Skocz do zawartości

Jaki okular?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zadam pytanie godne laika: Mam tel. Newton C150HD/750. Jaki okular byłby najodpowiedniejszy do DS??

mam 5.6mm lantan; 20mm,

Pozdrawiam

 

A siakiś 26-28mm o dużym polu np Nagler 82 st ;D ;D

 

Pytałeś o najlepszy ;D :P

 

yyyy tzn. najodpowiedniejszy ale to chyba to samo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Musisz dobrać taki z okularów do twojego wyciagu 1,25" aby żrenica wyjściowa nie przekroczyła 6,5mm dla Newtona i oczywiście o dobrej korekcji i dość szerokim polu.

Jak policzyć minimalną sensowną ogniskową to proste podziel średnicę lustra 150 mm przez maksymalną źrenicę 6,5 mm i masz minimalne użyteczne powiększenie teleskopu czy wyszło Ci 23x ???

Taraz podziel jego ogniskową 750mm przez to powiększenie i masz maksymalną ogniskową okularu do DS do twojego teleskopu czy też wyszło ci 32,6mm??? jeśli tak to pogratulować ;D ;D ;D

Wiesz już teraz że szukasz okularu z ogniskową do powiedzmy 33mm i najszerszym polem widzenia w oprawie 1,25" ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo; wyliczenia prawie idealnie zgodne ;)

a gdzie takich najlepiej w PL szukać (pytanie dot sklepu)

astrokrak czy gdzieś indziej jeszcze można np via internet?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekcja w obu plosslach zapewne podobna bo cudów się tu nie wymyśli ale w Soligorze masz zapewne bielsze szkło i lepsze warstwy MC oraz dobrze dobraną muszlę oczną ;D

 

Pewnie masz Januszu rację, jednak dla mnie SP 25mm rosyjski to mój podstawowy okular i wolę go używać niż Soligora 26mm w oprawie 2 cale. Ale to chyba tylko kwestia gustu albo przyzwyczajenia, bo obraz jest podobny (ale według mnie na korzyść rosyjskiego). Może warto aby El Capitano je porównał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, po dwutygodniowej przerwie.

Wrocilem z Londynu bozszy o 99Ł, ale za to z pieknym Celestronem Ultima 30mm w plecaku. Po zaczepieniu go do mojego obiektywu wyglada mniej wiecej tak :

lunetka_2.JPG

lunetka_3.JPG

lunetka_4.JPG

lunetka_5.JPG

 

W sklad tego kompletu wchodzi obiktyw Tair 4.5/300 + ww. okular.

Jak na raziewszystko pieknie, nie bawilem sie nim jeszcze w nocy i wlasnie robie sobie zlaczke do statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed cwhileczka zrobilem pierwsze testy tego sprzetu. Okazuje sie, ze jest calkiem dobrze. Wady jakie dostrzeglem to lekki acz zaowazalny astygmatyzm i minimalne (widoczne tylgo w ciagu dnia) rozmycie na brzegu, ktorego w nocy patrzac na Ksiezyc nie uswiadczylem. Wydaje mi sie, ze ma rowniez bardzo slaba aberracje chromatyczna. A poza tym bomba. Powiem wiecej jak zniknie Ksiezyc.

 

Ps. Z guma czy bez, ta sama frajda ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy dokladniej przyjrzalem sie mozliwosciom tego refraktorka. I tak jak pisalem wczesniej ma on lekki astygmatyzm i minimalne rozmycie na brzegu. Astygmatyzm ten moze dokuczac tylko przy ogladaniu jasnych gwiazd czy planet, ale wtedy wystarczy zmienjszyc przeslone i problem znika.

Nad ranem gdy, Ksiezyc juz mi nie przeszkadzal przy widocznosci grancznej 6,7 mag lekka rekaz zlapalem przez niego 11 mag. Pierwszymi obiektami, ktore sobie poobserwowalem byly oczywiscie h i ha Per, M31 przy ktorej od razu rozpoznalem M32 i M110, a pozniej rowniez Plejady. Wszystko bajecznie sie w nim prezentowalo (jak sie przeskoczy z Uniwersala 150/900, to wszystko jest bajeczne ;-) ) Nie popatrzylem sobie na obiekty ze strzelca bo walaly sie tam chmury.

Obserwowalem rwniez meteorki przez niego i nie zadna z ww wad nie byla dokuczliwa po dluzszej obserwacji. Jednym slowem ekstra :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie mowa zapewne o meteorach teleskopowych krórych jest dużo więcej niż tych jasnych i tak samo jak gołym okiem zlicza się je przez lunetę lub lepiej jeszcze lornetę z dużym polem widzenia i małym powerze najlepiej gdzieś niedaleko nad radiantem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej działeczce w Borach Tucholskich z Michałem Witkowskim mieliśmy nockę z zasięgiem "ocznym" min. 6,5mag :o :o :o

 

Ciemno było jak w d.... u Murzyna i po raz pierwszy w życiu miałem problemy z odseparowaniem Wielkiego Wozu od reszty gwiazd ::) ::) ::)

 

Oj porobię tam jeszcze fotek oj porobię ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tych obserwacji meteorkow przez refraktorek, to w zasadzie Janusz ma racje. Jest ich wiecej, ale na calym niebie, a nie w polu widzenia twojego teleskopou/lornetki. Z doswiadzcenia weim , ze aktywnosc wychodzi podobna, gdy obserwuje sie wizualne i teleskopowo, ale to zalezy od roznych rzeczy. Ale podam pare wyjatkow: Perseidy - aktywnosc teleskopowa znikoma, podczas gdy golym okiem fajerwerki, roje typu Litydy lipcowe - aktywnosc wizualna znikoma lub jej brak, a teleskopowo rjak najbardziej aktywne. Tych "wyjatkow" wcale tak malo nie ma.

 

Obserwuje sie pola w odleglsci 15-45 st. od radiantu. Tych pol powinno byc conajmniej 3, kazde obserwujesz przez 30-90 min, a nalezy rozmiescic je tak, by kat pomiedzy prostymi poprowadzonymi od dwoch sasiednich pol doradiantu wynosil 60-120 st.

No i sprzet, liczy sie zasieg i pole widzenia. Oba te parametry powinne byc jak najwieksze. Najlepiej nadaja sie do tego lornetki typu: 7x50, 9x63, 10x50, 10x60, 12x60, 15x70 itp. Wazne jest zeby z polem widzenia nie zejsc ponizj 3,5-4 st. bo wtedy, jesli obserwuje jedna osoba, to juz wyniki nie beda najlepsze (co innego gdy obserwuje kilka osob tym samym sprzetem i jesli maja nawet pole widzenia 2,5-3 st. mozna zrobic ciekawe rzeczy, ale to inna bajka...)

 

No i mapki, ktorych chcemy uzyc. Bo robienie obserwacji bez szkicowania meteorkow na mapkach zadnej wartosci, poza estetycznymi nam ie przyniesie, a warto laczyc przyjemne z pozytecznym. Mapki nalezy dostosowac do sprzetu, ktory uzywamy - zasieg i pole widzenia. Najlepiej sie do tego nadaja: Uranometria (zasieg do 9.5mag, ale duze pole widzenia), Millenium Star Atlas i Atlas P. Brycha (zasieg do 11 i przyzwoite pole widzenia), ewentualnie mozna sobie drukowac mapki z dobrego programu komputerowego, polecam Guida 7 lub 8.

 

I tak z grubsza to wszystko, jesli jest ktos zainteresowany to zapraszam na strone www.pkim.org gdzie jest poradnik do obserwacji teleskopowych, albo dajcie znac mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale w zasieg 8.2 z Polski to az nie chce sie wierzyc.

 

Ponad rok temu na którymś forum była dyskusja na temat tzw. "współczynnika Płeszki".

Jeżeli Janusz mówi, że widział gwiazdy o jasności aż +8,2m, to znaczy, że miały jasność nie większą niż +7,0m. W tym przypadku k = 0,85 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale w zasieg 8.2 z Polski to az nie chce sie wierzyc.

 

Arek

 

Arku to nie Kościół i to nie jest kwestia wiary to są fakty obserwacyjne a gentalmani z faktami nie polemizują 8)

7,2 to widzieliśmy w lecie z polany na Lubomirze w czasach komety Levy 90 C ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.