Skocz do zawartości

Opozycja Marsa


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy ona wypada ?

 

Bo ja juz nic w tym temacie nie wiem, wczesniej jakis miesiac temu jak patrzylem w programie SN wypadala na 7 pazdziernika , ktorego to dnia jasnosc Marsa miala wynosic - 2,31 magnitudo , a teraz jak patrze na SN to jego jasnosc sie zwieksza nawet w dniach 30 poazdziernika nie wiem o co chodzi. A moze mi sie cos pomuylilo i opozycja bedzie za miesiac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj calkiem bezchmurnenniebo jednak bedzie nieco mgielka ,ktora szczegolnie jest widoczna przy lampach. Ogolnie nie jest to cos strasznego ale jednak jest w zwiazku z tym mam pytanie, jakie powiekszenie w takich warunkach zastosowac, czy taka minimalna mgielka powaznie zakloci obraz Marsa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz jestem po ogladaniu Marsa. Generalnie sie zawiedlismy. Kiedy przybylismy na miejsce o godzinie 23 50 niebo bylo ladne i kontrastowe jednak to tylko zludzenie jak sie pozniej okazalo. Zastosowanie wiekszych powiekszen + mgielka skutecznie utrudnilo obserwacje.

 

Sprzet i powiekszenia :

 

Newton 150/1200

 

Plossl 25mm (pow. ponad 40x) - Marsa bylo widac kontrastowo z wyraznymi ciemnymi elementami na tarczy planety ktora byla czesciowo przyslonieta. Ze wzgledu na powiekszenie wydaje mi sie, ze czapy lodowe nie da sie za bardzo zidentyfikowac.

 

Plossl 25mm + Barlow 2x (pow ok 100x) - Mars jest wiekszy kontrast zadowalajacy jednak nadal ciezko dopatrzec sie czap lodowych

 

Plossl 10 mm (pow. 120 x) - Mars stal sie jeszcze wiekszy i mielismy nadzieje ujrzec nieco wieksza strukture tych ciemnych elementow , owszem bylo widac lecz bez wyraznych ksztaltow , czap lodowych brak. Wszystko stalo sie bardziej poddatne na atmosfere plamy zaczely robic sie blade do tego stopnia ,ze mniej wprawieni obserwatorzy spostrzegali juz tylko tarcze Marsa bez zadnych struktur.

 

Ploosl 10mm + Barlow 2x (pow. 240x) - Mars stal sie duzy na tyle ze gdyby uzyskac idealny kontrast mysle, ze moznaby bylo zobaczyc juz bardzo ciekawa strukturke oraz ksztalty czap lodowych, jednak ani ciemnych struktur ani czap nie zaobserwowalismy , bylo widac tylko glob Marsa . Probowalem ustawiac ostrosc i kombinowac jednak nic z tego nie wyszlo , poprostu glob Marsa i tyle.... szkoda :( , mysle ze to wina miedzy innymi atmosfery jednak nigdy w zyciu czap lodowych nie widzialem wiec trudno mi stwierdzic czy to przyczyna teleskopu czy atmosfery. Pocieszam sie, ze bardziej atmosfery, poniewaz w instrukcji pisze, ze przy bardzo dobrym seeingu i wiekszym powiekszeniu mozna zaobserwowac czapy lodowe .

 

Huygens 6mm + Barlow 2x (pow 400x) - to zestawienie wyprobowalem tylko eksperymentalnie

 

Na szczescie pojawil sie Orion z mglawica i przy Plosslu 25 mm bylo widac ja pieknie. Wyprobowalem jeszzce 25 mm Plossla + Barlow 2x i rowniez Orion wygladal wysmienicie , trapez w srodku widoczny , rowniez przy powiekszeniu 120x mglawica wygladala swietnie, trapez widzialny jeszcze lepiej , struktura gazow moze nieco ciemniejsza, ale za to wieksza i dalej doskonale widoczna. M31 bylo widac tak sobie , wczesniej jak obserwowalismy w tym miejscu bez tej mgielki widoczna byla duzo lepiej i nalezy podkreslic, ze byl to okres letni . W tym miejscu najbardziej bylo widac roznice seeingu z poprzednia obserwacja a dzisiejsza. Jesli przyjac ze wtedy Andromeda widzialna byla w skali od 0 - 10 na 10 to dzisiaj gora na 7. Podczas obserwacji M31 i M 110 jak zwykle uzylem Plossla 25mm. M 33 przy tym samym okularze tez byla widoczna jednak juz ledwo co , niezmienia to faktu ,ze ja widzialem pierwszy raz :). Ring Nebula na powiekszeniu 120x byla widoczna niezle jednak rowniez jak w przypadku Andromedy roznica z poprzednia obserwacja byla odczuwalna , inna sprawa ze Ring Nebula schodzila juz do horyzontu a wczesniej ogladalismy ja jak byla blisko zenitu. NGC 884 i 869 , gromady otwarte jak zwykle piekne , tuitaj nie bylo mowy o jakimkolwiek zakloceniu przez mgle poprostu obie gromady chyba zawsze pieknie widac . Uzyte powiekszenie najmniejsze czyli Plossl 25mm , znajdowaly sie w zenicie. Na tapecie jeszcze byly Mizar i Alcor bez problemu widoczne. Pleiadians po raz kolejny widzialem z wyrazna mgielka wokol najjasniejszych gwiazd ....7'miu siostr. Porownujac do poprzedniej obserwacji mgla zdawala sie sluzyc Pleiadom , wygladaly naprawde pieknie, powiekszenie oczywiscie 40x. Cieszy mnie bardzo ze Pleiadians juz po raz kolejny widze z mglawica .

 

 

Ogolnie porobowalismy jeszcze uchwycic Mglawice konski leb w Orionie jednak jak sie spodziewalem nie bylo to proste i sie w efekcie nie udalo.

 

Wypad byl udany przede wszystkim ze wzgledu na Mglawice w Orionie, ktora pierwszy raz mialem okazje ogladac przez Newtona 150 mm. Niestety z tego wzgledu nie moge porownac widoku do poprzednich obserwacji, ale byl to widok niewatpliwie piekny i takich widokow chcialoby sie widziec jak najwiecej. Niestety glowny solenizant Mars zawiodl, no ale coz moze innym razem sie uda dostrzec wiecej szczegolnie przy powiekszeniu 240x.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj spojrzalem przez LV9 i LV7.

Generalnie warunki byly mierne, wiec ostrzejszy obraz mialem w LV9 przy 171x.

Ale i przy 220x z LV7 bylo calkiem dobrze.

Widzialem struktury powierzchni (ale dosc mdlawo - bez szalonego kontrastu) i raz po raz pojawialy sie przy lepszym seeingu czapy polarne.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wczoraj (a właściwie dzisiaj ) obserwowałem Marsa i muszę powiedzieć, że seeing w Warszawie był bardzo dobry. Przy pow. 200x kontynenty planety były widoczne bardzo szczegółowo przy całkiem dobrym kontraście. Przy pow. 300x obraz zdecydowanie większy jednak nie dało się zobaczyć dużo więcej niż przy 200x. Atmosfera przy każdym z tych powiększeń praktycznie nie drgała :blink: Czapy polarne widoczne były już od pow. 150x Zdecydowanie był to mój najlepszy Mars w życiu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleiadians po raz kolejny widzialem z wyrazna mgielka wokol najjasniejszych gwiazd ....7'miu siostr. Porownujac do poprzedniej obserwacji mgla zdawala sie sluzyc Pleiadom , wygladaly naprawde pieknie, powiekszenie oczywiscie 40x. Cieszy mnie bardzo ze Pleiadians juz po raz kolejny widze z mglawica .

Ogolnie porobowalismy jeszcze uchwycic Mglawice konski leb w Orionie jednak jak sie spodziewalem nie bylo to proste i sie w efekcie nie udalo.

 

Nie wiem czy Ci sie uda dojrzec Konski Leb, ale co do tych mgielek w Plejadach to wyraze poglad, ze chyba Ci sie zdawalo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci sie uda dojrzec Konski Leb, ale co do tych mgielek w Plejadach to wyraze poglad, ze chyba Ci sie zdawalo...

 

Porownywalem obraz Pleiad z innymi tego typu gwiazdami a nawet jasniejszymi i poswiata wokol nich tak wyrazna nie wystepowala , zreszta nie wystepowala w ogole praktycznie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie jestem zadowolony z Marsa przed wczoraj gapilem sie z niego od godziny 22 do 01 z balkonu . Co ciekawe swietnie bylo widac nawet w okularach Huygens gdzie na 200x byly widoczne ksztalty kontynentow i czapy lodowe, rowniez na 120 x by bardzo kontrastowy obraz . Do obserwacji uzylem filtra pomaranczowego z rolnetki o watpliwej jakosci ale dalo rade i przy 240 x bylo tez klarownie widac . Pierwszy raz czapy i tak wyraznie kontynenty mialem okazje ogladac.

 

Poza tym powiekszylem Ksiezyc o 400x . Swietnie bylo widac pasma gor i kratery i to okularem Huygens. Tylko ze troche szybko uciekal ...niemniej jednak wrazenia byly swietne. Spodobal mi sie rejon Mare Imbrium . Dopiero wlasnie studiuje poszczegolne nazwy kraterow i gor Ksiezyca bo nigdy do niego tak mocno nie przykladalem wagi dlatego tez nie wiem dokladnie co widzialem .

 

Wreszcie jestem usatysfakcjonowany Marsem dzisiaj po meczyku chyba tez na niego zerkne bo jest dobra pogoda :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po części zasługa tego filtra, tarcza jest oślepiająco jasna. Wczoraj też patrzyłem, przy 130x ze 130mm tarcza była upiornie jasna, dopiero założenie filtra ksieżycowego trochę pomogło i był lepszy kontrast. Ciekawe, przy porzedniej opzycji nie mialemtakich problemów. Moze to dlatego,że Mars jest wyżej w tym roku? Ale za wielu szczegółow nie dostrzegłem. Troche żałowałem,ze nie odkopałem okularu 7.5mm, zeby wejść w większe powiekszenia, ale patrzyłem z balkonu ok. 1.00 i już mi sie nie chciało siedzieć dłużej. W każdym razie Mars jest już naprawde duży i przy zastosowaniu odp. powiekszenia powinien przedstawiać niezływidok z detalami powierzchni. Następnym razem wynosze sprzet na zewnątrz i jazda na całego. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.