Skocz do zawartości

Jak wyszukiwać planetoidy, mgławice itp. w S.N. Pro


vansen

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś orientuje się w jaki sposób w programie "Starry Night Pro" można wyszukiwać planetoidy, mgławice oraz galaktyki ?

 

Chciałem np. odszukać platetoidę Itokawa (998SF36) do której 12 września zbliżyła się sonda Hayabusa.

Jasną mgławicę NGC 6559 której ciemny obłok materii układa się w kształt chińskiego smoka

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś orientuje się w jaki sposób w programie "Starry Night Pro" można wyszukiwać planetoidy, mgławice oraz galaktyki ?

 

Chciałem np. odszukać platetoidę Itokawa (998SF36) do której 12 września zbliżyła się sonda Hayabusa.

Jasną mgławicę NGC 6559 której ciemny obłok materii układa się w kształt chińskiego smoka

 

Pozdrawiam

 

A w opcji FIND nie ma?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie ma.

Kiedy w poli wyszukiwania wpisuję nazwę planetoidy (np właśnie Itokawa) wszystko znika.

Tak jak gdyby tej planetoidy nie było wogóle w bazie programu.

Może muszę ją zaktualizować, jak to zrobić. Jak pobrać aktualne zaoby danych z internetu, ogólnie już do wszystkiego (planetoid, mgławic, galaktyk itp.) ?

 

Jeżeli chodzi o mgławice to wogóle nie mam pojęcia jak ich szukać w tym programie.

Find.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie ma.

Kiedy w poli wyszukiwania wpisuję nazwę planetoidy (np właśnie Itokawa) wszystko znika.

Tak jak gdyby tej planetoidy nie było wogóle w bazie programu.

Może muszę ją zaktualizować, jak to zrobić. Jak pobrać aktualne zaoby danych z internetu, ogólnie już do wszystkiego (planetoid, mgławic, galaktyk itp.) ?

 

Jeżeli chodzi o mgławice to wogóle nie mam pojęcia jak ich szukać w tym programie.

 

Masz wybrane szukanie obiektow ukladu slonecznego.

NGC szukaj wsrod deep sky! :-) Masz w ogole ustawione wyswietlanie NGCkow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Hans rzeczywiście w dość dokładny sposób pokazał jak mam wyszukiwać - dzięki :notworthy:

 

Mój Starry Night Pro jest wersją 5.0.1

Jego menu trochę się różni od tego jakie ma wersja Hansa. Mimo to już wiem jak odszukać dowolną mgławicę, w opcji Find z bocznego menu (po lewej stronie) po prostu wpisuję jej numer katalogowy i już mamy. Proste że aż głupio.

Niestety mój S.N.P. co prawda odnalazł ją i pokazał na mapie nieba, lecz nie potrafił jej wyświetlić. To już najmniejszy problem, wystarczy prawym klawiszem kliknąć na jej nazwie i z podręcznego menu wybrać opcję „Online Info...” z pomocą przychodzi wyszukiwarka bazy danych NASA. Tam mamy zdjęcia i inne dane.

 

Nadal jednak nie wiem jak odnaleźć dowolną planetoidę. Próbowałem robić tak samo jak z mgławicami jednak bez skutku.

Natomiast co do opcji:

Opcji VIEW w bocznym panelu u mnie nie ma.

Opcja FIND jest lecz pod opcją VIEW (chyba że coś pokręciłem)

 

Podsyłam załącznik, to kilka screenów mojego menu (spakowane zip-em)...

SNP.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby SN widzial jakies nowe malenstwo musisz zassac z sieci najnowsze pliki. SN domaga sie tego co 1 miesiac. W wersji 4.5.01 mozna to wymusic via:

 

1.JPG

 

lub wprowadzic dany obiekt recznie:

 

2.JPG

 

ale tu musisz znac mase parametrow, ktore mozesz odnalezc np. w sieci:

 

3.JPG

 

Pozdrawiam.

 

PS. Zaczynasz zblizac sie do kresow mej wiedzy SN. Duzo wiecej juz ci przy planetoidkach nie pomoge.

 

Wszystkie foty sa z SN 4.5 Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wersji 5 jest troche inaczej

wciskasz kombinacje klawiszy ctrl+shift+P (preferencje) lub File-->preferences

 

wtedy ekran wyglada tak jak ponizej

updejtty.jpg

nastepnie zaznaczas "automatically check for updates from starrynight.com every"

wpisujesz co ile dni ma pobierać aktualizacje

 

a w momencie gdy chcesz pobrać aktualizacje teraz klikasz na "Check for updates now"

i aktualizacje sie sciagają :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans dzięki za okazaną pomoc - dałeś z siebie wszystko... :notworthy:

 

bas.sic zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś. Napotkałem mały problem.

Kiedy klikam na przycisku "Check for updates now" w oknie Preferences

post-2183-1129049873_thumb.jpg

 

i próbuję zaktualizować SN pokazuje się taki komunikat:

post-2183-1129049577_thumb.jpg

 

oczywiście klikam na przycisku "Update Files" pojawia się kolejny komunikat:

 

post-2183-1129049721_thumb.jpg

 

o co w tym biega ??? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.