Jump to content

Adm2

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  371
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Adm2

 1. Na Cloudy nights ktoś link wstawił. Niestety, u mnie też chmury. Jak to tak wyglądało to szkoda że nie widziałem. https://vimeo.com/338361997
 2. Nagrywałem wideo, na 25fps i na 50fps. Ale chyba spróbuję zdjecia następnym razem. Właśnie testowałem na ucho i oko i zdjęć RAW zrobił 6 i się zatrzymał, ale zdjęć jpeg zrobił ze 20, w 4 sekundy, 1/1000sek . Dłużej nie próbowałem, bo tyle wystarczy. Ty zdjęcia robiłeś? Coś w tym jest :-) To jak to pogodzić, jak ISS jest na tarczy księżyca trochę ponad 2 sekundy? Ustawić ostrość jednego dnia i jej nie zmieniać aż ISS przeleci innego dnia ? Trzeba też ją złapać, żeby ostrość na nią ustawić a i to nie jest takie łatwe :-) Mój EQ3-2 miał dwa lata temu, na Windowsie, ale przerzuciłem się na Astroberry server.
 3. Już prawie zamówiłem taki reduktor, ale powstrzymałem się i zapytam. Nie wiem czy dobrze wymyśliłem. ED80 i kamerka T7. Chcę zapolować na ISS przelatującą przez tarczę księżyca lub słońca. Widzę, że Canonem 600D nie bardzo wychodzi. Co prawda ISS rzadko przelatuje, ale inne satelity próbowałem i tylko szarą smugę widać. Jak próbuję celować w przelatującą ISS ręcznie, to białe szlaczki się nagrywają, Nie udało mi się jej jeszcze unieruchomić. Chcę spróbować użyć kamerki planetarnej T7, bo ona wiecej FPS może niż Canon. Zasymulowałem redukcję x0.5 na tej stronie, w Imaging Mode, kamerkę wybrałem asi120, bo to chyba to samo i cały księżyc i słońce widać. Z redukcją x0.63 księżyc jest od kantu do kantu, ale nie wiem czy to nie za dużo. Jakby odcięło kawałek księżyca, to nie wyglądało by tak ładnie. https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ Nie wiem gdzie się redukcję przykręca, do kamerki, czy do teleskopu? Lepiej wybrać 2" czy 1.25" ? Będą mi jakieś przedłużki potrzebne?
 4. Sprężyna to może również być płaska blaszka, wygięta trochę która po sciśnieciu jej pomiędzy dwoma klockami "sprężynuje" :-)
 5. Ślimak dociśnięty sprężyną eliminuje backlash - to rzeczywiście zaszaleli z najnowszą technologią. Z tego co wiem, to jedynie przekładnia falowa dobrze sobie radzi z backlashem. https://www.youtube.com/watch?v=bzRh672peNk Widzę że i w montażach też są. Tego nie wiedziałem. https://www.youtube.com/watch?v=sAqgX2183T4
 6. Tzn.zdjęcia robiłeś? Raczej jest moda na nagrywanie filmów, większa szansa że któraś klatka będzie dobra :-) W każdym bądź razie mi nie wychodzi. Jak w ogólę znajdę ISS na niebie teleskopem, zawsze jest pojechana. Widać że dwa prostokątne panele są, ale są długie. Nagrywane Canonem 600D i 25 klatek na sekundę. Dzisiaj zauważyłem że na 50 klatek można ustawić, jak się rozdzielczość zmniejszy. Nie potrafię wniosków wyciągnąć z tych 29 rawów przez 2,21 sek. Może jedna klatka jest szybka, ale odstęp pomiędzy klatkami jest dłuższy. Ile klatek na sekundę jest potrzebne żeby ISS nie była pojechana?
 7. Ładnie te zdjęcia robicie, w innym wątku. Jednak otwarte okno nic nie zmieniło. Zostaje wyjście na trawnik. Ale za to złapałem czubek skrzydła samolotu na słońcu, niechcący :-) Jak chcę złapać na księżycu i stoję godzinami, to żaden nie leci. Nigdy nie robiłem gifa , więc nie wiem jak to będzie wyglądało, ale piękne przeżycie :-)
 8. Ja na mój Fastronopodobny wynalazek, napędzany mikrometrem którym obracał krokowiec, zakładałem lekki refraktor 60/700 i kamerkę i w Sharpcap stawiałem krzyżyk na gwiazdce, wtedy było widać czy gwiazdka stoi czy się rusza. Niestety ruszała się w tą i z powrotem na jeden obrór mikrometru. Widocznie mikrometr był za tani (bardzo tani). Fastron ma czubek a mikrometr miał pół kuli na czubku o średnicy z 5mm, nie zbyt gładkiej i chyba papierem ściernym na obracającej się tokarce "polerowany".
 9. Teraz filtr jest na amen przyklejony. Już nabierałem ochoty przekombinowywać, ale kupiłem w końcu karton i zrobiłem prawie tak jak w instrukcji.
 10. Też prawda :-) Ładnie zrobione. Mój film nie chciał się tak ładnie ułożyć. Ale ponoć to nie przeszkadza więc i nie starałem się zbytnio. Nawet w instrukcji baadera jest tak samo pomarszczony jak mój :-) Dzięki. Zrobiłem większą wersję pasującą na Edka i Maka. Już nie chciało mi się czekać na robienie sztywnej klejonej wersji, więc użyłem kleju UHU Por i taśmy dwustronnej. Odrośnika Edka użyłem do centrowania. Rurkę zrobiłem z depronu i owinąłem ją taśmą wzmocnioną włóknem szklanym i do niej przykleiłem karton z filtrem na UHU Por. Filtr przyklejony pomiędzy dwoma tekturami na taśmę dwustronną. Zdjęcie zrobiłem Makiem 102 i 600D na szybko z okna w kuchni, przez szybę, bo słońce już za daleko było. Widzę że i to nie takie proste. Nie dało się ostrości ustawić, ale filtr działa.
 11. Może i oczy miałem nie przyzwyczajone do mocnego światła. Folia taka jak na zdjęciu. A nad nią w punkcie 2. jest napisane dlaczego odrośnik zdjąć. Żeby za dużo powietrza pomiędzy nimi nie było. Pewnie ciepłego powietrza. Ale zdjąłem odrośnik i pomalowałem łączenie kartonu klejem. Teraz schnie. Chyba na stałe jeden filtr tam wkleję, na taśmę dwustronną.
 12. Czołem Chciałbym spróbować skierować teleskop w stronę słońca, bo jeszcze nie próbowałem i kupiłem film/folię Baaader'a ND5. Nie wiem jak bardzo oglądanie plam będzie mnie ruszało, ale na ISS bym z chęcią zapolował. Mam ED80 i MAKa 102. Nie wiem też czy oba typy teleskopów nadają się do obserwacji słońca? Ale gołym okiem nie mam zamiaru obserwować. Tylko przez kamerę na monitorze. Na początku się ucieszyłem, bo oba teleskopy mają taką samą średnicę zewnętrzną, ale wyczytałem w instrukcji Baadera, że odrośnik trzeba zdjąć z Edka. Teraz Edek ma 4mm mniejszą średnicę i tylko 3cm na "głębokość". W ogóle to nigdy odrośnika z Edka nie zdejmowałem i myślałem że się go odkręca i niechcący całą soczewkę z odrośnikiem wykręciłem. Widać na gwincie kilka niebieskich plamek po locktite, ale nie było oporu przy wykręcaniu. Mam arkusz tektury i teraz jak to zrobić? Dwa osobne filtry do MAKa i Edka, czy jeden zdejmowany filtr osobno, żebym mógł przekładać? Powinny być jakieś otwory wentylacyjne pomiędzy filtrem a teleskopem? Jak dostałem filtr, to wziąłem go za rogi w palce i spojrzałem na słońce. Było na tyle jasne że musiałem mocno oczy mrużyć. Można dwa filtry na siebie nałożyć? Mam zamiar zrobić jak w instrukcji, rurkę z kilku warstw kartonu i dokleić do niej kółeczko z kartonu z filtrem.
 13. Ten program potrafi nakładać zdjęcia na siebie. http://www.startrails.de/ Z piorunami i fajerwerkami też fajnie wygląda.
 14. Popatrzyłem z ciekawości i takie coś zobaczyłem. Acratech ultimate ballhead. Jakby paralaktyczna głowica :-) Trochę ko$ztuje. http://www.nightphotographyworkshop.com/articles-tutorials/ultimate-ballhead-review Kiedyś chciałem tokarza zapytać, czy nie potrafił by takiej głowicy z większą kulą wytoczyć, ale skończyło się tylko na chęciach.
 15. Samyang 12mm jest tu na liście Wide field i jego test. W kategorii Fisheye go nie ma. Zjęcia nie wyglądają tak strasznie jak opisujesz :-) https://www.lenstip.com/rankings.html
 16. Mojego wujka syn kiedyś bardzo chciał być pilotem. Któregoś dnia miał okazję pokręcić się na takiej mocniejszej karuzeli i mu się niedobrze zrobiło, potem byliśmy na rybach na łódce i choroby morskiej dostał...i został telemonterem.
 17. Z okna zrobiłem takie zdjęcie, jak słońce jeszcze dobrze nie zaszło. Canon 18-55, ISO 800, 4s, bez prowadzenia. Niestety EQ3-2 nie dało się bardziej wysunąć za okno, dlatego widać kawałek okna na zdjęciu :-)
 18. Bo pobrałeś wersję Deep Sky Stacker Live. A powinieneś pobrać Deep Sky Stacker - bez Live.
 19. Tą część ze śrubką imbusową można w ogóle usunąć, na płasko i zamiast tego zrobić otwór i gwint na imbusa pomiędzy zębami - nie wiem czy coś by to dało. Moje eksperymenty są tu i pewnie w innych wątkach też :-) https://astropolis.pl/topic/57101-motoryzacja-eq3/?tab=comments#comment-660129 Motorek nema 14, mógłby być trochę mocniejszy, Mała zębatka 14 zębów, duża 28 zębów. Na początku było sterowane jedną osią na Arduino jak koziołek, potem AstroEQ + EQmod a teraz próbuję sił z AstroEQ + Astroberry server. Jeszcze daleka droga przedemną :-)
 20. Moje koło zębate by tam chyba pasowało :-) Ma prawie średnicę Twoich zębatek. Na zdjęciu gdzie mierzę średnicę 25mm bocznych osłonek, to oryginalnie miały 26mm, ale je na wiertarce pilnikiem zmniejszyłem, bo mi zahaczały o rączkę sprzęgła podczas obrotu RA. Można je pomniejszyć jeszcze bardziej, aż do paska. Jak widać rozwiecenie środka do 12mm nie zrobiło by szkody. Taki, 28 zębów https://www.beltingonline.com/28-tooth-t2-5-pulley-4885?zenid=3dstqpmbjlvf6135cv3i0b6fs7 Jak masz już zamiar toczyć to może tą mosiężną część sprzęgła łatwiej przedłużyć (zdjęcie). Będziesz mógł szerszego paska i koła używać, jakby pasowało.
 21. Chyba załapałem o co chodzi. To pewnie takie samo sprzęgło jak na Star Adventurer :-) To nie można koła zębatego na silniku zostawić z tymi osłonkami, a to drugie koło stoczyć, żeby tylko same zęby zostały? Z otworem 12mm w środku. Ja do takich celów używam paska 6mm szerokości a ząbki zębatki mają ok. 7mm szerokości. Zawsze można zrobić inną blachę do mocowania silnika i odsunąć silnik trochę dalej.
 22. Adm2

  ISS

  Właśnie przed chwilą widziałem w Stellarium że ISS w parze z czymś innym leciało. Jakieś dokowanie było albo będzie? Trzeba popatrzyć w niebo za 1,5 godziny. Tylko raz wzcześniej widziałem taką parkę na niebie, dawno temu. Pewnie z wahadłowcem.
 23. Koło jest zrobione z aluminium a boczne osłonki ze stali. Są wciśnięte na aluminiową część. O ile chodzi o osłonki po bokach paska. Mogę napisać od siebie, że starczy że tylko na jednym kole są te osłonki, to z drugiego pasek nie spadnie. Można też ich średnicę pilnikiem zmiejszyć.
 24. Do AstroEQ można podłączyć pilota, ale takiego bardzo prostego, który tylko silnikami kręci po naciśnieciu klawisza. Nie wgłębiałem się jak to działa. https://www.astroeq.co.uk/forum/index.php?topic=190.0
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.