Skocz do zawartości

Filtr mgławicowy Baader UHC-S


wiktor1912

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli jest podobny do Antaresa ALP (a chyba jest), to jednak z filtrem widać duuużo więcej niż bez. Przykład - pod dość ciemnym niebem Cirrus przez 20cm bez filtra to słabo majacząca mgiełka bez wyraźnych szczegółów, z filtrem - jak na dłoni widać przeplatające się włókna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna go mam ale te obrazy które nim wdziałem po prostu mnie zachwyciły. Przyciemnia wręcz „robi” czarne tło. Zupełnie wycina widno lamp ulicznych tych pomarańczowych jak się przez niego na nie patrzy to są zupełnie białe i można zobaczyć szybę która osłania żarówkę. Patrzałem z jego użyciem na Wielką Mgławice w Orionie (M42) z balkonu i jakieś 90 stopni od niej miąłem lampę. Bez filtra katastrofa z filtrem wspaniale :D

Oczywiście mogę być stronniczy bo to jedyny filtr jakiego używałem wiec nie mam porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy jesteś w stanie zaobserwować galaktyki nie zależy od filtra a wyłącznie od jasności galaktyki i światłosiły teleskopu którym obserwujesz. Jeśli masz zaświetlone niebo to filtr przyciemni tło i uwypukli szczegóły galaktyk.

Napisz coś o sprzęcie jakiego używasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jasnym niebie u mnie jest baaardzo przydatny - zdecydowanie przyciemnia tło, a przy ciemnym niebie uwypukla jeszcze bardziej to co już ładnie widać. :)

 

no i chyba nic dodać nic ująć.

 

Na bardzo ciemnym, nie zanieczyszczonym niebie nie ma już czego w zasadzie przyciemniać. Ale znacznie poprawia kontrast między strukturami obiektu a tłem.

Osobiście nie robiłem jeszcze zdjec przez ten filtr ale jak piszą Marek Wąsalski (Marvaz) i Maciej Dominik (Emde) w teście na http://www.astronoce.pl/

„...pod ciemnym niebem, w astrofotografii zdaje się być trafiony w dziesiątkę...”

http://www.astronoce.pl/POLSKA/TESTY/TEST0...T%20FILTROW.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bardzo ciemnym, nie zanieczyszczonym niebie nie ma już czego w zasadzie przyciemniać. Ale znacznie poprawia kontrast między strukturami obiektu a tłem.

Tak naprawdę to nawet na bardzo ciemnym niebie jest jeszcze sporo do wycięcia. Atmosfera świeci sama z siebie, co wyraźnie widać właśnie pod ciemnym niebem. Choćby się stało na środku pustyni, to niebo nigdy nie będzie czarne, a im dłużej się patrzy i oko przywyka stopniowo do ciemności, tym wydaje się jaśniejsze. Jeżeli jakiś obiekt ma bardzo małą jasność powierzchniową, zbliżoną albo mniejszą od jasności powierzchniowej nieba, to będzie bardzo słabo widoczny, jeśli w ogóle.

Filtr mgławicowy wytnie większość linii odpowiedzialnych za świecenie atmosfery, a pozostawi te, w których odbywa się świecenie mgławicy (np. OIII i H-beta) i w ten sposób mgławica zacznie być widoczna. Podobnie nawet w jaśniejszych mgławicach, widocznych nawet bez filtra, pojawią się subtelniejsze szczegóły, które wcześniej gubiły się w jasnym tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy jesteś w stanie zaobserwować galaktyki nie zależy od filtra a wyłącznie od jasności galaktyki i światłosiły teleskopu którym obserwujesz.

To czy jesteś w stanie zaobserwować galaktykę zależy od jej jasności powierzchniowej (czyli pośrednio jasności i rozmiarów) oraz od średnicy teleskopu którego używasz. Światłosiła nie ma znaczenia w obserwacjach wizulanych jeżeli posiadamy odpowiednio długie/krótkie okulary.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś takiego Plutoka. Cudo to nie jest, ale zobaczysz nim mgławice i galaktyki. Tylko nie spodziewaj się za wiele, w większości będą to po prostu okrągłe albo wydłużone szare plamki.

Aha... okulary z zestawu możesz od razu wyrzucić do śmieci. Nie nadają się DO NICZEGO :( Kup na ich miejsce jakieś normalne plossle. Z dobrymi okularami to całkiem przyzwoity teleskopik na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przez ten filtr jestem w stanie zaobserwować galaktyki ??

 

 

galaktyki i inne obiekty mglawicowe jestes w stanie zaobserwowac bez filtra o ile masz teleskop ktory bedzie dawal rade na danym obiekcie ktory akurat chcialbys zobaczyc ..najjasniejsze Ds'y widac praktycznie w kazdym teleskopie ...filtry poprawiaja warunki obserwacji czesto przepuszczaja swiatlo tylko z mglawicy a reszte zatrzymuja przez co masz lepszy kontrast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.