Skocz do zawartości

Zorza polarna marzec 2023


mirek01

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, bajastro napisał(a):

Kadr z dzisiejszej nocy ok godz. 1 z terenu aglomeracji łódzkiej, niestety chmury nie odpuszczały, gwiazdy okiem ledwo widoczne, ale zorza polarna i tak się przebiła.

Jest to moja pierwsza udokumentowana zorza polarna :D

 

Zorza_polarna_panorama_v4.thumb.png.79f513ed8ab410f21c988d8a80bd9981.png

 

Najjaśniejszy słupek:

 

IMG_0538_a.png.0fb024d1d76bd48ab20f063767e8ddf9.png

 

Końcówka ok 1:30 w Woźnicy:

 

IMG_0548_a.png.eefc450a083b0aeb3b19ef0065937fee.png

Gdzie to fociłeś?

Bo ja próbowałem u siebie (Nowosolna), też mniej-więcej w tym czasie - i może coś tam na zdjęciu majaczyło, ale głównie to chyba łuna nad Strykowem jednak. Chociaż może to było to...?

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Gdzie to fociłeś?

Bo ja próbowałem u siebie (Nowosolna), też mniej-więcej w tym czasie - i może coś tam na zdjęciu majaczyło, ale głównie to chyba łuna nad Strykowem jednak. Chociaż może to było to...?

 

Kilka km na północny wschód od zjazdu Emilia/A2, chciałem mieć wszystkie światła aglomeracji na południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bajastro napisał(a):

 

Kilka km na północny wschód od zjazdu Emilia/A2, chciałem mieć wszystkie światła aglomeracji na południu.

A widzisz, mi się nie chciało dupy ruszyć, więc mam to co ma (czy raczej nie mam tak właściwie). Choć jak przyglądam się tym twoim zdjęciom, to myślę, że może jednak jakiś tam ślad tej zorzy złapałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

  Aktualnie Słońce jest już w wysokiej fazie aktywności. Liczby Wolfa zdecydowanie przekraczają wartości 100. Aktualna aktywność zdecydowanie przewyższa prognozy naukowe stawiane na podstawie poprzedniego cyklu słonecznego. Nadal nie mamy pełnej kontroli co do możliwości wystąpienia zorzy polarnej a szczególnie jej zasięgu. Ta z 23 marca zaskoczyła swoją intensywnością naukowców. Były przewidywania burz w klasie G1 do G2. A 23 marca rozwinęła się pełna burza G4. Aktualnie badacze zórz i Słońca szukają wyjaśnienia tej niespodzianki.

Dodatkowo zarejestrowano zjawisko zwane „STEVE (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement”). Czyli gwałtowny przepływ gorącego gazu  przez ziemską magnetosferę. Link do zjawiska Aurora And Steve (spaceweathergallery2.com)

Myślę że teraz każdej pogodnej nocy warto zerkać czy przypadkiem nie ma zorzy polarnej. Można spróbować korzystać z 

Aurora alerts: SMS Text ale trochę zielonych potrzeba. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2023 o 11:54, kjacek napisał(a):

To jakaś aplikacja?

Tak apka: Aurora Alerts - Northern Light

chociaż z https://www.swpc.noaa.gov/products/aurora-30-minute-forecast też korzystam

 

 

W dniu 26.03.2023 o 23:56, bajastro napisał(a):

@quad super, że dodałeś te zdjęcia. Na ostatnim Twoim zdjęciu są te same pionowe struktury, które u mnie się zarejestrowały.

Dokładnie, czas też się zgadza ja swoje zdjęcie wykonałem o 24.03.2023 o godzinie 00:50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.