Skocz do zawartości
  • 0

Precyzja AZ-GTi


tomchm

Pytanie

Cześć,

 

Od kilku tygodni jestem średnio szczęśliwym posiadaczem montażu Skywatcher AZ-GTi. Montaż kupiony w Astroshopie.

Wieszam na nim Bressera 102/460. Przed rozpoczęciem pracy staram się montaż wypoziomować, zaś teleskop na montażu odpowiednio wyważyć.

Do sterowania montażem używam aplikacji Synscan Pro oraz SkySafari Pro 7.

 

Problem sprowadza się do tego, że precyzja pracy montażu zamyka się w przedziale 1,5-20 - czy to normalne dla tej klasy montażu?

Czy błąd ustawienia nie powinien zawierać się w granicach 0,5-0,70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tzn... Robię Alignment. Zmieniałem metody - ALignment jedną gwiazdą, Alignment wg Bieguna Północnego, Alignment wg dwóch najjaśniejszych gwiazd...

Między Alignmentami każdorazowo kasowałem poprzednie ustawienia.

Próbowałem użyć opcji kompensacji Alignmentu - nie pomaga.

Niezależnie od tego, czy enkoder dodatkowy jest włączony, czy wyłączony - efekty są identyczne - brak jakichkolwiek zmian w precyzji prowadzenia.

 

Niezależnie od podjętych działań - zawsze to samo - błąd ustawienia rzędu 1,5-20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używam bardzo często tego montażu. Zawsze ustawiam alignment na 1 gwiazdę. Pierwszy cel jest zawsze powyżej jednego stopnia od obiektu. Następnie używam platesolve w Sharpcap. Następne cele to mniej niż jeden stopień błędu.

 

Ten montaż ma enkodery, ale należy je wyłączyć ponieważ zmniejszają dokładność.

Edytowane przez msixone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Postanowiłem, że zrobię jeszcze następujące rzeczy:

a) zainstalowałem aplikację Synscaninit celem poprawienia ustawień formatu daty (tak wyczytałem na Cloudynights);

b) zresetuje montaż (zostawię go włączonego na cztery godziny bez podłączania go do WiFi);

c) przy następnym alignmencie wybiorę metodę ustawienia na trzy gwiazdy, przy czym postaram się, aby te gwiazdy wzajemnie były położone jak najdalej od siebie.

Inna sprawa, że nie jestem w stanie idealnie wypoziomować montażu - pod koniec marca ma do mnie przyjechać fotograficzna głowica poziomująca.

Niemniej póki co będę próbował z tym, co mam obecnie pod ręką...

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używam tego montażu z dość ciężkim MAKiem 127 i jestem zadowolony. Co prawda jest to mój drugi AZ-GTi - pierwszy okazał się mieć wadę - bardzo duży backlash w obu osiach co naturalnie powodowałocoraz większy wzrost błędu po kilku "skokach" na różne obiekty w różnych częściach nieba. Ale drugi egzemplarz, który w ramach gwarancji Astroshop wymienił już jest OK.

 

Precyzja GOTO jest bardzo zależna od tego jak wypoziomujesz montaż i jak dokładnie wykonasz alignacje. Z tego co opisujesz używasz dość krótkiej ogniskowej i visuala, więc polecałbym do alignacji używać 2 okularów - np conajmniej 15mm do znalezienia z grubsza celu, ale centrowanie zrobić nawet na takim 5mm jesli masz by postarac sie jak najbardziej wycentrowac gwiazde - te centrowanie jest bardzo wazne. Ja to wykonuje za pomoca kamerki i SharpCapa, wlaczajac sobie wyswietlanie celownika

 

PS. Nigdy nie uwzywalem SynScanInit ani resetowania montazu jak opisujesz, a przy dobrej alignacji blad "trafiania" to maksymalnie do 30', a blisko gwiazd, ktore uzywalem do alignacji to trafia w punkt

PS2. A jesli chodzi o precyzje sledzenia - nie bawie sie w dluga astrofotografie, ale ostatnio mialem okazje w ramach spotkan PTMA zostawic sledzenie na Jowisza i Wenus a na innym evencie wczensiej na M42 przez 2 godziny samemu sobie (dla gosci, byly to eventy otwarte) i wspomniane obiekty byly po 2 godzinach niemal dokladnie tam gdzie je zostawilem w kadrze :)

 

Edytowane przez Mr Groch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zobaczymy, jak pójdzie tym razem - zawsze mogę towar zareklamować i poprosić o wymianę.

Jest jedna, dosyć ważna rzecz dla mnie - niezależnie od ustawień, wartość błędu jest zawsze mniej więcej taka sama - 1,5-20.

A powtarzalność błędu to już coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odkopuję temat.

 

Na Aliexpress zamówiłem sobie taką oto głowicę poziomującą:

https://pl.aliexpress.com/item/1005003953039375.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.7e311c24voT440&gatewayAdapt=glo2pol

W ubiegłym tygodniu miałem w końcu czas i warunki do przetestowania całego setupu. Tym razem starałem się jak najdokładniej całość wypoziomować.

Użyłem również podczas alignacji okularu dającego mi jak największe powiększenie po to, aby obserwowane gwiazdy znalazły się jak najbliżej środka pola obserwacji.

 

Tym razem zakres błędu wskazań był w granicy jednego stopnia. 

Zastanawiam się - czy poprawię precyzję alignacji, jeśli podczas jej przeprowadzania do centrowania użyję okularu z krzyżem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używam w trybie AZ, a do alignacji używam m.in. Bieguna Północnego, czyli Polaris. Odkąd użyłem głowicy poziomującej, precyzja działania AZ-GTi znacznie poprawiła się. Błąd znajdowania obiektów wynosi teraz ok. 1-1,5 stopnia.

 

Moje pytanie brzmi: czy poprawię dokładność alignacji przy zastosowaniu okulary z krzyżem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Może trochę, ale cudów się nie spodziewaj.

Dzięki za odpowiedź. Póki co będę ćwiczył AZ-GTi z głowicą poziomująca - może dojdę do takiej wprawy, że z błędem ustawienia zejdę poniżej jednego stopnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.03.2023 o 23:22, tomchm napisał(a):

 

Problem sprowadza się do tego, że precyzja pracy montażu zamyka się w przedziale 1,5-20 - czy to normalne dla tej klasy montażu?

Czy błąd ustawienia nie powinien zawierać się w granicach 0,5-0,70

Skąd wiesz że precyzja montażu przekracza 1,5 lub 20 a nie 5 czy 7, czym to mierzysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Milek666 napisał(a):

Skąd wiesz że precyzja montażu przekracza 1,5 lub 20 a nie 5 czy 7, czym to mierzysz?

Polem widzenia okularu - mam teleskop Bresser 102/460 i zakładam do niego okular Super Plössl 32mm. Daje mi to pole widzenia ok. 30.

Tak więc jeśli po ustawieniu wszystkiego i wklepaniu obiektu w SkySafari - i po teoretycznym ustawieniu się montażu na obiekt - w ogóle nie widać obiektu w 

okularze, to znaczy, że jest coś nie tak...

 

A 30 to dosyć duże pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W trybie AZ, poziomuję montaż na bąbel, balansuje tubę, podłączam wi-fi (to zajmuje najdłużej, moja okolica jest zaśmiecona sygnałami). Włączam SynScan i łącze z montażem, włączam Stellarium i łącze z SynScan.

Wybieram w Stellarium jakiś jasny obiekt w który ślepy by trafił (obecnie jest to Wenus), i biorę GoTo (wszystko w Stellarium). Całość przekręca się gdzieś tam mniej lub bardziej dokładnie, najważniejsze żeby w Stellarium celownik pokazywał Wenus i już go śledził. Wtedy luzuje śruby w montażu i ręcznie nakierowuje go na wybrany obiekt ( w tym wypadku Wenus)  wpierw patrzę celownik, potem w krótki okular. Jak jest dobrze, skręcam śruby, obserwuje przez chwilę czy śledzi. Jak jest git, to w Stellarium wciskam sync ( ale chyba na androidzie nie działa, na PC działa). I w zasadzie zrobione.

Jest jeszcze tryb Eq, mam klin ale jeszcze nie korzystałem, tutaj ktoś pisał o metodzie z SharpCapem, muszę wreszcie do tego przysiąść.

 

Liczę że wyraźnie napisałem to o co prosiłeś. Podstawą jest u mnie Stellarium jako sterowanie i dokładność ustawienia obiektu idealnie w centrum okularu, ale to na pewno każdy wiem.

 

Ten montaż (przynajmniej u mnie) ma często problemy z komunikacją, ale jak czytałem na cloudynights to najczęściej wina dużej ilości wifi w okolicy, u mnie jeszcze niedaleko jest nadajnik GSM, może dlatego kompasy a naszych telefonach wskazują co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, do wizuala zupełnie wystarcza, a dla mnie jest ważne Stellarium, widzę co mam nad horyzontem, albo czego nie zobaczę bo akurat tam jest budynek.

Do mojego śmiesznego EAA też w zupełności wystarczy.

 

Teraz tylko muszę rozgryźć ustawianie na klinie, ale to pewnie na dwie gwiazdy będę musiał robić.

 

Aktualizacja

https://youtu.be/-GhYbY_lAaw

Edytowane przez Milek666
Dodałem link z YT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.