Skocz do zawartości

Saturn


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

Na Saturnie wyraźnie widoczny pas chmur w pierścieniu przerwa Cassiniego, cień pierścienia na planecie, cień planety na pierścienich-ogólnie bardzo plastyczny widok prawie 3D :D , niestety powiększenie tylko 200x-chwilowo brak większego - :Boink: -chyba że zrobię przedłużki :D .

Sądząc po twoich rysunkach, to co nazywasz "cieniem pierścienia na planecie" jest tak naprawdę pierścieniem C widocznym na jej tle. Trochę zaburzyły ci się proporcje planeta/pieścień. Polecam nieskoromnie mój artykuł na temat rysowania Saturna: http://www.astrovision.pl/chanelobserwacje...&proz=2&pproz=8

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mi nast. parametry:

 

Srednica i ogniskowa LG, srednica wewnetrzna tuby, rozmiary LW i odleglosc krawedzi tuby od czola lustra.

 

Zobaczymy co tam piszczy w winietach. Wyciag 1,25" tak?

 

Pozdrawiam.

 

 

średnica i ogniskowa LG : 170x900

 

średnica wewnetrzna tuby : 19.2 cm

 

rozmiary LW - na razie prostokątne o wymiarach 4.5cm x 6cm -chcę je wymienić na eliptyczne więc jeśli możesz podaj mi rozmiar takiego lusterka-ma być i do wizuala i do astrofoto :D

 

odleglosc krawedzi tuby od czola lustra 77 cm

 

Wyciag 1,25"

 

Jeżeli moja rura nie spełni wymogów obliczonych w Newtinie jestem skłonny ją zamienić na inny wymiar tylko jaki ? <_< , no i wówczas potrzebował bym jeszce innych wymiarów za które ewentualnie z góry dziękuję :notworthy:

 

PS. Przepraszam autora tematu za zboczenie na inne tory z tematu - to moja wina pracuję jako motorniczy i tory to moja specjalność.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przyslonami to Hans ma racje . Pikollo jest F10 , Twoj jak sie nie myle 170/900 F5,3 . Zostaw z gory min 15 mm wolnego miedzy lustrem a diafragma . to tak na oko aby zmniejszyc winietowanie . F10 tuba ma "wezszy stozek swiatla" niz F5 i dlatego co do niej jest dobre nie musi sprawdzic sie w Twojej .

 

Dzięki za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po twoich rysunkach, to co nazywasz "cieniem pierścienia na planecie" jest tak naprawdę pierścieniem C widocznym na jej tle. Trochę zaburzyły ci się proporcje planeta/pieścień. Polecam nieskoromnie mój artykuł na temat rysowania Saturna: http://www.astrovision.pl/chanelobserwacje...&proz=2&pproz=8

 

Pozdrawiam

Michał

 

Widziałem Saturna tak jak na zamieszczonym rysunku, tylko wszystko było wyraźniejsze z racji mniejszych rozmiarów. Cień pierścienia na planecie był dość ciemny-jeśli jednak widziałem pierścień C to się nie pogniewam :D . Proporcji wogóle nie zachowałem bo rysunek wykonałem w Paintcie w ciągu kilku minut -ale musiałem się podzielić tymi obserwami.

 

A twój artykół na temat rysunków Saturna jest bardzo dobry :notworthy: .

Niestety nie mam skanera aby rysunki zamieścić w sieci a w Fotochłopie można ale nie zawsze czas pozwala.

 

Dziś znowu super warunki-arktyczne powietrze jest cool. :rolleyes: idę popatrzeć na pierścień C :banan:

15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem Saturna tak jak na zamieszczonym rysunku, tylko wszystko było wyraźniejsze z racji mniejszych rozmiarów. Cień pierścienia na planecie był dość ciemny-jeśli jednak widziałem pierścień C to się nie pogniewam :D . Proporcji wogóle nie zachowałem bo rysunek wykonałem w Paintcie w ciągu kilku minut -ale musiałem się podzielić tymi obserwami.

 

A twój artykół na temat rysunków Saturna jest bardzo dobry :notworthy: .

Niestety nie mam skanera aby rysunki zamieścić w sieci a w Fotochłopie można ale nie zawsze czas pozwala.

 

Dziś znowu super warunki-arktyczne powietrze jest cool. :rolleyes: idę popatrzeć na pierścień C :banan:

 

 

ehhhhh piekna sprawa ...ja tez co rusz zaliczam mega dobrego Saturna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeżeli moja rura nie spełni wymogów obliczonych w Newtinie jestem skłonny ją zamienić na inny wymiar tylko jaki ? <_< , no i wówczas potrzebował bym jeszce innych wymiarów za które ewentualnie z góry dziękuję :notworthy:

(...)

 

Na poczatek zla wiadomosc. Twoja tuba juz winietuje, bez zadnych wreg wyczerniajacych. Teraz druga zla wiadomosc, wyciag niestety tez. Teraz z lepszych wiadomosci. Tuba musi miec minimum 200mm srednicy wewnetrznej. Jezeli chcesz miec wregi juz przy czole tuby i w okolicach wyciagu, to musisz miec tube na tyle szersza, aby po zalazeniu wregi w tych okolicach nie przekroczyc wspomnianych 200mm. Wyciag 2" oczywiscie zalatwi sprawe winietowania samego focusera. Pamietaj, ze przy przesiadce na szersza tube zmieni ci sie jej dlugosc (wieksza droga miedzy osia tuby, a ogniskiem). (Dane wyliczone dla wyciagu osadzonego 80mm od krawedzi tuby). Lusterko 45mm ujdzie, ale zalecam kupic 50tke. Tak wiec sensowne wydaje sie przesiadka na tube o srednicy 220mm i:

 

1 wrega - na dzien dobry, 1cm wysokosci.

2 wrega - przed wyciagiem, 1cm. wysokosci

3 wrega - za wyciagiem, 1cm wysokosci

.

.

tu wedle uznania - ale zaleznosc jest taka, ze im blizej wyciagu tym blizej 1cm wysokosci, a im blizej lustra tym blizej 2cm wysokosci dla wregi.

.

.

n wrega - tuz przed lustrem, 2cm wysokosci

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astokosmo ale Ty masz zapał,moj telep przy twoim to pewnie pestka.Jak czytam co jeszcze chesz wymieniac w swoim Astrokosmo-Uboocie ,to czuję sie jak bym byl daleko z tyłu :D Ja nie wymieniam już nic,sprzet wystarcza mi do wizualnych obserwacji jak i foceniu w ognisku glownym np.Księżyca.

Obserwuje bacznie twoje poczynania oraz to o czym piszesz.

Życze Ci powodzenia w dalszej modernizacji.

U-booty rulezzzzzz :banan::Beer:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj był taki seeing, że przerwę Cassiniego było widać przez kilkadziesiąt sekund bez przerwy (tzn. nie była zamazana ani nic). Najlepszy Saturn, jakiego kiedykolwiek widziałem :) Księżyc też nieźle dawał po oczach :szczerbaty: Ogólnie obserwację zaliczam do udanych :szczerbaty:

Edytowane przez piotrusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek zla wiadomosc. Twoja tuba juz winietuje, bez zadnych wreg wyczerniajacych. Teraz druga zla wiadomosc, wyciag niestety tez. Teraz z lepszych wiadomosci. Tuba musi miec minimum 200mm srednicy wewnetrznej. Jezeli chcesz miec wregi juz przy czole tuby i w okolicach wyciagu, to musisz miec tube na tyle szersza, aby po zalazeniu wregi w tych okolicach nie przekroczyc wspomnianych 200mm. Wyciag 2" oczywiscie zalatwi sprawe winietowania samego focusera. Pamietaj, ze przy przesiadce na szersza tube zmieni ci sie jej dlugosc (wieksza droga miedzy osia tuby, a ogniskiem). (Dane wyliczone dla wyciagu osadzonego 80mm od krawedzi tuby). Lusterko 45mm ujdzie, ale zalecam kupic 50tke. Tak wiec sensowne wydaje sie przesiadka na tube o srednicy 220mm i:

 

1 wrega - na dzien dobry, 1cm wysokosci.

2 wrega - przed wyciagiem, 1cm. wysokosci

3 wrega - za wyciagiem, 1cm wysokosci

.

.

tu wedle uznania - ale zaleznosc jest taka, ze im blizej wyciagu tym blizej 1cm wysokosci, a im blizej lustra tym blizej 2cm wysokosci dla wregi.

.

.

n wrega - tuz przed lustrem, 2cm wysokosci

 

Pozdrawiam.

 

Hani , dzięki za miłe i niemiłe wiadomości :szczerbaty:

Powiem szczerze że rozważałem zmianę tuby od samego początku przeróbek, tzn myśląc o baflach wyczerniających czytałem i potwierdził mi to też Janusz Wiland . Bardzo mi zależy na baflach więc jeśli będzie trzeba zmienię je napewno ale mam jeszcze dwa pytanka, jesli możesz napisz mi czy :

 

- jeżeli zmniejszę obecne lustro do wymiaru 160mm zachowując tę samą ogniskową 900mm czy będzie konieczność wymiany tuby i czy ewentualnie da się zrobić bafle wyczerniające czy nie ?

 

- gdybym miał wymieniać tubę z jakiego materiału najlepiej ją zrobić -wykonać-kupić np. z alu czy plastik tid. Pytam o to dlatego że przymierzam sie również do maksymalnego odchudzenia całości tuby ze wszystkimi elementami wewnątrz i na zewnątrz np.szukacz , aby całość posadzić na EQ5.

Wiem że EQ5 to nie szczyt marzeń ale od czegoś trzeba zacząć :D z góry dziękują za info :notworthy:

 

Ps. Po czym mogę poznać że moja tuba winietuje oraz wyciąg <_<

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz juz dzialajaca tube . Sprawdz jakie masz winietowanie, nie ma sensu przyslanianie lustra jak daje dobre obrazy . Sprawdz co masz .

Nie warto nigdy inwestowac w takie modernizacje bo szkoda kasy . Lepiej oszczedzaj na inny sprzet jak juz ten Ci nie pasi . To co wlozysz tego nie odzyskasz przy sprzedazy , a tylko troche wiecej i juz inny sprzet kupisz .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz juz dzialajaca tube . Sprawdz jakie masz winietowanie, nie ma sensu przyslanianie lustra jak daje dobre obrazy . Sprawdz co masz .

Nie warto nigdy inwestowac w takie modernizacje bo szkoda kasy . Lepiej oszczedzaj na inny sprzet jak juz ten Ci nie pasi . To co wlozysz tego nie odzyskasz przy sprzedazy , a tylko troche wiecej i juz inny sprzet kupisz .

 

No właśnie sęk w tym że ja tego winietowania w mojej rurze nie widzę więc co muszę zobaczyć żeby stwierdzić że ono w niej występuje <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przy posiadanym okularu nie winietuje i nie zamierzasz kupic jakiegos szerokokatnego to szkoda modernizowac .

Winietowanie widac w ten sposob ze centaralna czesc obrazu jest jakies tam jasnosci a otaczajacy ja pierscien jest ciemniejszy . Jak okular widzi tylko centralna czesc to winietowania nie zobaczysz .

Do tego tylko przy malych powiekszeniach jest widoczne.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przy posiadanym okularu nie winietuje i nie zamierzasz kupic jakiegos szerokokatnego to szkoda modernizowac .

Winietowanie widac w ten sposob ze centaralna czesc obrazu jest jakies tam jasnosci a otaczajacy ja pierscien jest ciemniejszy . Jak okular widzi tylko centralna czesc to winietowania nie zobaczysz .

Do tego tylko przy malych powiekszeniach jest widoczne.

 

Sprawdzę czy tak się dzieje ale nie przypominam sobie to nie byle jaki teleskop tylko Uniwersał a nie jakis tam badziew typu Breser :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnej filozofii nie ma przy skaldaniu tuby . Dopiero istotne problemy moga sie pojawic jak kupisz okular o 80 st i 32 mm . Do tego gdy F10 to i tak nie watro takiego okularu kupowac . U Ciebie warto ale jak masz ciemne niebo . Dopiero wtedy moze winietowanie przeszkadzac . Ale tez i wyciag 2 " trzeba kupic , wieksze lusterko katowe . Ogolnie nie warto kasy w modernizacje tego typu . Czasem sie jakas okazja trafia i nawet to co wylozysz na modernizacje bedzie wiecej niz fabryczny odkupic .

Lustra nie przyslaniaj bo obrazy dyfrakcyjne masz dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnej filozofii nie ma przy skaldaniu tuby . Dopiero istotne problemy moga sie pojawic jak kupisz okular o 80 st i 32 mm . Do tego gdy F10 to i tak nie watro takiego okularu kupowac . U Ciebie warto ale jak masz ciemne niebo . Dopiero wtedy moze winietowanie przeszkadzac . Ale tez i wyciag 2 " trzeba kupic , wieksze lusterko katowe . Ogolnie nie warto kasy w modernizacje tego typu . Czasem sie jakas okazja trafia i nawet to co wylozysz na modernizacje bedzie wiecej niz fabryczny odkupic .

Lustra nie przyslaniaj bo obrazy dyfrakcyjne masz dobre.

 

 

Świete słowa dobrodzieju :Salut:

 

Mnie zależy na baflach ale też na jak najmniejszej-czytaj najlżejszej tubie wraz z jego wnętrznosciami i zewnątrznościami . Dlatego wolał bym jej nie zmieniać ale tak stiuningować aby była mozliwie jak naj lżejsza,bo chciał bym ją posadzić na EQ5.

 

Aby bafle nie wprowadziły winietowania , pomyślałem aby zastosować regułę podobną jak w refraktorach czyli stożek od początku tuby do początku lustra. Każdy bafl był by niższy od poprzedniego licząc od strony lustra . Ponieważ ich wysokość nie może być zbyt duża zastosował bym ich większą ilość -myślałem o 10 wykonanych z tak lekkiego materiału że nie będzie to miało znaczenia jeśli chodzi o wagę natomiast może poprawić wyczernienie.

aaa.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winietowanie zaobserwujesz na dlugoogniskowych, szerokich okularach (Nagler 31, LVW33, Pentaxy XW od 30mm w gore itp).

 

Nie przeslaniaj lustra!

 

Lekka tuba, to tuba z wlokna weglowego - drogie, aluminium z wregami (tu wregi staja sie przeslonami) - pracochlonne, lub juz mniej lekka ale za to tania tuba papierowa - problematyczna trwalosc i upierdliwa mechanika. Tuby ciezkie to tuby z kwasowki, PCV i sklejkowe.

 

Jak chcesz odchudzac tube (qrde Astrokosmo, po twoich przerobkach nazywac ten teleskop Uniwersalem to bedzie profanacja), to pomysl tez nad cela lustra. EQ5 z metrowa ogniskowa dobrze radzi sobie do wizuala z masa nie przekraczajaca 10kg.

 

W sumie zostanie ci z U lustro glowne, hmm... Po podliczeniu ceny szukacza komet, wartosci przerobek i wlozonej w nie pracy, to takie dzialania w moim przekonaniu mijaja sie kompletnie z celem i logika (Chyba, ze bawisz sie w ten ATM dla przyjemnosci, bo ekonomicznie to jest operacja na trupie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reflektor to nie refraktor . Na boki tuby reflektora pada swiatlo z otoczenia tak jak na jakakolwiek plaszczyzne . NIe jest skupiane jak w refraktorze , gdzie obiektyw tez skupia wiazki swiatla padajace z boku i jako duzo jasniejsze placki sa widoczne na bokach tuby . Te placki swiatla na bokach tuby mocno rozjasniaja obraz , daja rozne rozblyski - dlatego w lunetach musza byc przegrody .

W Newtonach nie ma z przodu soczewki skupiajacej boczne swiatlo na bokach tuby . W tych konstrukcjach najwazniejsze jest uzyskanie jak najlepszego wyczernienia w okolicach naprzeciww wyciagu . Zeby rozproszone swiatlo nie wpadalo do okularu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winietowanie zaobserwujesz na dlugoogniskowych, szerokich okularach (Nagler 31, LVW33, Pentaxy XW od 30mm w gore itp).

 

Jeżeli tuba nie winietuje przy okularze 25mm, to jestem ciekaw czy winietowała by przy zrobieniu przesłon o średnicy lustra 170mm , takie powiększenie już mi wystarczy natomiast sprawdzę też samą tubę bez przesłon na mniejszych powiększeniach np 30mm i w zwyż .

 

Lustra nie będę przesłaniał :Salut:

 

Gdzie w stolycy mozna kupic taką rurę węglową i ile ona moze kosztować ? <_<

Moja jest z pcv o grubości 4mm- w miarę sztywna i niezbyt ciężka więc chyba przy niej pozostanę, koszty przeróbek to priorytet poniewaz chcę udowodnić że można to zrobic (i warto ) niedużym kosztem , nie licząc lusterka wtórnego-cały czas mam na myśli wizual i ewentualnie proste astrofoto.

 

<_< a może by go nazwać ASTROKOSMO-uniwersał, w końcu połowa telepea jest z Żywca a ja się nie wstydzę że mam taki teleskop, a chłopaków z Żywca lubię i nic na to nie poradzę :D

Masz rację bawię się w ATM ale tak naprawdę to przeróbki nie kosztują mnie dużo. Szukacz to był eksperyment ale go sprzedam i za kasę z niego będe mial na dołożenie do lusterka wtórnego,a na jego miejsce przyjdzioe nieco mniejszy i dużo lżejszy. Inne przeróbki będą mieściły się w niedużych kwotach więc warto. Jeżeli chodzi o obecną wagę tuby z wraz z szukaczem to wynosi ona 9kg-więc EQ5 poradził by sobie z tym ciężarem, ale ja i tak go odchudzę aby mechanizmy EQ5-niezbyt precyzyjne itrwałe max. odciążyć. Jeżeli chodzi o celę lustra to jest jakieś 30-40% wagi więc jest o co powalczyć i tak zrobię.

 

Ogólnie uważam iż po niewielkich-acz kolwiek nie koniecznych przeróbkach tuby z Żywca mam na myśli lusterko i szukacz warto taką tubę kupić zwłascza z drugiej ręki bo to tanio a jakość obrazów nie jest zła.

Ja mam zamiar posadzić moją tubę na EQ5 i nawet gdybym go kiedyś przedawał czy oddawał to będę spał spokojnie że zrobiłem wszystko by ktoś inny był z niego zadowolony -pozdr :Beer:

 

Dzięki za uwagi i czekam na następne :D

aaa.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reflektor to nie refraktor . Na boki tuby reflektora pada swiatlo z otoczenia tak jak na jakakolwiek plaszczyzne . NIe jest skupiane jak w refraktorze , gdzie obiektyw tez skupia wiazki swiatla padajace z boku i jako duzo jasniejsze placki sa widoczne na bokach tuby . Te placki swiatla na bokach tuby mocno rozjasniaja obraz , daja rozne rozblyski - dlatego w lunetach musza byc przegrody .

W Newtonach nie ma z przodu soczewki skupiajacej boczne swiatlo na bokach tuby . W tych konstrukcjach najwazniejsze jest uzyskanie jak najlepszego wyczernienia w okolicach naprzeciww wyciagu . Zeby rozproszone swiatlo nie wpadalo do okularu .

 

Masz rację dlatego mam zamiar przy samym wyciągu też postawić przesłonę. Myślę też o ewentualnej przesłonie w wyciągu okularowym- jak myślisz do jakiego rozmiaru mogę zmniejszyć rozmiar otworu <_< .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji Saturna :Salut: Saturn jest praktycznie obok Księżyca, widzę jednocześnie oba obiekty w szukaczu. Mimo tej bliskości naszego satelity nadal moim teleskopem (D=152 mm, F=750 mm) z okularem 6 mm widzę tarczkę planety i większe szczegóły oraz pierścienie z Przerwą Cassiniego. Tytana nie dostrzegłem. :Salut: Nie jest najgorzej ale... "Mamooooo, a Łysy wszystko psujeeeeee..." :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.