zrobić kompaktowy astrograf 8m (w technice dowolnej).

    

   jest to więc potencjalny refraktor ;)

    

  4. szuu

   szuu

   tu można se popatrzeć na tego maluszka: 

    

 11. Pełna zgoda. Dodałbym jeszcze, że mapki są przydatne w czasie nauki nieba - bo potem to już niebo samo jest mapą.
 12. Tabela Wimmera jest super, ale jakoś bardziej do mnie przemawia klasyfikacja wg. atrakcyjności obiektów, niż wg. trudności obserwacyjnych (jak to jest u Wimmera) Jest fajna, żeby przygotować sobie plan naprzód. A na same nocne obserwacje wydrukowałbym sobie jedną kartkę A4 per miesiąc pt. "najatrakcyjniejsze obiekty miesiąca" i wziąłbym ze sobą. Obserwuję w zasadzie wyłącznie wizualnie i nie lubię patrzeć w monitor podczas nocnej sesji. Mam też go-to, więc znajdowanie obiektów nie jest problemem (mapki nie są konieczne).
 13. Taki opis robi apetyt, odruchowo zerkam przez okno oceniając szanse na pogodne niebo wieczorem. Dziś raczej nic z tego... Mógłbyś przedstawić swoją listę najciekawszych obiektów, czyli te, które oznaczyłeś u siebie ***+ oraz ****, dodając jeszcze kolumnę "najdogodniejszy miesiąc do obserwacji" ?
 14. aaa "dusza" ryby - pęcherz pławny
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.