Skocz do zawartości

Saturn


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z obserwacji Saturna :Salut: Saturn jest praktycznie obok Księżyca, widzę jednocześnie oba obiekty w szukaczu. Mimo tej bliskości naszego satelity nadal moim teleskopem (D=152 mm, F=750 mm) z okularem 6 mm widzę tarczkę planety i większe szczegóły oraz pierścienie z Przerwą Cassiniego. Tytana nie dostrzegłem. :Salut: Nie jest najgorzej ale... "Mamooooo, a Łysy wszystko psujeeeeee..." :szczerbaty:

Dzisiaj musze sie wybrac na lukanko saturna.. :tanczy: .Na niebie nie ma ani jednej chmurki i grypa wyleczona. Mam tylko nadzieje ze sie nie pochmurzy, bo sie chyba pochlastam.......... :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciach Newtonow-Maksutowow,widzialem szereg przeslon(jedna przy drugiej)na przeciwko wyciagu.

 

Od kilku dni chmury :burza:

Z tym szeregirm przyskon to bardzo ciekawy pomysl , szereg blaszek blisko siebie na pewno badziej wyczerni i kontrast wzrosnie .

Astrokosmo , wyciag masz 1,25" i w wyciagu przyslone mozesz zrobic niedaleko miejsca gdzie siega najglebiej posiadany okular. Srednice bym dal wielkosci srednicy najwiekszej soczewki posiadanego okularu. Choc to moze zwiekszyc winietowanie . Pewnie dla wiekszych powiekszen warto by bylo dac jeszcze jedna przyslone w wyciagu , blizej lusterka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Opowieści ciąg dalszy, moje ostatnie obserwacje będę długo pamiętał a to za sprawą idealnych warunków, seeing był po prostu idealny obserwacje prowadziłem od 20:00 do 1:00 i cały czas warunki były idealne. Zacząłem od 10mm i już wiedziałem że będzie wspaniale potem 6mm- idealnie zero pływania coś niesamowitego potem 6mm x2 no i wyszło 400x i tak już zostało i tylko dla tego że nie posiadam jak na razie nic poniżej 6mm przy 400x obraz był idealny cały czas ostry, czasami coś tam zapływało ale bardzo sporadycznie. A teraz com tam wypatrzał, więc zacznę od tego że nie było jak zwykle, to znaczy jedna przerwa tylko dwie, tak tak pierwszy raz w życiu zobaczyłem przerwę Enckiego i co najważniejsze jestem tego w 100% pewny, była naprawdę zaje… malutka ale dostrzegalna na brzegach planety, strasznie mnie to nakręciło nie mogłem oderwać wzroku, dodam jeszcze że 400x na dobsie to nic miłego zmierzyłem czas przejścia planety z jednej krawędzi na drugą, to tylko 22s w orto muszę przyznać że nie jest to łatwe tym bardziej że mój dobs nie chodzi zbyt płynnie. Ale to nie koniec dostrzegłem także strukturę pierścieni, na przykład przy planecie pierścienie wydawały się takie cieniutkie i „delikatne” były po prostu ciekawe to nie był zwykły krążek a usiana „kreskami płyta”. Cień planety niesamowicie wyraźnie odznaczał się na pierścieniach, na globie widziałem jakby dwa pasy, myślę że jeden z nich to po prostu cień rzucany przez pierścienie. Jedyne co mi się nie podobało to brak kolorów ale to pewnie jest spowodowane światłosiłą mojego teleskopu choć nie jestem pewny. Tej nocy obserwowałem także Jowisza ale to w innym wątku, życzę wszystkim takich wspaniałych chwil spędzonych przy teleskopie, dziś znowu idę na łowy może trafi się 5/5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam dobry seeing = masakrycznie wstrząsające obserwacje.

 

Jestem ciekawa co zobaczę w moim telepie jak zamontuje okularek do powiekszenia maksymalnego 540x... :szczerbaty:

 

już nie mogę sie doczekać.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj teściowi Saturna pokazałem. Ustawiłem mu powiększenie 102x i czekam na efekt. No spodziewałem się czegoś efektownego i się nie pomyliłem. Teściu po ustawieniu ostrości z zapałem wykrzyknął: o ja pier ..... Naprawdę byłem usatysfakcjonowany popularyzowaniem astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj teściowi Saturna pokazałem. Ustawiłem mu powiększenie 102x i czekam na efekt. No spodziewałem się czegoś efektownego i się nie pomyliłem. Teściu po ustawieniu ostrości z zapałem wykrzyknął: o ja pier ..... Naprawdę byłem usatysfakcjonowany popularyzowaniem astronomii.

Tak, to prawda planety potrafią zadziwić tych którzy nigdy nie widzieli ich przez teleskop, niestety mgławice to już co innego, ostatnio kiedy pokazywałem wielką mgławicę w Orionie to usłyszałem „a gdzie jest ta mgławica, chyba już uciekła z pola widzenia”. Patrzę ponownie w okular a tam przepiekna M42, i co tu powiedzieć- ja widziałem a oni nie :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.