Jump to content

Selmak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1295
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Selmak

 1. Jak w temacie. Służyło mi dzielnie do momentu aż kupiłem elektryczne. Wszystko sprawne, nie zniszczone. Cena 370. Wysyłkę pokrywam ja. Proszę dać znać na priv.
 2. Szacun Panie jest moc.
 3. To prawda ;-) Ja ostatnio kolimowałem 4 kolimatorami przez 6 godzin.....masakra ;-) Nawet jak LW było za nisko lub za wysoko o pół milimetra to rozbierałem i od początku. Ale za to jest idealnie i jeśli nie dotykasz sprzętu i tylko na słupie w astro-budce sobie stoi to na pół roku starczy.
 4. Dokładniej to nie, tylko wygodniej. Dokładność zależy od twoich starań i tego co widzisz w kolimatorze optycznym, czy z kopertami czy bez można to zrobić tak samo dobrze. Nie jest to absolutnie wiążące i nigdy nie będzie. Laser pokażę ci dobrą kolimcje nawet przy źle ustawionym lustrze wtórnym. To jest tylko do ostatecznych oględzin lub niewielkich korekt na koniec kolimacji. Niektórzy kolimują teleskop w 1 dzień a są tacy co po roku obycia z Newtonem nie umieją go poprawnie skolimować, zależy od człowieka. Tu teoria : http://www.astro-baby.com/astrob
 5. A co to za jasny bąbel ? Dość wyraźnie się odznacza. Co tu się wydarzyło ? Na gifie wyraźie to widać.
 6. No tak.. zmyliło mnie to że trzeba podłączyć guider żeby mieć te ustawienia.
 7. Z ostatniej wersji beta usunęli menu ditheringu.
 8. No właśnie testy pokazaly że będą kształtem prawie że te same. Możliwe że mam jakieś fotki poglądowe jeśli nie wykasowałem. Po lepszym zamocowaniu guidera i lepszym okablowaniu całości, wszystkie punkciki guidera trafiają w okrąg referencyjny w obszar 0.5 na skali. Co świadczy że prowadzenie jest bardzo dobre i stabilne. To musi być coś innego niż jakieś ugięcie na guiderze.
 9. Trochę lepiej, ale nadal coś jakby gwiazdki fasolkowate ? dobrze widzę ? 1x600 Ha chmury jak cholera.
 10. @_Spirit_ spójrz na mniejsze gwiazdki, coś spaprałeś. Mają podwójne halo.
 11. Tak Isset ale wiesz teoria jedno a praktyka drugie. Znam ten manual. Każdy ma inne doświadczenia. U ciebie się sprawdza ?
 12. Jasne ze było by lepiej, a najlepiej od razu zakupić ASA 85DDM..tylko skąd kasę brać !? Jak się orientowałem to OAG pod moje koło filtrowe SX to 800 zł i sama kamera prawie 2,5 k. O tym pomyślę gdy już naprawdę nie będę miał wyjścia. Tym czasem znalazłem dwa słabe punkty. 1. W lunetce nie było jednej z trzech śrub blokujących helikalny fokuserek i jak złapało się ręką i dało trochę siły to klekotało. ----- Uzupełniłem brakującą śrubę. 2. Jak złapać za lunetkę i dać trochę siły to stopka na której siedziała lunetka się lekko uginała. ----- usunąłem stopkę
 13. Ten problem znam i go wyeliminowałem już dawno stosując podkładki w celi. No kiedyś używałem OAG,a i nie widziałem czegoś takiego..ale go sprzedałem bo miałem bardzo ciężko o gwiazdę do guide. Moja lunetka jest grzbiecie Newtona na osobnej szynie, nie wiem co tam się może uginać, co powinienem sprawdzić ? Też miałeś tak zanim przeszedłeś na oag ? Nie zauważam różnicy. żadnej. Jak można wyelimonować takie ugięcia ? @_Spirit_ Miałeś też problem z ugieńciami, jak sobie z tym poradziłeś. ? Pozdro.
 14. Witam, mam problem z prowadzeniem w montażu Eq6-R a dokładniej nasila się on czym większa deklinacja. Dodam że wykres guidingu jest nie do odróżnienia w każdej pozycji na niebie na jaką skieruje teleskop. Przeważnie jest średnio taki : Jedynie co normalne jakość prowadzenia ulega nieznacznej zmianie w nie długo przed i po meridian flipie. Sprzęt to SW 130/650 Atik 428EX lunetka do guide to ZWO 60/280 z T7C Biegun w sharpcap ustawiony perfekt (dziś poprawiałem) Na delkinacji 25 mogę naświetlać 15 minut (myślę że nawet 20 minut by dało radę) (okolica ple
 15. Nowa zabawka Panowie. Jak znajdę czas i ja się pobawię. Materiał Cristophera Gomeza (nauczyciela z Astrobin) udostępniony do nauki. https://drive.google.com/file/d/18uiWTSwXAEP4ZIZRHD9jwRWZHsJUnnaN/view?usp=sharing
 16. Spoko, masz racje nie mniej trochę zdziwienie mnie wzięło.
 17. 20kg i już mu ciężko ? Ty nie przesadzasz..taka bestia ? Mój EQ6 przy 10 kg jakby dość sztywny.
 18. A orientujesz się dlaczego nie mogę używać korekcji backlasu? (Absolute) Jaką metodę bym nie ustawił to nie można.
 19. @isset jak obliczyłeś backlash swojego focusera wyciągu itp ? Da się to zrobić jakoś programowo czy trzeba z bathionovem analogowo policzyć ?
 20. Kuba bierzesz się za bardzo trudną rzecz, dokładność prowadzenia w takiej wielkiej skali z takim długim czasem jest tak masakryczna że byle ruch jakiegoś kabla wystarczy by wszystko zniweczyć. Ale życzę powodzenia, masz sprzęt na maksa z wielkimi możliwościami, i w końcu jakieś szansę na to są.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.