Skocz do zawartości

SkyMaster czy vixen 30x80 ?


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kupnem lornetki i mam 3 typy SkyMaster 25x100, Vixen 30x80 i ostatni typ to oberverk 22x100

Co sądzicie o tych lornetach która jest najlepsza a przedewszstkim co ja moge przez nie zobaczyć? :blink:

 

Hej Michale!

 

Niepotrzebnie zakładałeś dwa wątki na Forum - w dodatku drugi nie za bardzo koresponduje z tym ;-)

 

Powiem Ci tak - Oberwerk i SkyMaster to bardzo podobne lornetki. Na CloudyNights piszą, że niby ten drugi jest lepszy, ale argumenty najczęściej są nierzeczowe i wynikają z czystego przywiązania właścicieli do swojego sprzętu. Wszystki podane przez Ciebie bina macałem i powiem szczerze, że dla mnie te dwie setki są identyczne - podobna jakość wykonania korpusu i optyki (może Oberwerk ma troszkę mniejsze kolorki). Osobiście z tych dwóch wybrałem SkyMastera, bo miał ładniejsze logo ;-)

 

Co do Vixena, to inna sprawa... Bo w porównaniu z tymi dwoma poprzednimi jest ciemny - bez porównania z setkami. Natomiast korekcja wad optycznych jest niesamowita - to najlepsze bino pod tym względem, jakie kiedykolwiek macałem. Leciutkie kolorki na brzegach i słaba koma, której w porównaniu z Celestronem prawie nie ma. Bino do polecenia w ciemno, ale droższe nawet w USA, choć za taką jakość warto wydać tą kaskę. Tym nie mniej dla mnie różnica w zasięgu i wyraźności obrazu pomiędzy 100tką SkyMastera i 80tką Vixena jest na tyle istotna, że tak czy siak wybrałbym 25x100. Jeżeli potrzebujesz dokładniejszy opis setki, tto zapraszam na PM.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mateusz że zainteresowałeś sie mojim postem.

Czyli muwisz że wybrałbyś SkyMastera muwiłeś że miałeś wszystkie lornetki w ręce powiec mi co ja wogóele tak na dobrą sprawe moge zobaczyć przez takie bino??

Orza mże poleciłbyś mi jeszce jakies inne setki które zasługują na uwage??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heyah :-),

 

Po pierwsze postaraj się zwrócić większą uwagę na interpunkcję, bo ciężko czyta się takie posty...

 

Po drugie, jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z binami i astro, to lepiej trzymaj się z dala od setki, bo to dosyć niewygodny sprzęt i cięzko używać go do poznawania nieba - duża waga i konieczność stawiania go na solidnym statywie potrafi napsuć dużo krwi podczas mroźnej nocy pod gołym niebem - to nie bino, które bierzesz do ręki i lookasz gdzie chcesz i kiedy chcesz... Dlatego moja rada jest taka - jeżeli już koniecznie chcesz bardzo dobrą lornetkę, to kup w Stanach albo u nas w kraju Vixena 20x80 (30stke nie, bo ma bardzo małe pole widzenia), do tego wystarczy zwykły nieliftingowany żuraw i za normalną cenę otrzymujesz zestaw, który do końca życia Ci się nie znudzi - zaufaj mi ;-)

 

PS. W obserwacjach astronomicznych lornetką abberacja chromatyczna w niczym nie przeszkadza, bo nie ma na czym... Owszem, SkyMaster daje leciutką żółto-zieloną obwódką na brzegu Księżyca nawet po kompletnym wystudzeniu soczewek, ale musiałbyś być wyjątkowo upierdliwym człowiekiem, żeby stwierdzić, że to w czymkolwiek może przeszkadzać ;-)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram w całej rozciągłości. Mam Vixena Giant 20x80 na wzmocnionym statywie Poruczki. Próbowałem go sprzedać celem zamiany na telep, ale los chyba tak chciał, że nie znalazł się chętny.

Zostaje zatem u mnie (czego wcale nie żałuję).

Jest to bardzo dobra (made in japan, a nie china) lornetka (test takiego modelu był u Arka) tu jest test. Jej klasę widać w każdym detalu. Jest o wiele poręczniejsza, niż setka. Jak na krótkie "lookanko" można i popatrzeć z ręki.

Nie chcę powielać wcześniej wspomnianego testu, ale na powtarzalność modelu Vixena można liczyć.

I jeszcze jedno, przytoczę znaną maksymę astronomiczną, nie liczy się ilość, ale jakość (tu rozmiar).

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

ja jednak mam ochte na setke ponieważ mam jusz bino 10x50 i chciałbym coś większego ale przeciesz jak dla mnie to 2cm różnicy na obiektywie to bardzo dużo czyli ten celestron powinien dać mi większe możliwośći?? czy raczej nie przeglądając oferte w USA znalazłem jeszczze lornetke apogee 20x100 cena to 700$ co myśłicie o tym sprzęcie czy on jest wart kupna??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nigdy nie gardzę "setką" :)

Przed zakupem skontaktuj się z posiadaczem setki, a przeważnie i teleskopu. poobserwuj trochę przed podjęciem decyzji. Opłaci się, zapewniam. Te setki, które przywołujesz w swoich postach, to przeważnie azjatyckie tygrysy, a nie waleczni samurajowie.

pozdr

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli 25x100 skymastera jak sądzę. Nie miałem okazji nocnych obserwacji skymasterem, patrzyłem tylko w dzień. W DO mi radzili, że Vixen, to jednak lepszy wybór, mimo pozornie gorszych parametrów i stosunkowo nie wiele wyższej ceny.

Podstawową zaletą vixena, może dla innych nieistotną, jest centralna regulacja ostrości. Nie toleruję regulowania każdym okularem oddzielnie. Może moje odczucie jest subiektywne, ale nie zauważyłem przy średnio ciemnym niebie jakiejś istotnej różnicy poza przybliżeniem na korzyść tej większej, między lornetką 22x100, którą obserwowałem swego czasu.

Skoro jednak masz i uzywasz jak mniemam 10x50, to spróbuj rozważyć zakup teleskopu.

Zgodzę się z wcześniejszymi wypowiedziami, że setka jest ciężka. Trzeba mieć obowiązkowo, podkreślam obowiązkowo porządny statyw. Inaczej będzie wielkie rozczarowanie.

:Salut::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli między tymi lornetami niema praktycznie żadnej różnicy w obserwacjach tak.

Statyw planuje zakupic w astrokraku goliat cena 850zł A jeszce jedno różnica cenowa w tej chwili wynosi około 500zł.

A może doradziłbyś mi jakąś pożądną lornete jeszce do 2tys zł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińskie nowe setki klasy econo są w przedziale cenowym 1300-1600 zł.

W cenie około 2 tys. są vixeny 20x80 i 30x80. Do każdej z nich nalezy dodać cenę statywu.

Dalej to juz jest duży przeskok do trzech, a nawet i pięciu tys. zł.]

Pytasz, co można zobaczyć vixenem. Chyba wszystkie łatwiejsze obiekty z katalogu Messiera i NGC, bez oczywiście rozbicia na poszczególne gwiazdki. O zastosowanich dziennych nie bedę pisać.

Lornetka nie służy do bicia rekordów oglądalności. to jest raczej przyrząd przeglądowy, do delektowania się pieknymi żłóbkami, subaru, chichotkami (nie będę tu wyliczać) i oczywiście naszego satelity łysola.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do

:Salut: emcekwadrat z tego co piszesz to można dostrzec wiele a co myśłisz na temat Fujinon 16x70 arek mi ja poleca czy ta lornetka morze dac lepszy obraz nieba nisz np SkzMaster 25x100 czy tesz vixen 30x80???

Z tym to już do Arka. Ja nie dostąpiłem zaszczytu obserwacji Fujinonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.