Skocz do zawartości

Grudniowa Wenus przez MTO


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Między Świętami i Sylwestrem zrobiłem poniższą fotkę Wenus.

Tak na prawdę, to chciałem tylko fotografować zachód Słońca, a że miałem "przy sobie" MTO, to pomyślałem, że zrobię zdjęcie Wenus. Niestety apart cyfrowy trzymany był "z ręki" przy okularze, MTO było bez prowadzenia, a planeta była już dość nisko nad horyzontem, więc zdjęcie nie rzuca na kolana.

Średnica kątowa Wenus miała w chwili wykonania zdjęcia 48" więc jak sami wiecie, była duuuża.

wenus_grudzien.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszona jest ale jest :)

 

Bardziej przez turbulencje w atmosferze, niż przeze mnie. :angry:

Dziś (sobota 7 01) odszukałem ją o 13:30 za pomocą Celestrona z Antaresem 25mm W-70. Uważam to za sukces, bo byla tylko 11 stopni od Słonca. :helo: Rogalik całkiem już cieniuuuutki. Za dwie godziny biorę się za Saturna :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ponownie zmierzyłem się z tematem.

Udało mi się trafiś na stabilną atmosferę, Coolpix 990 był już solidnie przykręcony do MTO, więc efekt końcowy jest dużo lepszy. Co ciekawe w momencie robienia zdjęcia, Wenus była tylko 9,7stopnia na wschód od Słońca, a wg. Guide7 jej średnica kątowa wynosiła 1,05' :blink:

Dzięki za pogodę, :notworthy: we wtorek też spróbuję

.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1' to 60" czyli 1,05' to 65" czyli wszystko ok :Beer:

 

To znaczy w żaden sposób nie kwestionuję wartości 65" czy 1,05', ale niesamowite jest to, że Wenus jest praktycznie tak wieeeeelka, jak podczas tranzytu na Słońcu w czerwcu'04.

Swoją drogą: ciekawe jaki jest rekord w uchwyceniu Wenus na niebie tuż przed lub tuz po koniunkcją ze Słońcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie kolorki są zawsze gdy obiekt jest nisko nad horyzontem i nie ma to nic wspólnego z kolimacją.

 

Obiekt był w czasie focenia ok. 2.5 stopnia nad horyzontem. Na fotce z obiektywu 300 mm widać dachy a na nich kominy... i odpowiedź już mamy.

Meniscas jest w dobrym stanie po małych zabiegach, które ostatnio naprawiły mały astygmatyzm.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, jak się przyżeć, to kolory są dokładnie tak rozstawione jakby były obserwowane przez pryzmat.

 

A czy ktoś na Forum próbował obserwować przez tzw "pryzmat Herschela" dający efekt dokładnie przeciwny jak atmosfera, czyli zbierający różne barwy widma ponownie "do kupy"

BTW. Czy komus udało się zaobserwować Wenus o poranku?

Ja parę dni temu dorwałem Jowiszka o 7:30 rano, zacny widok, choć był nad blokiem mieszkalnym, więc "pływał"

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest,jest!

 

Wlasnie jestem w trakcie sesji obserwacyjnej od 20 minut i musze powiedziec ze zesztywnial nie tylko smar w moim montazu;)

 

Jak sie uda to zrobie fotke,ale turbulencja powietrza wielka a dymy z kominow prosto na mnie leca.

 

Musze koniecznie dodac,ze Wenus jest tak duza,ze w ognisku 1800mm,widziana ToUcamem ma rozmiary jak Jowisz filmowany w ognisku 2800mm.To nioe sa wyliczenia,tylko moje wrazenia.

 

Pozdrawiam tych co wstaja rano :sunsmiley:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też ją widziałem. Świeci jasno i bez trudu można ją zauważyć. Około 7. zrobiłem jej parę fotek, ale niestety tylko z samego aparatu i przez szybę. Nie odważyłem się wyściubić nosa na zewnątrz i narażać rodzinę na wyziębienie. A w Toruniu podobno było -31*C.

A oto i fotka:

Wenus_o_poranku.jpg

PS. Przepraszam za jakość zdjęcia, ale to przez kiepską szybę.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.