Skocz do zawartości

Adm2

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  266
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Adm2

 1. Adm2

  Jowisz 2018

  Niesamowite :-) To może mi też się kiedyś uda, bo czasami podobnie Jowisz wygląda.
 2. Adm2

  Jowisz 2018

  Muszę zapytać. Czy te zdjęcia są zrobione z takiej jakości Jowisza, jaki jest na tym filmie avi z przelatującym "nietoperzem" ?
 3. Czołem. Chcę nabyć SW Maka 102 do planet. Barlow by się przydał. Mam 2 calowego GSO Barlowa x2 i nie wiem co lepiej zrobić. Kupić złączki, żebym mógł go używać na Maku, czy lepiej kupić 1.25 cala Barlowa? Widzę że złączki kosztują prawie tyle samo co Barlow 1.25" Nie wiem czy optycznie są jakieś różnice, ale czytałem że DSLR lepiej się trzyma na 2 calowym barlowie, z powodu większych jego rozmiarów, jest sztywniej. Przyznam że lubię DSLR używać, mimo że mam kamerkę do avikowania, bo nic poza dslr nie jest potrzebne. Ale z pewnością obie kamerki będę używał.
 4. Adm2

  Barlow do Maka

  Dzięki za porady. Jednak Mak 102 do mnie dotarł. W sam raz na wielkość jak dla mnie. EQ3-2 chyba też zadowolony :-) Ale ten dovetail trochę krótki jest. Z kamerką jest dobrze, ale z dslr nie da się wyważyć. Słyszę po krokach krokowca, że jak oś DEC nie jest prawie idealnie wyważona, to krokowiec nie da rady kręcić osią RA. Nie pierwszy raz to zauważyłem.
 5. Adm2

  Iridium - galeria

  Z przed tygodnia, 20 sekund z okna z kuchni. Pod spodem księżyc, pod którym minutę wcześniej ISS przelatywała. W tym kolorowym wzorku chyba widać ile soczewek mam w obiektywie :-)
 6. Adm2

  Barlow do Maka

  Też o tym myślę od pewnego czasu. Chciałbym mieć jakiś na łożyskach na obu osiach, a takie już trochę kosztują. Wsadzić stalowy pręt w jakiś klocek aluminiowy z łożyskami na końcach niby nie takie trudne, tylko ta przekładnia ślimakowa... Mi się podobają te zdjęcia księżyca, dzięki. Mam też marzenie żeby Saturn dało się przez niego oglądać. Szkoda że tak mało osób tego Bressera ma. Ogniskowa tylko o 1 cm większa niż w Maku 102, więc bez szału :-) Żebym był bogatszy to może bym zaryzykował. Nie słyszałem żeby ktoś z Maka SW nie był zadowolony, więc pewnie będzie SW.
 7. Adm2

  Barlow do Maka

  Wybór nie jest łatwy :-) Już nie wiem ile czasu wybieram....a Jowisz coraz dalej. Dwa lata temu żałowałem że nie miałem teleskopu, w tym roku żałuję że nie mam Maka :-) Wydaje mi się że wszystkie Maki 127 mają 1,25 calowe wyjście, ale z różnymi adapterami są sprzedawane. Jedni piszą że nie ma sensu zakładania 2" okularu na 1.25" wyjcie, inni że ma. Ja już teleskop do DSów mam, ale nie chce mi się go nosić. Z Makiem może by mi się chciało. 102 na pewno a 127 nie wiem. EQ3 też nie za dobrze mi działa nim cięższy teleskop powieszę. Do 3 kg jest w miarę a Mak 127 z DSLR pewnie ponad 4 kg by ważył. Fajna stronka o tych dwóch Makach: http://www.waloszek.de/astro_sw_mak127_e.php
 8. Adm2

  Ankieta Asi224MC vs Asi385MC

  Takie coś znalazłem jak o mojej Rising tech IMX 224 szukałem informacji. Drugi wpis. http://astrovideoforum.proboards.com/thread/2106/rising-gpcmos-imx224-first-light?page=2
 9. Zawsze miałem wątpliwości jak głęboko trzeba Barlowa wsadzić w teleskop, bo ta 2" rurka na Barlowie jest dość długa. Do końca, czy tylko trzeba ustawić aby była w zakresie ustawiania ostrości? Od pół roku mam kamerkę Risingtech i jeszcze nie udało mi się pasów na Jowiszu nią zobaczyć a wszystkie suwaki w programie próbowałem. Wygląda na za jasny ale to może i być przez złą ostrość Wczoraj wydumałem, że ostrość pomiędzy teleskopem i Barlowem ustawia się fokuserem, czyli za Barlowem ostrość jest tylko w jednym punkcie. Wychodzi na to że kamerkę też trzeba w odpowiednim miejscu ustawić. Nigdy tego nie robiłem. Zawsze wsadzałem kamerkę nie za głęboko, żeby błękitnej obudowy nie porysować i ostrość fokuserem ustawiałem. Może dlatego nie udało mi się jeszcze pasów Jowisza nią zobaczyć. Jak używam DSLR to do końca ją wkładam i jest dobrze. Jak to się powinno robić?
 10. Adm2

  Jak założyć Barlowa i kamerkę?

  Dzięki za zdjęcia. Widzę że różne wersje Sharpcap różnie pokazują. Ta którą sprawdzałem, po naciśnięciu Opcje/ Video Capture Filter wyskakiwało mi to okienko z lewej strony, z suwakami ExposureTime, Gain i Black Level. Ruszanie nimi nie miało wpływu na suwaki z prawej strony, ale zmieniało ich zakres regulacji. Na innej wersji SharpCap'a pokazuje to samo co u Ciebie. Mój transformer znowu złożony i gotowy do kolejnych prób.
 11. Adm2

  Jak założyć Barlowa i kamerkę?

  wampum - próbowałem oba programy. To zdjęcie żeby pokazać, że nie ma klawiszy koło suwakóww programe RisingSky. W Sharpcap też nie mam klawiszy koło suwaków. Może w wersji Pro są. Ale tą cześć z suwakami mogę rozciągnąć w prawą stronę i prawie cały ekran zajmie, wtedy suwaki mają "większą przekładnię". W SharpCap mam podobne ustawienia o których piszesz. Wczoraj trochę próbowałem ale wilgoć w powietrzu jest taka, że tylko przyćmiony Jowisz na niebie widać. Więc nie wiem czy to dzięki warstwie chmur, czy ustawieniom kamerki pasy na Jowiszu zaczęły być trochę widoczne. Dzięki kunzite. Nie pomyślałem o strzałkach na klawiaturze.
 12. Adm2

  Jak założyć Barlowa i kamerkę?

  Niestety nie ma u mnie ani klawiszy koło suwaków ani " Auto naświetlania". Są jakieś filtry ale dostępne jak się jakieś już zrobione zdjęcie otworzy. Jak to ta sama kamera jak te inne, to może tych innych soft spróbować zainstalować...? W Sharpcap w Video Capture Filter są tylko 3 ustawienia. Exposure time, Gain i Black level. Ale rzeczywicie te 3 ustawienia są jakby 2 razy. Raz w opcjach i jak się nimi rusza, to nie ma to wpływu na te same suwaki, które są do regulacji na pierwszej stronie Sharpcap. Trzeba spróbować przy najbliższej okazji.
 13. Adm2

  Jak założyć Barlowa i kamerkę?

  Dzięki. To brzmi jak coś czego właśnie szukam :-)
 14. Adm2

  Jak założyć Barlowa i kamerkę?

  Wypróbuję to wszystko następnym razem. Teraz na deser po obiedzie oś RA rozkręciłem i muszę się na nią napatrzeć :-)
 15. Adm2

  Jak założyć Barlowa i kamerkę?

  A na co innego mam się uprzeć na Jowiszu :-) Jowisz jest bardzo jasny, więc zakładam maskę Bathinova i ustawiam ostrość na Jowiszu. Potem ustawieniami softu eksperymentuję. Widzę też po księżycach Jowisza że się zmniejszają i zaczynają błyszczeć.
 16. Adm2

  Jak założyć Barlowa i kamerkę?

  Dzięki. Nie zauważyłem tam klawiszy :-) Ale też mi się wydawało, że suwak trochę przesadnie ustawia. Spróbuję. To nie to że mój Jowisz jest nieostry. To jest biała plama, której nie mogę przyciemnić/ustawić na tyle żeby pasy na Jowiszu było widać, więc nie mam zdjęć. Może i coś czasami widać, ale Jowisz jest już bardzo ciemny i szary. Gain to jest to samo co ISO na kamerce? Czy jest tam jakieś ISO ustawinie, którego nie zauważyłem? Ale obecnie o powieszeniu newtona 150/750 na moim EQ3-2 to mogę zapomieć. Na pożyczonym Edku też ślimak się zacina i muszę odłączyć elektronikę od krokowców, poruszać ślimakiem i znowu włączyć elektronikę. Jeszcze nie rozbierałem osi RA. Chyba czas to zrobić, bo może jakieś wiórki tam są.
 17. Adm2

  Jak założyć Barlowa i kamerkę?

  Używam Risingsky, który był z kamerką. Ponoć to to samo co Toupcam, bo słyszałem że chińczycy zaczęli kopiować chińczyków. Sharpcap też próbowałem. Mam teleskop f5 i pożyczony f7,5. Dokupiłem 2XBarlowa żeby przyciemnić Jowisz, ale nic nie dało. Bawienie się suwakami Gain, Exposure time, wciąganie histogramu, kontrast, jasność - nie daje mi zobaczyć pasów na Jowiszu. Natomiast Canon 600D potrafi, odkąd znalazłem ustawienia ISO dla filmów video. Dlatego podejrzewam że może kamerka na złą głębokość jest wsunięta.
 18. Adm2

  Jowisz 2018

  Elegancko Jowisz wychodzi Makiem 102.
 19. Adm2

  nieostre zdjęcia

  Kominy są gorące i ciepło z nich promieniuje. Starczy że wiatr zawieje w odpowiednią stronę i będą nieostre. Może te nieostre zdjęcia nad jakimś źródłem ciepła robisz po drodze. Powiększenie je jakoś wzmacnia. Na tych zdjęciach i ja też nie widzę żeby kominy nieostre były.
 20. Adm2

  nieostre zdjęcia

  Niedawno mój kolega który robi dużo zdjęć w dzień, powiedział mi że jak się ma włączoną stabilizację obrazu na statywie, to zdjęcia nieostre wychodzą. Aparat musi się ruszać, żeby to dobrze działało. Więc upewnij się czy stabilizacja jest wyłączona. W A100 stabilizacja jest chyba w korpusie.
 21. Adm2

  YAMADORI

  Wygląda jak rasowe Bonsai. Jakoś nie za bardzo mam fantazję do formowania takich drzewek, ale próbowałem kiedyś. Modrzew zakiełkował pod dużym modrzewiem u mamy na działce, więc go przesadziłem i próbowałem formować od początku, odrutowałem żeby gałęzie leżały na boki. . Drzewko ma dzisiaj ze 20 lat. To zielone na zdjęciu miało z 5 lat i zaraz po tym sarna albo jakieś inne zwierzę całą górę zjadło, bo przychodzą czasami i został taki kikut z kilkoma gałęziami 15cm wysokości. Jak miało z 10 lat, z 10 cm od ziemi zostało rozjechane przez bok kosiarki do trawy i 1/3 kory została oderwana, ale się zagoiło. Teraz sobie rośnie prawie jak chce, tylko przycinam za długie gałęzie raz na rok. Te nie zielone zdjęcia są z przed miesiąca. Można powiedzieć że drzewko miało przygody.
 22. Adm2

  Napęd dużej osi (25mm)

  Zaraz po zrobieniu koziołka myślałem nad zrobieniam takiego czegoś. Ale niestety większej przekładni ślimakowej nie znalazłem i nie wydawało mi się żeby ta była wystarczająco duża. Za mała średnica. To ołówkiem narysowane, to dwie sklejki i ściśnięte łożysko oporowe pomiędzy nimi. Pewnie kilka innych małych łożysk by się w kilku miejscach przydało. Jakby mi się znowu zachciało z tym bawić, to może bym poprosił kolegę żeby mi taką przekładnię ślimakową 144:1 z linku wyżej wydrukował. Ma deltę - szybka ale chyba nie za dokładna. Ale bardzo sztywne rzeczy mu wychodzą z PLA. PLA też jest w kilku odmianach, od elestycznego do twardego.
 23. Adm2

  Napęd dużej osi (25mm)

  Jak tym razem lepiej zrozumiałem, to ten wałek jest osią RA. Nie wydaje mi się żeby jakiekolwiek "gumowe" połączenie paskami było wystarczająco sztywne w tym miejscu. Na razie wydaje mi się że ślimak jest najlepszy. Ząb za ząb :-) Ale znaleźć takie o odpowiednich wymiarach nie jest łatwo. Nie widziałem jeszcze, oprócz tych którzy ludzie sami na tokarkach próbują robić. Ciekawe jaką by miało wytrzymałość jakby zalać przekładnię ślimakową z montażu silikonem i w taką silikonową foremkę epoxy nalać. Wydruk 3D? https://www.thingiverse.com/thing:2518984
 24. Adm2

  Napęd dużej osi (25mm)

  Za pomocą tokarza. Gumowe wężyki o różnych średnicach, ogrodowe i inne. Np. kilkoma wężykami, wkładając jeden w drugi, żeby powiększyć ośkę silnika do średnicy 20mm i mocno ścisnąć razem :-)
 25. Muszę elektronikę do montażu w jakieś pudełko wsadzić i prąd do niej doprowadzić i zastanawiam się jak to zrobić. Wielu rzeczy nie wiem, więc jakby ktoś miał jakieś porady, to są miło widziane. 1. Czy pudełko ma być szczelne czy z otworami wentylacyjnymi, czy wyłożone w środku pianką żeby mróz nie przeszedł i zaczęło się skraplać, małe czy duże, żeby ciepło miało się gdzie rozejść? Ale najbardziej wilgoci się obawiam, bo jest tu jej trochę. Narysowałem taki schemat. Chciałbym, jakby to miało być używane na zewnątrz, podłączyć do pudełka z elektroniką baterię 12V jedną wtyczką. Jakbym w domu używał, to w tą samą wtyczkę podłączyć zasilacz 12V. Żeby nie ustawiać napięć od nowa na wszystkich przetwornicach. 2. Nie wiem czy 13,8V dla arduino to za dużo, czyli naładowany akumulator samochodowy, bo wszędzie piszą o 12V i tyle zalecają. W zasilaczach do stacjonarnych komputerów też jest 12V a nie 13,8V. 3. Czy regulatorem napięcia da się obniżyć z 14,8 V na 12 V, czy za mała różnica jest? 4. Ile takie coś w sumie może prądu ciągnąć? Czytałem też że Raspberry nie da rady pełnego osprzętu pociągnąć, więc zalecany jest USB Hub z własnym zasilaniem. Ale czytałem też że np. DLSR lepiej działa jak jest bezpośrednio podłączone do RPi niż przez hub. Czasami coś może nie działać. Z tym hubem to tak optymistycznie przyszłościowo dorysowałem, bo na razie tylko DSLR używam :-) 5. Czy antena GPS ma być skierowana tym kółkiem w kwadracie do góry? Nie za długi ten kabelek antenowy jest.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.