Skocz do zawartości

Jaki okular?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam całkiem dobry obiektyw do Zenmita o średnicy ob. 66mm i ogniskowej 300mm. Chcę go przerobić na lunetke, dokupujac lacznik i w miare dobry okular. I tu zaczyna sie problem. Za pomoca tej lunetki chce obserwowac kometki i sprobowac poobserwowac teleskopowo meteory, potrzebuje wiec duzego zasiegu i szerokiego pola widzenia. Upatrzylem wiec sobie dwa okulary: jeden u astrokreaka Reversed Kellner (Soligor) 32mm a drugi u Himpola Super Plossl 32mm. Pierwszy ma pole widzenia 60 st, a drugi 52 st. Ktory da mi lepszy obraz i co o nich sadzicie? A moze kupic 40mm Kellnera, tylko czy nie bedzie to juz za duzo jak na taka lunetke?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Okulary dobierz tak aby nie przekroczyć źrenicy wyjściowej 7mm czyli 32mm to raczej najdluższa sensowna ogniskowa.

okularki będą pracowały z nim tylko na wprost i ładne obrazy da ten Tairek 300/4,5 typu petzwalowskiego do jakichś maksymalnie 50x, ze wzgledu na swoją fotograficzna korekcję odmienną od vizualnej8)

Źrenice wyjściową liczysz dzieląc średnicę czynną obiektywu przez aktualne powiększenie z danym okularem 8)

Powiększenie to oczywiście Ogniskowa obiektywu/ Ogniskowa okularu ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, ale Plossl czy reversed Kelner? No i jeden jest 1.25'' drugi zas 2'', czy ma to jakies znaczenie? Poza tym chodzi mi tylko o jeden okular, wasnie 32mm, na razie nie planuje zakupu czegos wiekszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he. Tak tez myslalem. ;D

 

Ale teraz tak obiektywnie. Bede w najblizszym czasie w Londynie i przegladalem via internet tamtejsze sklepy optyczne i natrafilem na sklep oferujacy Super Plossla ca 50 funtow, 2'' 30mm. Wiecej informacji nie podali. Jak bede to sobie poogladam, ale generalnie ponawiam pytanie co da lepszy obraz i mniejsze straty na optyce Supre Ploosl czy ten Reversed Kellner?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwilka znalazlem jeszcze jakis okular super plossl 32mm "dobrej jakosci produkt rosyjski" na stronie teleskopy.pl. Moze mi janousz cos powiesz o tym egzemplarzu lub podrzucisz cos innego do wyboru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary SP rosyjskie to okulary z Nowosybirska NPZ. Podobno nie są to super ploessl, tu coś więcej może napisać El Capitano. Ja jednak mam SP 25mm rosyjski i uważam jest to bardzo dobry okular. Daje dobre ostre obrazy. Myślę, że 32mm SP rosyjski też nie będzie gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Korekcja w obu plosslach zapewne podobna bo cudów się tu nie wymyśli ale w Soligorze masz zapewne bielsze szkło i lepsze warstwy MC oraz dobrze dobraną muszlę oczną ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem sobie troche o okularach, opszukalem w sieci i jestem bardzo chwalony jest Celestron Ultima 30mm, ktory kosztuje 85$ (w Angli 100 Ł)

 

P.S. W bolach zmierzylem sobie zrenice, po adaptacji do ciemnosci. Wyszlo 7,4-7,5mm ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Celestrona Ultimę 30 mm i jest to u mnie podstawowy okular do DS. Powiem krótko okular 1 klasa. Ma tylko dla mnie jedną wadę - za daleko odsuniętą źrenicę wyjściową co powoduje, że łatwo gubi się obraz zwłaszcza gdy nie jest założona gumowa muszla oczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze straty da napewno 3 soczewkowy RKE w porównaniu z 5 soczewkowym S-P ;D ;D ;D

 

Tia.... A najmniejsze straty na optyce da zwykla soczewka rozpraszajaca.

To w koncu okular jednosoczewkowy. Tylko po co w takim razie ludzie

wydaja tyle kasy na 6-7 elementowe Naglery i SWA?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Humorki wam dopisują więc nadmienię tylko że tu chodzi także o rozmiar pola widzenia okularu, komfort obserwacji, odsunięcie źrenicy i takie tam bzdetki za które ludziska dają do 600 dolców :-*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia.... A najmniejsze straty na optyce da zwykla soczewka rozpraszajaca.

To w koncu okular jednosoczewkowy. Tylko po co w takim razie ludzie

wydaja tyle kasy na 6-7 elementowe Naglery i SWA?

 

Arek

 

Pentaxy XW mają transmisję 98% przy 6-8 soczewkach. To chyba nie jest zły wynik... To jest właśnie jeden z tych "bzdecików", za które płaci się duuużą kasę :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał ma rację! Już kilkakrotnie mówiłem, ze Pentax robi bajeczne okulary za rozsądną cenę. W testach na korekcję pola wypadają one nieco lepiej nawet niż słynne Panoptiki!

 

Legendarna już seria XL, która cenowo załatwiła większość konkurencji została zamieniona na nową serię XW, w której dodano po jednej soczewce do kazego okularu przy zachowaniu niesamowitej transmisji i w dodatku dokładając 5 stopni do uprzedniego 65 stopniowego pola widzenia!!!

 

Juz teraz zaczynam odkłądać kasę na jeden z krótkoogniskowych okularów tej serii (3,5mm) oraz na armatę do deep sky (40mm). Michał wiesz co mam na mysli ;D ;D ;D

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem... Zarty sobie stroilem z kryptoreklamy. Kluczem jesli chodzi o starty

swiatla sa warstwy MC. Na zwyklej granicy powietrze-szklo odbija sie

srednio 4.25% swiatla (przy padaniu na wprost). Dobra warstwa MC

zmniejsza to do czasami nawet ponizej 0.5%. Oklular 6-8 elementowy,

w ktorym granice osrodkow sa pokryte dobrymi powlokami MC ma

wiec straty na poziomie malutkich kilku procent czyli czesto mniej niz

na jednej, niepokrytej granicy powietrze-szklo.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz teraz zaczynam odkłądać kasę na jeden z krótkoogniskowych okularów tej serii (3,5mm) oraz na armatę do deep sky (40mm). Michał wiesz co mam na mysli ;D ;D ;D

 

Przemas

 

W planach na pewno mam zakup XW 14 mm, a co do długoogniskowego to na razie skłaniam się ku TV Panoptic 35 mm, no chyba że wcześniej zabije mnie widok przez twoją czterdziestkę XW ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.