Jump to content

Hagen

Społeczność Astropolis
 • Posts

  260
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

1822 profile views

Hagen's Achievements

135

Reputation

 1. Napiszę tak. Swego czasu porównałem obraz z TS APO 70/420 f6. Z racji, że Bresser ma f4,5 zastosowałem diafrgmę na 75mm co daje około f6,2 bodajrze i w użyciu była ta sama lustrzana 2" kątówka w ten sam okular Plossl TV 8mm i szczerze pisząc różnicy w obrazach się nie dopatrzyłem. Księżyc to samo, Jowisz także, obraz ostry i kontrastowy. Wiec jakie szkło jest w Bresserze? Napewno nie 5 razy tańsze! W TS APO 70/420 wg producenta FPL51(?), a może i nie? W takim razie nasuwa się pytanie, ile jest APO w chińskim APO!? Pozdrawiam!!!
 2. Co się tyczy rodzaju szkła zastosowanego w Bresserze 102/460 to proszę poczytać na ten temat posty św. pamięci Janusza Płeszki! Sprzęt na szkle FPL51 moż kupić już za 2000zł a na FPL53 za 2500zł. Pozdrawiam!!!
 3. To była kątówka chyba Baadera z dokręcanymi końcówkami kupiona w Astroshopie cena około 1000zł. Na forach ogólnie dobrze o niej pisano, ale mnie nie zachwyciła, w lustrzanej obraz idealny a w pryzmatycznej już tak dobrze nie było. Może to kwestia egzemplarza?
 4. Mnie kątówka pryzmatyczna 2" nie zachwyciła, z racji aberracji jaką wprowadzała. Szybciej sprzedałem jak kupiłem. Pozdrawiam!!!
 5. Przez maka nie raz popatrzyłem sobie, ale to wąskie pole zniechęciło mnie przed kupnem. Miałem też przygodę z APO, po trzech nieudanych próbach jakościowych zrezygnowałem, i po rozważeniu wszystkich za i przeciw wybór padł na Bressera 102/460. Wg mnie sprzęt do wszystkiego co się tyczy wizuala. Do obserwacji Księżyca i planet zakładam na obiektyw diafragmę na 75mm i przy ponad f6 w tym przypadku obraz na w/m jest praktycznie bez aberracji, ostry i kontrastowy. Do DS wykorzystuję pełną aperturę. W tej cenie lepszego nowego sprzętu sobie nie wyobrażam! Ps. Jeden element jest na szkle FK-61, drugi to dopasowany widmowo kron.
 6. To było TS APO 100mm f7 ED niby na FPL53.
 7. TS APO 100mm f7. Pierwszy optycznie do niczego, drugi zdezelowany wyciąg a trzeci jedno i drugie. Czwartego już nie chciałem.
 8. Lorneta TS 15x70MX Marine i Bresser AR 102sx 102/460 po tym jak skutecznie wyleczyłem się APO.
 9. Chyba widać, że jakaś opcja dorabia do budżetu!
 10. Wiem coś o tym. Gdzieś około trzech lat wstecz zapragnąlem kupić se apo, po trzech próbach czy podejściach zrezygnowałem. Problem jak nie z optyką to z wyciągiem albo i z jednym i drugim. Pozdrawiam!!!
 11. Kasa niedługo nie pomieści się na Ziemi dlatego tak szybko chce na Marsa!
 12. Jeżeli zamiana Słońca w czarną dziurę przeszła by "bezwybuchowo" to w zasadzie w orbitach planet czy w obłokach Oorta czy Kuipera nie zaszły praktycznie żadne zmiany ponieważ ta sama masa zostałaby w centrum układu.
 13. Uważam aby wynik był miarodajny to w drugim przypadku (na drugim zdjęciu) Księżyc musiałby świecić dużo jaśniej. To jest tak jakby porównać tubę 100mm do tuby powiedzmy 80mm czy 75mm przy tych samych ogniskowych i obraz w tych drugich chciał czy nie chciał bedzie zawsze ciemniejszy a aberracje siłą rzeczy bedą mniejsze z racji mniejszej światłosiły i należy pamiętać, że największe zakłucenia w obrazie wprowadza zewnętrzna krawędź czy powierzchnia obiektywu (soczewki). Pozdrawiam!!!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.