Jump to content

aratingettar

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  73
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

23 Neutral

About aratingettar

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Osobiście mam dwie rady. Z doświadczenia z obserwacjami tych obiektów teleskopem 130/650, spod średniego nieba, mogę stwierdzić, że: 1. Spróbuj najpierw NGC7000 bo jest jaśniejsza. 2. Jakość nieba jest kluczowa, zwłaszcza w wypadku ciemniejszych obiektów jak np. IC5070 właśnie.
 2. 1. Powiększenie 24x jest w sam raz dla wielu mgławic. Są to bowiem często obiekty o całkiem dużych rozmiarach kątowych. 2. Osobiście zainwestowałbym bardziej w dobrą lornetkę (minimum 10x50), niż w niewielką lunetę. Sam z doświadczenia wiem, że porządna lornetka pozwala na satysfakcjonujące obserwacje obiektów głębokiego nieba, jest lekka i łatwa w transporcie, a jeżeli przeszkodą byłoby trzymanie przyrządu, to dostępne są statywy. Wybór jednak zależy od Ciebie.
 3. Ja bardzo polecam teleskop SkyWatcher Heritage 130p. Jest dość przenośny i pozwala wiele zobaczyć. Z doświadczenia jestem w stanie powiedzieć, że zobaczysz np. pierścienie Saturna, oraz wiele mgławic i galaktyk
 4. Powiem tak- po prostu przepiękne!
 5. Zdecydowanie się zgadzam Przy mgławicach, galaktykach itd. cieszy mnie jak "potwierdzę że coś istnieje". Zaś co do gromad otwartych i ich uroku, moim zdaniem to zależne dla każdego przypadku. Gęstsze i bogatsze gromady zawsze robią na mnie większe wrażenie, niż kilka gwiazd całkiem mocno oddalonych od siebie.
 6. Apropo M8 to w sumie jestem ciekaw tego obiektu, mam zamiar latem na niego polować (razem z M16 i spółką :D), ale wiem że skorpion, tarcza i strzelec są bardzo trudne, jeśli chodzi o położenie nad horyzontem (zwłaszcza u mnie na północy)
 7. Do obserwacji mam zamiar użyć teleskopu SkyWatcher heritage 130p. Ewentualnie, żeby mieć i M4 i Antaresa w polu widzenia, może użyję lornetki Nikon Aculon 10X50 .
 8. Jak na obiekt tak nisko nad horyzontem, i to przy księżycu wyszło ci SERIO mega. Ja też mam trudno, bo będę polować na ten obszar wizualnie... z POMORZA.
 9. Bardzo ładne, wyraźne i kolorowe zdjęcie :). Zwłaszcza fajne jest to, że poza głównymi galaktykami, ukazałeś też sporo niepozornych obiektów, co stanowi raj dla fanów małych, ale znaczących szczegółów. Super
 10. Dobry wieczór wszystkim, Postanowiłem podzielić się z Wami moimi dzisiejszymi obserwacjami, bo od dawna nie było u mnie aż tak pięknej nocy. Zacznijmy od seeingu- był wspaniały. Przejrzystość była wspaniała, a księżyc pod horyzontem. Co prawda lokalne zanieczyszczenie światłem dawało się we znaki, lecz nie sprawiało nadmiernego problemu. Oto obiekty które udało mi się zobaczyć: - IC4665- gromada otwarta w Wężowniku. Bardzo wyraźna mimo położenia nisko nad horyzontem. -M5- gromada kulista w Głowie Węża. Niestety nie udało mi się rozdzielić w niej gwiazd (w żadnej z doty
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.