Skocz do zawartości

Co to? - czyli pytanie laika


Furuss

Rekomendowane odpowiedzi

No wiec tak, mam teleskop, stary, ale taki wyglada raczej na profesionalny. Nie mam pojecia co to za model ( nie wiecie moze gdzie tego szukac na samym sprzecie? ) mam do niego pare soczewek itp. Powiedzcie mi prosze jak sprawdzic rozne parametry itp i ocenimy czy on sie do czegos wogole nadaje :) Mam tez pare czesci ktore nie mam pojecia do czego sluza, jak ktos jest chetny do pomocy nierozgarnietemu koledze to prosze dac znac a fotki wysle :) Wiem, ze te parametry to sie jakos mierzy niektore np dlugosc i srednice tuby ( chyba ). Nie cce sie zkompromitowac wiec napiszcie co mam sprawdzic i jak tez a ja wam wszystko podam :) Z gory thx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek mógłbyś wrzucić tu parę zdjęć tego cuda. Zrób zdjęcia całości i detali. No i jeśli są na tym jakiekolwiek napisy, to też je sfotografuj. Zmierz długość i średnicę rury. Zobacz też co w środku (zajrzyj do rury i sfotografuj). Napisz czy na okularach są jakieś napisy lub oznaczenia. Jeśli to jest na statywie, to też go sfotografuj.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na statywie, dlugosc tuby - 85 cm, srednica 14 cm, napisy znalazlem narazie tylko na tubie, cos w stylu TAA - 1 ( zamiast drugiego "A", jest taki dziwny znaczek, chyba rosyjski, wyglada jak "A" ale bez poziomej kreski w srodku. Zdjecia beda raczej w okolicach 13 - 14 bo musze poczekac, az kolega mi przyniesie aparat cyfrowy. Na tych czesciach ( zakladamm, ze sa to soczewki ) sa jakies napisyna jednej F25 mm, na drugiej F15mm, a trzecia czesc, nie wiem co to, ale moge do niej wlozyc pozostale dwie, ma napis 3x. Pozdrwiam.

 

P.S Nie wiem czy to wazne, ale jak cos tam mi sie udalo zobaczyc, to obraz byl odwrocony ( zobaczyc bloki, za oknem ;p )

 

P.P.S z przodu mam taka, wielka plastykowa zaslepke z mala dziurka, bez problemu to zdejmuje, i na koncu widze lustro, a na poczatku, male lusterko

Edytowane przez Furuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te soczewki to okulary. Te napisy to ich ogniskowe. Z tego co napisałes to już wkładałes je do wyciągu i udało Ci się uzyskac obraz. Okulary mają rózną ogniskową co daje nam różne powiększenia. W Twoim przypadku powiekszenie to 805/15 czyli 54x oraz 805/25 czyli 32x. To długie z napisem x3 to soczewka Barlowa. Jezeli ją wstawisz przed okular to powiększenie wrośnie 3x czyli odpowiednio do 162x i 96x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, to ekstra, robie jakies postepy, teraz pytanie raczej z innej beczki, ile trzeba powiekszenie by zobaczyc: ksiezyc, marsa, moze saturna albo jowisza, ich ksiezyce i pierscienie? Czy da sie dokupic bardziej skupiajace soczewki i czy przez ten teleskop lepiej bedzie widac planety czy DS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasiegu tej rurki masz planety, wszystkie eMki i kika najjasniejszych NGCow (ale nie z balkonu w Warszawie (sorry) Short istruction:

 

1. Szkielka z napisem F25 i F15 to okulary, musisz je wetknac do wuciagu z boku tubusa. F25 da mniejszy power ale wieksze pole, F15 wiekszy power na mniejszym polu. Rurki to soczewki barlowa. Zwieksza power okularu x3. Musza trafic do wyciagu przed okularem jezeli bedziesz chcial ich uzyc.

 

2. Teleskop wystaw z dala od cieplych budynkow (np. na polanie w lesie) zdejmij dekiel z przodu tuby (i maly i duzy) zaladuj okular F25. Wyceluj mniej-wiecej teleskopem w jakis obiekt na niebie (np. w Lysego) Gdy ciemnosc w okularku zastapi jasnosc, ustaw ostrosc pokretlem przy wyciagu. Mozesz walczyc z balkonu ale efekty beda slabe. Teleskop po wystawieniu zostaw na kilkadziesiat minut do wystudzenia. Im wieksza roznica temperatur tym wiecej czasu lustro potrzebuje na wychlodzenie. Przy temperaturach minusowych od 0,5 do 1h.

 

3. Nie mam pojecia jak sie obsluguje ten ruski montaz, tam masz chyba naped, przydal by ci sie jakis manual lub krotka lekcja mozemy sie umowic na ten weekend. Odezwij sie na PW.

 

4. Twoj teleskop po dlugim czasie zalegania w szafie moze wymagac kolimacji. Nie zaczynaj z tym sam. Pierwszej kolimacji niech dokona ktos oblatany w temacie. Popatrzysz mu na rece to zalapiesz.

 

5. Obrazy beda odwrocone, to normalne. Jedna z tych tulejek moze byc "odwracaczem" Po wlozeniu przezd okular zadzaiala jak generator obrazu prostego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra lecimy dalej, jak wkladam same soczewki obraz jest super ostry bez zadnej skazy, ale po dolozeniu soczewki Barlowa, widze cala mase kropeczek itp, zakladam ze jest brudna. Da sie ja jakos wyczyscic bezpiecznie ( ew kupic nowa do mojego modelu? ) I co z tymi powiekszeniami, ile trzeba by zobaczyc ksiezyc i planety? i NAJWAZNIEJSZE PYTANIE...czy majac taki teleskop musze sie fatygowac i kupowac nowy??? wolalbym nie, ale nie ma problemu jesli trzeba wymienic czesci jakies. Na to moge wylozyc kase. Tylko musicie mnie poinstruowac, czy da sie dokupic do niego cos ( soczewki, Barlowa itp ) chcialbym miec jak najostrzejszy obraz w miare sporo powiekszenie. Zaznaczam, ze jestem poczatkujacy i narazie interesuje mnie tylko ksiezyc i planety, na DS przyjdzie jescze pora ;)

 

P.S Big thx wszytskim, ze sie ze mna meczycie, zwlaszcza dla Hansa za szczegolowa i zrozumiala dla mnie instrukcje.

Edytowane przez Furuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewki i okulary wymagaj czysczenia (z tego co piszesz) Mozna to zrobic specjalnymi pedzelkami lub plynami (jak lezaly pare lat raczej to drugie). Musi to byc zrobione z wyczuciem (nic na sile) Ruska optyka ma delikatne warstwy MC, ja juz jeden okular rozwalilem. Aby zobaczyc mooniki Jowisza potrzebujesz powiekszen od 20x w gore, aby zobaczyc pasy chmur na jego tarczy od 40x w gore, aby zobaczyc WCP od 80x w gore. Mars - faza planety od 40x w gore, plamy kontynentow od 80x w gore, szczegoly i czapy polarne od 120x w gore. Max powiekszenie dla twojego lustra to ok. 200x uzyteczne w okolicach 150x. Wenus, faza od 60x w gore. Neptun tarcza od 120x w gore. Nie kupuj na razie nowej tuby, ta jest na poczatek ok. Jak wpadniesz na jakies lookanko zobaczysz czy nie warto by bylo dopasc jakis lepszych okularow, ale te ruskie nie sa zle. Wygladaja siermieznie, ale to dobra optyka.

 

Wiesz co, przeczesuj dzial zloty i spotkania lokalne. I rusz 4 litery na pole. Popatrzysz, przez swoj i inne teleskopy, Dostaniesz lekcje obslugi, wyszukiwania obiektow, kolimacji... Sam ocenisz czy warto ladowac kase w inne okulary itd.

 

To co powyzej to bardzo skrotowa wersja wszystko zalezy od warunkow na niebie w chwili obserwacji, wysokosci obiektu na niebie, kolimacji, jakosci okularow i wielu wielu innych czynnikow.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Pierscienie i mooniki Saturna od 30x w gore, chnury na Saturnie (jako ciemniejszy pas) od 90x w gore, przerwa Cassiniego od 90x w gore.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj http://astrojawil.pl/spistrec.htm jak zbudowany jest taki teleskop . Jest bardzo dobry na poczatek . Jakbys przypadkiem wybudowal lustro czy krecil jakimis srubkami nawet z tylu lustra to po ponownym zlozeniu obraz bedzie zly . Wtedy musisz go wspoosiowo ustawic lustro , lustrikatowe i wyciag . Nazywa sie to kolimacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaraj sie powstrzymac z ew. zakupami akcesoriow do tego teleskopu. Najpierw sprawdzaj czy beda z nim dzialac. Nie wiem jak jest obecnie, ale stare Taly 1 maja minimalnie szerszy wyciag, wiec typowe okulary moga w nich nieco latac. Ponadto wyciag okularowy jest "dosc plytki" i dla niektorych okularow nie da sie zlapac ostrosci. A poza tym to przyzwoity sprzet. Jesli zabawa cie wciagnie to kupisz sobie lepszy, jesli nie to po co wydawac kilka tysiecy zlotych. Do czyszczenia soczewek mozesz kupic ew. lens-pen. Mozna go dostac w sklepach z akcesoriami fotograficznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Furussie.

TAŁ 1 jest bardzo "spoko" - sam jestem posiadaczem TAŁa (tylko "trochę" nowszego, i 100RS). Teleskopy to pancerne, i cieszące się dobrą sławą. Trochę nie ma sensu od razu zmieniać teleskopu na taki o lustrze o 4cm większym, jeśli już się ma bardzo dobry jeden. Myślę, że póki co powinieneś poeksploatować swojego TAŁa - o tym co zobaczysz, zostało napisane powyżej.

 

Misiekc, różnica pomiędzy 32mm a 31.7mm wynosi 0.3mm, i da się ją łatwo zniwelować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.