Skocz do zawartości

Tematyka radia maryja


Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytaj sobie poczatek tematu autora gdzie podano ciekawe audycje dla ludzi. Jeżeli znajdziesz w tych temetach coś obrażającego ciebie to możesz mnie ubiczowac :whip:

Te audycje rzeczywiscie maja ciekawe i chwalebne TEMATY.

Problemem bywa jednak ich TRESC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zagiąłeś, bo w ogólę nie rozumiem, co chciałeś powiedzieć, jaki przekaz, czyj tok rozumowania, o co chodzi? :scratchhead:

Mi chodzi o to - czy jest fair zaprzeczanie jednemu "niewygodnemu" zdaniu z Biblii i wyjaśnianie go błędem w tłumaczeniu, przy jednoczesnej mniej lub bardziej dosłownej interpretacji całej reszty?

 

"Cie choroba znowu ta sama!!!"

 

to od szerokiego życiowego kontekstu zależy czy "wszyscy" wiedzą, że to znany satyryk, sołtys Kierdziłek stawiając pasjansa na końcu trzyma znów tę sama kartę co zawsze.

 

Czy też zupełnie logicznie mówi tutaj, że poraz kolejny zapadł na tę sama chorobę.

 

Przekaz sołtysa Kierdziołka zaszedł tylko w przypadku pierwszym. W drugim mimo, że czytający jest "zadowolony", że "zrozumiał" i snuje filozofie co to mogła byc za choroba ,GADA BZDURY I NIJAK NIE JEST PARTNEREM DO DYSKUSJI NA TEMAT życia i twórczości Sołtysa Kierdziołka.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idąc dalej...

piękno pseudozdolności interpretacyjnych wynika z faktu, że w oryginalnej grece przecinków nie ma wogóle! :buahaha:

co za tym idzie sens może być tylko domyślny przez porównanie z innymi tekstami (intencja postawienia przecinka w języku polskim jest wynikowa z analizy a nie tłumaczenia). więc to zdanie formalnie nie moze być dowodem na nic :)

Jak widzisz niektorym to wystarcza do argumentacji. Świadczy to o trudności tłumaczeń z języków starożytnych i możliwości manipulacji pod kontem konfesyjnym, dlatego zawsze należy konfrontować to z całym Pismem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz nic nie rozumiem . Po co ludzie czytaja Pismo robia tlumaczenia, interpretacje, a nie stosuja sie do tego co najwazniejsze i jasno napisane . Z kilkanascie lat mi zajelo dostrzezenie, ze ludzie nie rodza sie z wewnetrznie wpojonym kodeksem moralnym - w wiekszosci zgodnym z ilomas tam pierwotnymi przykazaniami. Po co dowiadywac sie co dalej, jak inna droga idziemy niz ta, ktorej koniec chcemy poznac?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig to proste! o wiele łatwiej sie dowartościować na wiedzy nabytej, inności, przewadze nad kimś,

niż na zmianie zasiedziałego porządku widzenia własnego ja, gdzie efektem ma być pozbycie się większości prestiżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co dowiadywac sie co dalej, jak inna droga idziemy niz ta, ktorej koniec chcemy poznac?

 

By wiedzieć jaką drogą nie odważymy się pójść. Czysta ciekawość. Pójdziesz tą drogą to będziesz cierpiał, to ziemskie cielesne cierpienie. Tak powiada Chrystus. Nagrodą jest życie wieczne, bez grzechu, bez bólu i cierpienia.

 

Czytając Pismo Święte nie wolno wyrywać zdań z kontekstu. Wiadomo, że nie ma orginału Biblii, są błędy i nieścisłości, łapiąc za słówka nic nie zrozumiemy.

 

Taki przykład, tuż przed śmiercią na krzyżu Chrystus woła "Boże mój Boże, czemuś mnie opuścił ?"

Zastanawiałem się nad tymi słowami, tu jest znak zapytania, tak zostało to przełożone i to bardzo zmienia sens tego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woła "Boże mój Boże, czemuś mnie opuścił ?"

woła, bo cytuje starożydowską poezje, która ma juz wtedy 1000lat. ciąg dalszy tego wiersza, który cytuje wyjaśnia wszystko.

 

nie trzeba nic domniemywać, przypuszczać i zastanawiac się nad sensem, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz nic nie rozumiem . Po co ludzie czytaja Pismo robia tlumaczenia, interpretacje, a nie stosuja sie do tego co najwazniejsze i jasno napisane . Z kilkanascie lat mi zajelo dostrzezenie, ze ludzie nie rodza sie z wewnetrznie wpojonym kodeksem moralnym - w wiekszosci zgodnym z ilomas tam pierwotnymi przykazaniami. Po co dowiadywac sie co dalej, jak inna droga idziemy niz ta, ktorej koniec chcemy poznac?
Ponieważ łatwiej jest uwierzyć niz się odrodzić. Przypowieść o siewcy się kłania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej, żadne zdanie w Biblii nie może być dowodem na nic, czy tak?

Oczywiście, w naukowym sensie dowodu nie jest dowodem na nic. Ma rangę materiału historycznego, któy będąc znany nie w oryginale ale z przekładów, skażony jest błędami tłumaczeń.

Poza kwestią tłumaczeń - decydujące okazuje się, KTÓRE księgi włączono do kanonu, a które uznano za apokryficzne, ta zaś fundamentalna dla wszelkiego rozstrzygania w oparciu o Biblię kwestia bez wątpienia jest wynikiem decyzji bardzo konkretnych LUDZI!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ludzie czytaja Pismo robia tlumaczenia...

Może dlatego, że nie znają greki ani starożytnych języków bliskiego wschodu.

Tekst w grece był już tłumaczeniem! Nie zachowały się np. teksty aramejskie Ewangelistów.

 

Interesujące są np. zwoje z QUMRAN ale przecież nie należą do biblii.

 

Czy człowiek rodząc się ma wpojone zasady?

Hm... Od pierwszych chwil po narodzeniu zasady są mu wpajane przez RODZICÓW! Potem przez przedszkole, szkołę, RM, Radio Moskwa i różne inne... W pewnym zakresie człek ma wolną wolę, wybierając sobie z bogatej palety źródło tych przyjmowanych później za własne zasad, ale pierwszych i najważniejszych wyborów dokonują za człowieka rodzice albo występujący w ich roli wychowawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że nie znają greki ani starożytnych języków bliskiego wschodu.

Tekst w grece był już tłumaczeniem! Nie zachowały się np. teksty aramejskie Ewangelistów.

 

Interesujące są np. zwoje z QUMRAN ale przecież nie należą do biblii.

 

Mateusz napisał ewangwlie po hebrajsku a następne sam przetłumaczył ja na greke, pozostałe ewangelie zostały spisane po grecku.

 

W zwojach z Qumran znaleziono fragmenty wszytkich ksiąg biblijnych starego testamentu z wyjatkiem księgi Estery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niektóre teksty greckie są niedostępne, dopiero łacińskie przekłady. Tak czy owak - przekład pogania przekładem.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zweryfikowany Westcott-Hort Greek Text z 1881 jest kompletnym zebraniem dostępnego odpisowego tekstu greckiego nowego testamentu.

Obecnie "mamy" dostęp do pełnego tekstu hebrajskiego w różnych wersjach powstałych przez różne grupy starożytnych przepisywaczy NIE TŁUMACZY. Nie jest potrzebny obecnie do tłumaczenia tekst łacińskiej wulgaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę , jak wielu z was zna Pismo Święte :D . To moja ulubiona lektóra :rolleyes: . A jeżeli chodzi o tłumaczenia to najlepiej to tłumaczy Duch Świety, :Salut: wystarczy go o to poprosić. No oczywiście nie chodzi tu o to dosłownie ale ale to działa. Byłem przez 10 lat w grupie modlitewnej Maria "Odnowa w Duchu Św." http://www.grupa-maria.pl/index.php?id=1i tam to poznałem . Bardzo to ubogaciło i roziwnęło we mnie wiarę, miłość do ludzi i otworzyło mi oczy na Słowo Boże. Jakoś przez te 15 lat chodzenia za Jezusem nie uczyniło ze mnie fanatyka ale raczej rozwinęło moje człowieczeństwo. Ale powracając do tematu tłumaczeń to pewien jezuita kiedyś mi opowiadał jak bardzo był zaskoczony ludźmi z Odnowy którzy po mimo iż nie kończyli studiów teologicznych potrafili w niezwykle trafny sposób interpretować Pismo Święte, to Duch Świety którego dał nam Jezus tłumaczy nam w umysłach a przede wszystkim w sercach o co w tym tak naprawdę chodzi.

 

 

Albowiem najdłuższą drogą we wszechświecie jest odcinek pomiędzy ludzkim sercem a umysłem.

 

 

 

Kto chce ogarnąć wiarę tylko umyslem - pobłądzi, trzeba szukać światła u Boga a ON nie odmówi pomocy.

 

Obecnie jestem w tej grupie http://www.szensztat.pl/zwiazek/kurs_VI.php

 

PS. Był ktoś może w Odnowie w Duchu Świetym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zweryfikowany Westcott-Hort Greek Text z 1881 jest kompletnym zebraniem dostępnego odpisowego tekstu greckiego nowego testamentu.

Obecnie "mamy" dostęp do pełnego tekstu hebrajskiego w różnych wersjach powstałych przez różne grupy starożytnych przepisywaczy NIE TŁUMACZY. Nie jest potrzebny obecnie do tłumaczenia tekst łacińskiej wulgaty.

Mój komentarz dotyczył tekstu o TŁUMACZENIU SOBIE tekstu Pisma a więc miałem na myśli nie tylko NOWY TESTAMENT.

Swoją uwagą wyprowadzam wątek na manowce, powstrzymam się zatem od dalszych uwag w tym wątku.

Szkoda że żadnej dyskusji nie wzbudziła uwaga o istotności WYBORU, które księgi uznano za Pismo Święte. To jest ciekawe, zwłaszcza porównanie, jak poszczególne kościoły do tego podeszły.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w ramówce Radyja Maryja jest czytanie Pisma Świętego? Nie widze w tematach. A przeciech jak Dziadek z Babcią niedowidzi już to niepoczytają sobie ulubionej lektury.

 

Często -rano był czytany fragment PŚ a po nim była medytacja oraz telefony od słuchaczy-bardzo fajna audycja.

 

Ps. nigdy nie byłem w tym radiu , nie dzwoniłem,nie wysyłałem pieniądzy i nie neguję tego radia, ale posłucham czy żeczywiście coś przekręcają lub źle mówią o innych, bo co innego wyrazić swoje zdanie że się z czymś nie zgadza a co innego oczerniać a o to właśnie się ich oskarża - a no posłuchamy zobaczymy.

 

PS.2 Zawsze chciałem nauczyć się języka migowego i mówić o Bogu głuchoniemym. :D

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Szkoda że żadnej dyskusji nie wzbudziła uwaga o istotności WYBORU, które księgi uznano za Pismo Święte. To jest ciekawe, zwłaszcza porównanie, jak poszczególne kościoły do tego podeszły.

:Salut:

Moze ktos wie wiecej w tym temacie.

Dopiero zaczynam dotrzegac, ze najwazniejsze , najkrwawsze konflikty maja podloze w tym WYBORZE.

Osobiscie nie utozsamiam sie z zadnymi elitami, ale narody utozsamiaja sie . Im bardziej tym gorzej dla narodu. Muzulmanie mocno, Zydzi jeszcze bardziej sie utozsamiaja. Wtedy latwo elity moga przerzucic ciezar odpowiedziaolnosci za swoje knowania, interesy na narod . I mamay tak jak teraz .

Jak nauki religii maja dostarczac poczucia wyzszosci , pogardy dla innych , nietolerancji , fanatyzmu, przy okazji wymuszac slepe posluszenstwo dla elit i budowac takze ich potege finansowa to ja dziekuje za takie pisama.

Kazdy / tak mi sie wydaje/ ma w sobie cos dobrego i jakby nie dac sie otumanic, na tej bazie moze swoje zycie rozwijac . Teraz "wiara w/g jakis tam przez ludzi wybranych regul, moze w tym przeszkadzac. Bo ma sluzyc interesom elit . Tak jest od tysiecy lat . To co przez te tysiace lat nauczano nie odnosi skutku . Bo skazone zostalo wladza.

Zadnej "religii" co ma krew na sumieniu nie uznam za wlasciwa.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.2 Zawsze chciałem nauczyć się języka migowego i mówić o Bogu głuchoniemym. :D

 

Sugeruje spotkanie z jakims znajomym Swiadkiem Jehowy. Nauka jezyka migowego jest u nich "w standardzie". Podobnie jak dokladne analizowanie Pisma.

Choc juz zycie w zgodzie z gloszonymi zasadami... Moj kolega Swiadek (od ktorego mam powyzsze informacje) niczym sie nie rozni od typowego polskiego katolika.

Pije i kombinuje.

Czyzby ekumeniczne cechy narodowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa rozmowa się rozwinęła jak przez parę dni forum nie czytałem. Aż się dziwie ze jeszcze nie było tu żadnej poważnej kłótni mimo "niebezpiecznego" tematu.

Pobożność pobożności a ciekawi mnie to ile osób z wielbicieli radia Maryja(chodzi mi bardziej o tych fanatyków i nie mówię tu o żadnych uczestnikach rozmowy) przestrzega zasad chrześcijaństwa. Ile z tych osób pokazuje swoimi czynami, że są dobrymi chrześcijanami a ile tylko mówi że jest.

W końcu chrześcijaństwo to nie tylko komunia i datki na nowe Maybachy(czy jakkolwiek to się pisze) ale także miłość i przebaczenie a ludzie z tego filmu chyba nie kochali żydów, masonów ani TVN-u.

 

Pozdrawiam

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa rozmowa się rozwinęła jak przez parę dni forum nie czytałem. Aż się dziwie ze jeszcze nie było tu żadnej poważnej kłótni mimo "niebezpiecznego" tematu.

Pobożność pobożności a ciekawi mnie to ile osób z wielbicieli radia Maryja(chodzi mi bardziej o tych fanatyków i nie mówię tu o żadnych uczestnikach rozmowy) przestrzega zasad chrześcijaństwa. Ile z tych osób pokazuje swoimi czynami, że są dobrymi chrześcijanami a ile tylko mówi że jest.

W końcu chrześcijaństwo to nie tylko komunia i datki na nowe Maybachy(czy jakkolwiek to się pisze) ale także miłość i przebaczenie a ludzie z tego filmu chyba nie kochali żydów, masonów ani TVN-u.

 

Pozdrawiam

KamilM

 

Ja naprzykład spełniam 2 najważniejsze przykazania dane nam przez Jezusa do póki się nie zdenerwuję :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z calym szacunkiem do zwolenninkow Radia Maryja i pogladow tam wypowiadanych ale nie zgodzic sie moge ze sa to chociaz w polowie zdrowe media .

 

Wedlug mnie uroslo to wszystko do wielkosci sekciarskich gloszony jest tam bezprawnie antysemityzm i cala ta papka i otepienie Radia Maryja jest zrodlem agresji wielu ludzi utozsamiajacych sie z tym radiem ponadto na antenie wielokrotnie moznabylo byc swiatkiem bardzo duzego materializmu ze strony prowadzacych audycje wrecz wyludzania pieniedzy od zaslepionych i malo bystrych ludzi ktorzy nic poza tym radiem nie widza.

 

ponadto jesli ktos szuka Boga wszedzie wokol siebie a nie w sobie to go raczej nie znajdzie

 

Dla mnie dzialalnosc Radia Maryja i telewizji Trwam jest szkodliwe dla spoleczenstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę , jak wielu z was zna Pismo Święte :D . To moja ulubiona lektóra :rolleyes: . A jeżeli chodzi o tłumaczenia to najlepiej to tłumaczy Duch Świety, :Salut: wystarczy go o to poprosić. No oczywiście nie chodzi tu o to dosłownie ale ale to działa. Byłem przez 10 lat w grupie modlitewnej Maria "Odnowa w Duchu Św." http://www.grupa-maria.pl/index.php?id=1i tam to poznałem . Bardzo to ubogaciło i roziwnęło we mnie wiarę, miłość do ludzi i otworzyło mi oczy na Słowo Boże. Jakoś przez te 15 lat chodzenia za Jezusem nie uczyniło ze mnie fanatyka ale raczej rozwinęło moje człowieczeństwo. Ale powracając do tematu tłumaczeń to pewien jezuita kiedyś mi opowiadał jak bardzo był zaskoczony ludźmi z Odnowy którzy po mimo iż nie kończyli studiów teologicznych potrafili w niezwykle trafny sposób interpretować Pismo Święte, to Duch Świety którego dał nam Jezus tłumaczy nam w umysłach a przede wszystkim w sercach o co w tym tak naprawdę chodzi.

Albowiem najdłuższą drogą we wszechświecie jest odcinek pomiędzy ludzkim sercem a umysłem.

Kto chce ogarnąć wiarę tylko umyslem - pobłądzi, trzeba szukać światła u Boga a ON nie odmówi pomocy.

 

Obecnie jestem w tej grupie http://www.szensztat.pl/zwiazek/kurs_VI.php

 

PS. Był ktoś może w Odnowie w Duchu Świetym ?

 

Kiedy mocno bylem zwiazany z Kosciolem jako dzieciak wewnatrz mnie urodzilo sie uczucie ze wszyscy Ci ktorzy nie chodza do kosciola albo okreslaja sie jako ateisci nie wierzacy sa synami szatana ...nie moglem pojac jak mozna nie wierzyc w Boga jak mozna mowic ze go nie ma i wychowywac sie w rodzinie niewierzacych byl to w pewnym sensie dla mnie skandal ...dzis znam tego czlowieka gadamy sobie i on tez wie co to milosc do drugiego czlowieka jest dobrym i nieszkodliwym czlowiekiem ktory nikomu nic nie narzuca. Teraz jak na to patrze z pers[pektywy czasu ogarnia mnie uczucie jak potrafia ludzie manipulowac umyslami innych ludzi stwarzac srodowisko (swiatek) ciepla blagalnosci i dziekczynienia...w zamian za milosc dobro i "dekalog" jak powinnismy zyc ...osobiscie jestem pelen podziwu dla Buddystow ktorzy znaja swoje wnetrze na poziomie niewyobrazalnym dla Katolika...Protestanta...Islamisty ..poniewaz oni skupiaja sie na rzeczach istotnych eliminujac agresje i szukajac boga tam gdzie on rzeczywiscie jest

 

nie jestem buddysta ale jest to jedyna religia ktora nazwalbym wartosciowa na tym swiecie ....reszta jest brudna i okreslajaca definicje zycia blednie i nie na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.