Jump to content

Selmak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  726
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Selmak

 1. Hej. Postanowiłem po sprawdzać z ciekawości i czegoś się nauczyć, swoje klatki które do tej pory zebrałem w 2019 pod kątem rejestracji komet czy asteroid (bo ten program do tego służy) a czasami złapie się w kadr jakiś obiekt który porusza się na tle gwiazd i nie wiadomo co to a dzięki temu softowi można się przekonać co to za obiekt ;-) Natrafiłem na problem w sofcie Astrometrica z plate solvem. Po pierwsze wysłałem daną klatkę do Astrometry net w celu określenia współrzędnych. Jest to popularny łańcuch markariana. Po drugie te same wartości podałem w Astrometrice...tyle że soft na to że nie może wykryć odpowiednich gwiazd i sugeruje by zrobić to ręcznie. Soft zaproponował taki układ gwiazd...manipulując strzałkami nie jestem w stanie dopasować czerwonych okręgów z położeniem gwiazd...(tak jak by był to inny obszar nieba) Ustawienia mam na BANK ! dobre bo każdy soft którego używam nimi się posługuje i nie ma kłopotu...nawet Maxim który potrafi mielić platesolve kilka minut, zwykle nie ma problemu. Może powinienem zastosować inny katalog? (próbowałem już chyba wszystkie dostępne ) Inne ustawienia? Może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym softem i coś podpowie. Pozdro.
 2. Gratulacje, nic dodać nic ująć :-)
 3. Kuba, pal więcej materiału, jeśli HA ci tak szumi to co będziesz miał jak dodasz zaledwie 4 godziny tlenu i 4 godziny siarki... nie będziesz zadowolony i możesz sobie nie poradzić z takim materiałem.
 4. Jak bym miał taki, chętnie bym sprawdził. Wyciąg pojechał do tokarza by dorobić mocowanie do teleskopu. Z czasem się przekonam co i jak. Mogę jedynie w cheshire spojrzeć nic wiwcej nie mam
 5. Może być i zbiórka, nie mam wiele ale coś tam dorzucę ;-)
 6. Dzięki Panowie za zachętę do pogrzebania z tym tematem...udało mi się w miarę dokładnie wyśrodkować drawtube. Patrząc od wlotu ( jak to pokazał kiniu-13) przy płytce z łożyskami mam 14,55 mm a przy wałku 14,52mm , niestety po bokach przy pokrętle 1:10 mam już 0.1-0.2 mm różnicy i niestety nic z tym nie mogę zrobić (te śruby imbusowe są bardzo marnej jakości i dosłownie je mieli i klucze przemykują). Miejmy nadzieje że taka chałupnicza metoda wystarczy i będzie dość dokładnie. Pozdrawiam.
 7. Dziękuję, rano będę walczył. Szkoda że Baader nie kolimuje wyciągów przed wysyłką do dilera tak jak to robi na przykład moonlite czy starlight. Pozdro.
 8. No właśnie identyczny wyciąg zmieniam, dało się go poprawić (trochę kombinowałem u siebie podkładałem jakąś uszczelkę pod te płytkę oraz nawiercałem miejsce na śrubę kontrującą bo się przekładnia 1:10 tam ślizgała) ale mimo wszystko w okolicy 2 kg już go cholera strzela i się ugina do tego się ślizga i nie da rady ostrzyć za pomocą offsetów a czasem nawet i standardowo (a już jestem zmęczony ostrzeniem maską ) ;-( Steeltrack widzę że jest bardzo sztywny i dając dużo siły w dłonie nie zauważam gięcia (przynajmniej takiego jakie mógłbym zobaczyć gołym okiem). Powalczę z tematem. Dzięki Panowie.
 9. Przygotuje sobie klucze sczelinomierz i suwmiarke i pogrzebie w tym po robocie. No i zobaczymy.
 10. Romek ma coś chyba pomylone, podzielił się ze mną materiałem.. i jest jakaś omyłka w kanałach. ten tlen jest prawie że identyczny po ddp jak H-alpha jedynie kadr jest inny.
 11. Kolejny pomiar (wiadomo że chałupnicze metody ale równo nie jest) nie podoba mi się to.. to normalne? Gdy lekko podniosę mierząc szczelinomierzem jest jakieś 0.3mm różnicy a gdy po kręcimy pokrętłem i obudowa oprze się na blacie to czub wyciągu idzie na oko może z 0,5 mm w stronę wałka...widać to gołym okiem jak tak się pobawi.
 12. To jest do montowania na zacisk, a tego nie będę używać.
 13. Da radę zastosować takie połączenie bo to ta nowsza wersja, wyciąg jest gwintowany na wyjściu i są dostępne 3 rodzaje adapterów. Ja będę używać tego z gwintem t2.
 14. Hej Panowie, muszę się was poradzić. Pragnę wymienić wyciąg w refraktorze i postanowiłem zakupić wyciąg lepszej klasy niż ten który jest oryginalnie z tym teleskopem ponieważ się on gnie pod ciężarem kamery i ślizga a co za tym idzie nie da się powtarzalnie ostrzyć. Wczoraj przyszedł do mnie wyciąg Baader Diamond Steeltrack który mechanicznie działa naprawdę fajnie natomiast napotykam taki oto problem... Drawtube wyciągu nie jest idealnie wycentrowana i jeśli dobrze rozumiem nie rozwiąże kłopotu osiowości toru optycznego w swoim zestawie jeśli go zamontuje....? Czy to ma tak wyglądać fabrycznie i tak jest ok, czy może coś jest nie tak z tym wyciągiem?. Czy po prostu producent skręca to na pałę (odwala lipę) a klient musi sobie regulować? 0.2 mm różnicy w CNC to raczej nie jest dobry wynik. Zaczynam się gubić i nie wiem co z tym robić ;-).
 15. Ekstra ;-) A czy da radę usunąć ten megentowy zafarb co pozostał po gwiazdach w ich okolicach? było by już idealnie ;-)
 16. 190 x 10 minut, naprawdę podziw. ;-) Super fotka.
 17. Bardzo fajne :-) w tamtym roku chyba tylko Grzedziel palił ten obiekt. :-) Ale tło jest łaciate tam gdzie powinno być jednolite ciemne.( ty masz niebieskie plamy) Użyj kolor bloath reduction w ps z astronomy tool. Fajnie to usuwa.
 18. Jaką masz skalę i ciezar zestawu że cem25p ledwo daje radę 600s ? Chciałbym za 2 tygodnie kupić właśnie ten montaż do budki..ale jak widzę że u ciebie coś ciężko to mam wątpliwości. Czy ten montaż ma szansę uprowadzić skalę 2.93"/px, w 15 minutowych ekspozycjach punktowo z guidingiem? W wersji bez dekodera. ? hmmm?
 19. Jak w temacie, starsze modele z usb 2.0. Pozdrawiam.
 20. Mam komuter na Core 2 duo E8500 w budce i naprawdę daję radę z softem do akwizycji a i jak nuda podczas akwizycji to i film w 1080p da radę odtworzyć płynnie ;-) Ten jest ciut słabszy ale też się nada. bo prędkość szyny to 1333. Więc jak ktoś składa sobie po kosztach jakiś używany sprzęt do kontrolowania setupu to niech śmiało bierze bo do takich zastosowań to naprawdę wystarczy. Pozdro.
 21. Hop do góry. Na giełdzie pojawiają się filtry Luminance OIII lub H-alpha. Poproszę i siarkę ;-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.