Skocz do zawartości

Jak widzicie Ksiezyc golym okiem


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Pytanie jak w temacie . Proste .

Ksiezyc jest jasny i widac okolo polowki . To teoria . prawym okiem dodatkowo widze szeroki jasny pas od strony luku . Czyli tym okiem widze jeden ksiezyc i z prawej jakby wiekszy rozmyty .

Lewym okiem widze ksiezyc i slabszy podobnej wielkosci ksiezyc przeuniety w dol o ok 1/10 jego srednicy . W sunie mam z prawej strony szeroka nawet do 1/3 szerokosci ksiezyca jakby jego 2 slabszy wiekszy obraz i w dol ok1/10 slabszy naturalnej wielkosci . Jak zmruze oczy to znikaja dodatkowe ksiezyce . Macie tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Pytanie jak w temacie . Proste .

Ksiezyc jest jasny i widac okolo polowki . To teoria . prawym okiem dodatkowo widze szeroki jasny pas od strony luku . Czyli tym okiem widze jeden ksiezyc i z prawej jakby wiekszy rozmyty .

Lewym okiem widze ksiezyc i slabszy podobnej wielkosci ksiezyc przeuniety w dol o ok 1/10 jego srednicy . W sunie mam z prawej strony szeroka nawet do 1/3 szerokosci ksiezyca jakby jego 2 slabszy wiekszy obraz i w dol ok1/10 slabszy naturalnej wielkosci . Jak zmruze oczy to znikaja dodatkowe ksiezyce . Macie tak samo?

 

ja mam podobnie jak za duzo wypije.... :huh:

przepraszam, rozbawil mnie ten post,

jakkolwiek moze poważny, to zabawnie brzmi.

Pozdrawiam

 

a na powaznie to idź do okulisty i zapytaj czy nie masz astygmatyzmu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak: jak patrzę obuocznie na np. Księżyc to widzę jeszcze jasną obwódkę z jednej strony i z góry. Podobnie jest jak patrzę na ciemne sąsiednie bloki na tle wieczornego nieba, tle że wtedy widzę jakby ciemniejszą obwódkę na jaśniejszym tle. Jak przmróżę oczy to wszystko jest ok. Mata coś podobnego? :huh:

 

Kiedyś chyba tego nie miałem, więc wysuwa się wniosek że to wszystko przez telepudło i komputer :blink::wacko:

 

PS: Pisząc "obwódkę" mam po części na myśli lekkie (tyci tyci) podwojenie obrazu.

Edytowane przez Gemini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiem co to - przynajmniej tak sadze .

Po pozyczonych kropelkach do oczu obnizajacych wewnetrzne cisnienie oka radykalna poprawa .

 

Może za dużo piwka i papierosków? Niestety ja też muszę z tym walczyć. Aha i jeszcze kawę warto ograniczyć. Tylko po co wtedy żyć???? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z wiekiem także oczka zaczynają szwankować. Obserwuję to na swoim przykładzie. O ile lewym okiem widzę jeszcze całkiem dobrze, o tyle prawym o wiele słabiej. Trochę przeszkadza mi to przy obserwacjach lornetką, może dlatego wolę obserwacje teleskopem.

Co ciekawe ze względu na różny stopień krótkowzroczności obiekty obserwowane lewym okiem są większe niż te obserwowane prawym (między innymi Księżyc). Dodatkowo prawym widzę słabiej (mniejszy zasięg o ok. 0,5 mag.).

Dlatego jeżeli ktoś ma jeszcze "dobre oczy" niech korzysta z nich póki może, bo za kilka lat może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.