Skocz do zawartości

Wykopki na Marsie


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ temat tegorocznej opozycji Marsa jest już bardzo rozbudowany i trudno się poruszać w takiej liczbie postów postanowiłem założyć osobny temat dla księżyców Marsa.

A dokładniej chdzi mi o ich rejestrację fotograficzną.

Do ich uchwycenia szykowałem się już od dłuższego czasu. Kupiłem nawet kamerkę przerobiona na długie czasy ale jak sie okazało niepotrzebnie bo księzyce rejestrują się wybornie również nieprzerobioną kamerką (zresztą tej przerobionej jeszcze nie udało mi się odpalić).

Chciałbym w tym miejscu udzielić kilku rad tym, którzy również zechcą je utrwalić:

1. po pierwsze nie stosujcie barlowów! Ja od dawna próbowałem złapać choćby Dejmosa przy pomocy barlowa 2x bez rezultatu. W zeszły piątek po raz pierwszy spróbowałem bez barlowa i odrazu odniosłem sukces. Sam się dziwię, że odrazu tak nie zacząłem bo przecież oczywiste jest, że długie ogniskowe są wrogiem słabych obiektów.

2. W przypadku Phobosa ważne jest precyzyjne ustawienie gaina tak aby szum był już widoczny ale naprawdę ledwo, ledwo. Spowoduje to, że Phobos będzie się już rejestrował a jednocześnie rozlany obraz prześwietlonego Marsa bedzie jeszcze na tyle mały, że nie pochłonie Phobosa.

3. Oczywiście do rejesracji dobrze posłużyc się CDC aby wybrać moment w którym księżyce znajdują się w maksymalnych elongacjach.

 

Poniżej Phobos i Dejmos z nocy piątkowo-sobotniej i niedzielno-poniedziałkowej:

2005_10_08_05_05_Phobos__i_Deimos.JPG

2005_10_10_Phobos_i_Deimos.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zainteresowanie było by większe, gdyby można było jeszcze coś więcej osiągnąć. A tak - nikt już Cię nie przeskoczy, to po co się wysilać? :D

To tak pół żartem, pół serio. A zupełnie serio, to jestem pod dużym wrażeniem! Tym bardziej, że sam jakoś się nie mogę zmobilizować do wykopków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Mizar, zainteresowanie z mojej strony jest na pewno, również zaliczam się do księżycowych kolekcjonerów i tą dwójkę też będę atakował, ale ja mam widok z balkonu na zachodnie niebo więc jeszcze troche poczekają. Nie wiem czy to będzie takie łatwe jak mowisz z Phobosem, bo np z saturnowym Mimasem mi się nie udało.

Jeszcze do mojej pełnej księżycowj kolekcji poza Phobosem i Deimosem, czekają Himalia, Mimas i Ariel, ale to już plany na nowy rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale, że innych też kręcą księżyce.

Mi do kolekcji brakuje: Hyperiona, Trytona i całej piątki Urana a może uda mi się złapać Amaltheę? Ale to wszystko oczywiście przerobioną kamerką.

Adamsz, napewno Ci się uda. Ja mam już tyle kartofelków, że jutro chyba zrobię z nich kartoflankę a na drugie placki ziemniaczane.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu,

do obsługi kamerki stosuję program, który był na płytce w pudełku razem z kamerką. Nie pamietam jak ten program się nazywa ale to nic specjalnego.

Do obróbki avików stosuję Registaxa3 a końcowe uslenie kontrastu i napisy robię w Photshopie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
No i chyba ostatnie kartofelki w tym roku. Słabo je widać bo są jż ciemnawe.

 

Bardzo ładnie wyszły te kartofelki Mizar...

no tak, niektórzy mieli wczoraj pogodę,

innym natomiast pozostały tylko nocne rozmowy na chacie... :szczerbaty:

 

pozdrawiam serdecznie

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale, że innych też kręcą księżyce.

Mi do kolekcji brakuje: Hyperiona, Trytona i całej piątki Urana a może uda mi się złapać Amaltheę? Ale to wszystko oczywiście przerobioną kamerką.

Adamsz, napewno Ci się uda. Ja mam już tyle kartofelków, że jutro chyba zrobię z nich kartoflankę a na drugie placki ziemniaczane.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 

jak ci sie uda zlapac Amathee to bede w szoku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.