Skocz do zawartości

pryzmat kątowy


robsoniqe

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pytanie. aby uzyskac wieksze powiekszenie ( optymalne a raczej max w moim przypadku 100x) musze uzyc barlow 3x i okularu 20mm... moj tele to 700/60 .chodzi o to ze barlow jest prosty a nie jak pryzmat katowy (jak sama nazwa wskazuje) podkaem coulatwia obserwacje.. czy moge wlozyc najpierw pryzmat katowy na to barlow i okular? czy najlpier barlow pozniej pryzmat i okular? czy tez nie moge pomieszac barlowa z pryzmatem...prosze o szybka odpowiedz :) jestem w trakcie obserwacji :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie. aby uzyskac wieksze powiekszenie ( optymalne a raczej max w moim przypadku 100x) musze uzyc barlow 3x i okularu 20mm... moj tele to 700/60 .chodzi o to ze barlow jest prosty a nie jak pryzmat katowy (jak sama nazwa wskazuje) podkaem coulatwia obserwacje.. czy moge wlozyc najpierw pryzmat katowy na to barlow i okular? czy najlpier barlow pozniej pryzmat i okular? czy tez nie moge pomieszac barlowa z pryzmatem...prosze o szybka odpowiedz :) jestem w trakcie obserwacji :P

 

Matko... do wyciagu wlaz katowke, potem barlowa i na koncu okular.

Nie ma barlowow katowych.

 

Ale co zobaczysz przez ten zestaw to nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oks dzieki :)ale nie dobijaj mnie ze mamkiepski telep bo to juz wiem..ale napoczatek chyba wystarczy. dzieki :)

 

Luz, daleki jestem od dobijania.

Sam wiele lat "jechalem" na 10x50 i uniwersalowym "refraktorze" ;)

 

Udanych obserwacji poki jest pogoda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luz, daleki jestem od dobijania.

Sam wiele lat "jechalem" na 10x50 i uniwersalowym "refraktorze" ;)

 

Udanych obserwacji poki jest pogoda!

udalo sie namierzyc saturna ale taki jakis kiepskawy byl nawtenie alosiedostrzedz pierscieni na powiekszeniiu 100x ... zamale? taki nie mrawybyl.. moze dlatego ze juz mgielka na niebie sie pojawila... i moje pytanie czy latem tez sa takie warunki do obserwacji planet? saturn itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udalo sie namierzyc saturna ale taki jakis kiepskawy byl nawtenie alosiedostrzedz pierscieni na powiekszeniiu 100x ... zamale? taki nie mrawybyl.. moze dlatego ze juz mgielka na niebie sie pojawila... i moje pytanie czy latem tez sa takie warunki do obserwacji planet? saturn itp?

 

Jesli nie widziales pierscieni przy 100x to znaczy, ze musisz zmienic teleskop.

Albo cos zle robisz...

Serio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mam okular 20 mm 12,5 mm i 4 mm ale ten ostatni ktos mi juz mowil ze to podbno nic dobrego...

To uzywaj jak na razie ten 12,5 mm . Ale to sa bardzo liche okulary z malym polem . To co teraz widzisz w 20 mm zobaczysz takze w ploslu 10 mm a powiekszenie 2x wieksze . Przynajmniej w moim 76/700 mialem takie okulary . Bardzo maly kat widzenia i nieostrawy obraz.

Moze pozycz od kogos w poblizu okular i sprawdz czy znaczna poprawa.

Moze tez ktos rozkrecal obiektyw? wazne jest ustawienie soczewek ich strona , kolejnosc oraz odleglosc miedzy nimi . Jest ustawiana pierscieniem albo 3 cienkimi kawalkami plastikowych paskow .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To uzywaj jak na razie ten 12,5 mm . Ale to sa bardzo liche okulary z malym polem . To co teraz widzisz w 20 mm zobaczysz takze w ploslu 10 mm a powiekszenie 2x wieksze . Przynajmniej w moim 76/700 mialem takie okulary . Bardzo maly kat widzenia i nieostrawy obraz.

Moze pozycz od kogos w poblizu okular i sprawdz czy znaczna poprawa.

Moze tez ktos rozkrecal obiektyw? wazne jest ustawienie soczewek ich strona , kolejnosc oraz odleglosc miedzy nimi . Jest ustawiana pierscieniem albo 3 cienkimi kawalkami plastikowych paskow .

ale ja mam 0,96" wiec nie wiem czy to cos da....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewki w 10 mm ploslu maja srednice kilku mm . Sa wlozone do obudowy o srednicy ok 32 mm ,

do ktorej wkrecana jest tulejka 1,25" . Ta tulejke wkladasz w wyciag jak masz tej srednicy .

Ty masz mniejszy wiec bez problemu nalozysz okular na ten wyciag . Mozesz nawet tekturka obwinac aby okular byl centrycznie . Mozesz sama obudowe z soczewkami jakos tasma przymocowac. Nie wiem czy warto inwestowac . Choc 10 mm okular sie przyda do drugiego telepa.

Znajomi maja telep 76/700 i w nim tylko jeden 10 mm okular plosla . Sa zadowoleni . Nawet nie wiedza gdzie wyrzucili zestawowe okulary , taka byla roznica w obrazach. U ciebie moze jeszcze obiektyw szwankowac .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udalo sie namierzyc saturna ale taki jakis kiepskawy byl nawtenie alosiedostrzedz pierscieni na powiekszeniiu 100x ... zamale? taki nie mrawybyl.. moze dlatego ze juz mgielka na niebie sie pojawila... i moje pytanie czy latem tez sa takie warunki do obserwacji planet? saturn itp?

 

Nie zebym chcial sie powyzlosliwiac, ale jezeli nie rozdzieliles pierscieni od tarczy Saturna przy powerku 100x to:

 

1. Wcale nie patrzyles na Saturna.

2. Twoj teleskop ma jakisc powazny problem kolimacyjny lub optyczny ( patrzylem przez obiektyw 60mm na Saturna i rozdzielanie pasow od tarczy oraz wyluskiwanie pasa chmur jest w zasiegu takiego obiektywu)

3. Nie miales poweru 100x (Pierscienie od tarczy Saturna daje sie oddzielac juz w lornetce BPC20x60 wiec...)

 

Po mojemu musisz:

 

1. Wywalic barlowa (nie do szuflady, na smietnik).

2. Wsadzic w wyciag sam okular 20mm (35x) i odnalezc Saturna (upewnij sie ze to on, jest pod Bliznietami, obok pieknej gromady otwartej, nie sposob pomylic).

3. Obserwowac pierscienie i mooniki Saturna.

4. Jak warunki pozwola, zaladowac okular 12,5mm (56x) i probowac wypatrzec pasa chmur na jego tarczy.

 

Sorry Winnetou moze szorstkie ale prawdziwe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Hans mądrze gada, idź jego radą. Od siebie dodam, że np. w moim małym teleskopie (400/60) przy powiększeniu 16x Saturn bardzo ładnie wygląda, a jak pokazałem szwagrowi to nie mógł wyjśc z podziwu. Tak więc na początek odpuść sobie barlowa i obserwuj z okularem 25mm, potem możesz sprobować 10mm i to naprawdę na Saturna, Jowisza czy Księżyc na początek jest najlepsze. Acha, i polecam też jakąś literaturę do tego, np. Niebo na Weekend. każda książka to wspaniałe uzupełnienie naszego hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewki w 10 mm ploslu maja srednice kilku mm . Sa wlozone do obudowy o srednicy ok 32 mm ,

do ktorej wkrecana jest tulejka 1,25" . Ta tulejke wkladasz w wyciag jak masz tej srednicy .

Ty masz mniejszy wiec bez problemu nalozysz okular na ten wyciag . Mozesz nawet tekturka obwinac aby okular byl centrycznie . Mozesz sama obudowe z soczewkami jakos tasma przymocowac. Nie wiem czy warto inwestowac . Choc 10 mm okular sie przyda do drugiego telepa.

Znajomi maja telep 76/700 i w nim tylko jeden 10 mm okular plosla . Sa zadowoleni . Nawet nie wiedza gdzie wyrzucili zestawowe okulary , taka byla roznica w obrazach. U ciebie moze jeszcze obiektyw szwankowac .

mamjeszcze ogromna prosbe.. czy moglbys mi wskazac gdzies w sklepie astronomicznym na www dokladnie jaki ten okular mialbybyc? dzieki za wszelkie odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAkie masz plany odnosnie astro. Jak kupisz okular to moze i tak obraz Cie niezadawalac .

Napisz moze gdzie mieszkasz i czy jest ktos w poblizu z AF i razem z jego okularem sprawdzisz .

http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=28_42

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ce8609a830c237d

Moze sie okazac , ze cos masz z obiektywem i okular nie pomoze .

Za 60 zl bywaja w ofertach sprzedam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAkie masz plany odnosnie astro. Jak kupisz okular to moze i tak obraz Cie niezadawalac .

Napisz moze gdzie mieszkasz i czy jest ktos w poblizu z AF i razem z jego okularem sprawdzisz .

http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=28_42

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ce8609a830c237d

Moze sie okazac , ze cos masz z obiektywem i okular nie pomoze .

Za 60 zl bywaja w ofertach sprzedam.

jestem z poznania..a raczej pod poznaniem... nie wiem moze ja po porstu nie umiem patrzecprzez teleskop :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To potestuj na ulicznych latarniach , najleiej z kilkaset metrow od Ciebie i z rteciawa lampa .

Takie testowanie jest wygodne . Silne zrodlo swiatla , do tego dobrze pokazuje aberacje chromatyczna jak jest duza . Ostry obraz klosza , lampy , spinki trzymajacej klosz powinienies miec nawet z powiekszemiem 120-150. Przy 100 x to mus . Jakbys nie mial ostrych obrazow na posiadanych okularach to masz cos z obiektywem . Jak sprzet jest na gwarancji to postaraj sie go wymienic lub za doplata wiekszy np. skylux .

Ponadto mozesz wymienic czy zwrocic z powodu niezgodnosci z specyfikacja . Wyciag masz 0,96 " a ma byc 1,25" - zgodnie z instrukcja .

Nim bedziesz bawil sie w kupno okularow to sprawdz na latarniach czy obraz masz ostry .

ps . Z okolic Poznania znalem 2 Beaty S. ale bylem ...

 

Poczytaj i popytaj http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=48

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

robsoniqe - skąd dokładnie jesteś?

Jak cię urządza, przyjedź do Trzcianki. Mam dwa małe sprzęta. Coś wykombinujemy. Ale raczej przy bezchmurnej pogodzie. To porównamy z moimi na gwiazdkach.

Zresztą w Poznaniu i Szamotułach masz niezłą ekipę. Moze się tam kontaktuj, jak ci za daleko.

Dodam, że pierścienie Saturna znakomicie widzę w "teleskopie" Tał Alkor, takim mini - Newtonie.

Jakby co, wal na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.