Skocz do zawartości

A co mi tam, pokaże swoje dwoinki...


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

McArti,

Ja też od czasu do czasu fotografuję podwójne. Przy średnicy 127 mm powinieneś bez specjalnych zabiegów dojśc do 0,9" a metodą przysłony centralnej, którą kiedyś opisywałem na forum powinieneś dojść może nawet do 0,6". Dalej nie da rady bo praw fizyki się nie przeskoczy.

Ja 200mm przy dobrych warunkach z przysłoną centralną mogę dojśc do teoretycznej granicy ok. 0,4".

Składniki Beta del (0,58") są tek rozseparowane, że pociąg mógłby przejechać.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze,juz dobrze.Wierze i chcialem zapytac,co od strony teoretycznej daje nam taka przeslona,bo ze maleje swiatlosila i powierzchnia zbierajaca zwierciadla to wiem.No i jeszcze,dlaczego zdolnosc rozdzielcza zwierciadla 180mm okreslono na 0,7" a teleskop 127mm ma pozwolic na rozdzielenie 0.6"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne są szkoły określania zdolności rozdzielczej instrumentów ale zazwyczaj przyjmuje się, że jest to kąt odpowiadający odległości pomiędzy środkiem dysku Airy'ego a pierwszym minimum dyfrakcyjnym.

Wprowadzenie przysłony centralnej powoduje zmniejszenie średnicy dysku Airy'ego przy jednoczesnym przelewaniu coraz wiekszej ilości energii z dysku w pierścienie - co powoduje spadek kontrastu obrazu.

Zbliżając się ze średnicą przysłony do średnicy obiektywu mozna teroetycznie zmniejszyć rozmiary dysku Airy'ego do około 2/3.

W praktyce z doświadczenia radzę przysłonę o średnicy ok. 0,8D. To sporo ale i tak wposzczane jest około 50% światła. Średnica obrazów dyfrakcyjnych gwiazd wyraźnie maleje a zysk rozdzielczości jest praktycznie równy teoretycznemu.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne są szkoły określania zdolności rozdzielczej instrumentów ale zazwyczaj przyjmuje się, że jest to kąt odpowiadający odległości pomiędzy środkiem dysku Airy'ego a pierwszym minimum dyfrakcyjnym.

Wprowadzenie przysłony centralnej powoduje zmniejszenie średnicy dysku Airy'ego przy jednoczesnym przelewaniu coraz wiekszej ilości energii z dysku w pierścienie - co powoduje spadek kontrastu obrazu.

Zbliżając się ze średnicą przysłony do średnicy obiektywu mozna teroetycznie zmniejszyć rozmiary dysku Airy'ego do około 2/3.

W praktyce z doświadczenia radzę przysłonę o średnicy ok. 0,8D. To sporo ale i tak wposzczane jest około 50% światła. Średnica obrazów dyfrakcyjnych gwiazd wyraźnie maleje a zysk rozdzielczości jest praktycznie równy teoretycznemu.

 

Uwazam,ze z malejaca swiatlosila srednica obrazow dyfrakcyjnych nie maleje a rosnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansiak, przysłona ma nie zmniejszać średnicę obiektywu ale zakrywać jego centralną część. Światłosiła pozostanie stała a średnica krążka dyfrakcyjnego zmaleje.

Ja stosuję przysłonę o średnicy 160mm co oznacza, że światło wpada do tubusa wąskim paskiem o szerokości 2 cm od krawędzi zwierciadła głównego.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym 1,1" to jest tak na słowo honoru. :) na 4klatkach filmiku widać, że są tam dwie gwiazdki to jest ich stak. rozdzielenia niema ale jest ślad, że to nie jest jedna gwiazda.

 

127mm nie bede przesłaniał centralnie bo to mi na 4m ogniskowej światła dla Vesty nie starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.