Skocz do zawartości

Synta 200/1200


DuDi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Juz od pewnego czasu planuje zakup mojego pierwszego teleskopu. Narazie do obserwacji uzywam starej lornetki 10x50 B) Spedzilem duzo czasu przegladajac wasze forum, a takze rozne arkytuly i porady dotyczace teleskopow. Wydaje mi sie ze najlepszym wyborem w moim przypadku byla by Synta 8" na dobsonie. Mieszkam w bloku na obrzezach Lublina, mam 2 dosc duze balkony. Nie interesuje mnie narazie astrofoto, poszukuje sprzetu w miare uniwersalnego ktory pozwoli mi na obserwacje Ksiezyca, planet i gwiazd (z balkonu), ale takze przyda sie pod ciemnym niebem na DS'y. Narazie nie jestem zbytnio mobilny, ale gdy zrobie prawko w wakacje napewno bede staral sie jak najczesciej wyjezdzac poza miasto. Do wydania mam okolo 2 - 2,5 tys zl (sprzet + akcesoria na poczatek). Teleskop chcialbym zamowic w astroshop.de (z lustrem pyrex kosztuje aktualnie 300 euro). Wystarczylo by mi wtedy pieniedzy na jakies dodatkowe okulary (moze 6mm LV Vixen lub Baader orto 6mm, i jakis szerokokatny ok 32mm).

 

Prosilbym o wszelkie porady i sugestie. Takze na temat sklepu (dziwi mnie az tak niska cena, czy moze byc to sprzet uszkodzony badz z jakimis defektami ?)

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Juz od pewnego czasu planuje zakup mojego pierwszego teleskopu. Narazie do obserwacji uzywam starej lornetki 10x50 B) Spedzilem duzo czasu przegladajac wasze forum, a takze rozne arkytuly i porady dotyczace teleskopow. Wydaje mi sie ze najlepszym wyborem w moim przypadku byla by Synta 8" na dobsonie. Mieszkam w bloku na obrzezach Lublina, mam 2 dosc duze balkony. Nie interesuje mnie narazie astrofoto, poszukuje sprzetu w miare uniwersalnego ktory pozwoli mi na obserwacje Ksiezyca, planet i gwiazd (z balkonu), ale takze przyda sie pod ciemnym niebem na DS'y. Narazie nie jestem zbytnio mobilny, ale gdy zrobie prawko w wakacje napewno bede staral sie jak najczesciej wyjezdzac poza miasto. Do wydania mam okolo 2 - 2,5 tys zl (sprzet + akcesoria na poczatek). Teleskop chcialbym zamowic w astroshop.de (z lustrem pyrex kosztuje aktualnie 300 euro). Wystarczylo by mi wtedy pieniedzy na jakies dodatkowe okulary (moze 6mm LV Vixen lub Baader orto 6mm, i jakis szerokokatny ok 32mm).

 

Prosilbym o wszelkie porady i sugestie. Takze na temat sklepu (dziwi mnie az tak niska cena, czy moze byc to sprzet uszkodzony badz z jakimis defektami ?)

 

Pozdrawiam :Salut:

:Salut: Syncia to sprzęt sprawdzony i o dobrej optyce... no i cena śmieszna. Poszukaj więcej na tym forum o tym telepie...duuuużo tego było...ale możesz nawet kupować w ciemno.... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Juz od pewnego czasu planuje zakup mojego pierwszego teleskopu. Narazie do obserwacji uzywam starej lornetki 10x50 B) Spedzilem duzo czasu przegladajac wasze forum, a takze rozne arkytuly i porady dotyczace teleskopow. Wydaje mi sie ze najlepszym wyborem w moim przypadku byla by Synta 8" na dobsonie. Mieszkam w bloku na obrzezach Lublina, mam 2 dosc duze balkony. Nie interesuje mnie narazie astrofoto, poszukuje sprzetu w miare uniwersalnego ktory pozwoli mi na obserwacje Ksiezyca, planet i gwiazd (z balkonu), ale takze przyda sie pod ciemnym niebem na DS'y. Narazie nie jestem zbytnio mobilny, ale gdy zrobie prawko w wakacje napewno bede staral sie jak najczesciej wyjezdzac poza miasto. Do wydania mam okolo 2 - 2,5 tys zl (sprzet + akcesoria na poczatek). Teleskop chcialbym zamowic w astroshop.de (z lustrem pyrex kosztuje aktualnie 300 euro). Wystarczylo by mi wtedy pieniedzy na jakies dodatkowe okulary (moze 6mm LV Vixen lub Baader orto 6mm, i jakis szerokokatny ok 32mm).

 

Prosilbym o wszelkie porady i sugestie. Takze na temat sklepu (dziwi mnie az tak niska cena, czy moze byc to sprzet uszkodzony badz z jakimis defektami ?)

 

Pozdrawiam :Salut:

:Boink: ciekawe czy jeszcze cena pujdzie w duł....a moz nie długo zaczna dopłacac za kupno tego telepa :ha: Musza miec kurka niezły biznes z tej Synty

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Już od dłuższego czasu "polowałem" na SYNTE( http://www.astroshop.de/shop/159/4440/ ) a kiedy 2 tygodnie temu cena zpadła do 222euro to nie czekając zadzwoniłem do wujka w Niemczech żeby mi ją zamówił na swój adres. Jak sie okazało przesyłka wyszła 24euro ale po dodaniu ceny telepa i tak wychodzi kosmicznie niska cena!!!

Teraz tylko cierpliwie na nią czekam....

Asto pozro!!! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie dla posiadaczy Synty i innych chinskiech teleskopow by zrobili prosty test z wyciagiem okularowym.

Prosze zalozyc okular o ogniskowej np. 5mm , 9 /ortho lub inny/ i podczas obserwacji Planet czy Ksiezyca zauwazyc na ile chowa sie wyciag w tubusie/mozna zmierzyc linijka na ile jest wysuniety wyciag/

pozniej prosze skierowac teleskop na zarowke lub oswitlona czesc sciany i zobaczyc w odbitym lustrze ,czy widac jest wyciag okularowy czy tez nie.

Sam mam Synte i widzialem w 3 innych teleskopach tej marki ,ze wyciag za bardzo "wystaje" w tubusie podczas ogniskowania roznych okularow,przez co jest widoczny w odbiuciu lustra jako przeszkoda dla swiatla,mysle ze mozna to naprawic przesuwajac lustro o jakies2,5-3cm w strone wyciagu lub robiac bardziej obszerny tubus.

pozdr

J.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim amatorskim telepie tez tak mam . Daje to mniejsze winietowanie z powodu lusterka .

Z 4 mm orto wyciag 1 cm "wchodzi" mi w lustro. Nie zauwazylem jakis negatywnych efektow. Jak chcesz miec rowno to daj z drugiej strony taka maske , albo na calosc pierscien. Wydaje mi sie ze lepiej aby troche nachodzilo na lustro a miec mniejsze winietowanie z dlugoogniskowym okularem . Ile razy uzywasz 4 mm . Choc to moze tez byc sprawa okularu . Z innymi np. 6 mm nie mam tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proszę, wykupiliście wszystkie Synty z oferty i będą dopiero w maju!

 

A mnie ciekawi jedna sprawa: na stronie astroshop.de dostępne są dwie Synty, jedna ze zwykłym lustrem, druga z Pyrexem. Przy tej pyrexowej jest informacja:

"the mirrors are at least 75nm p.t.v. or better. Thus the well-known precision condition Lambda/8 is more than fulfilled. "

a przy tej zwykłej - nie ma nic takiego. Czy należy wyciągać z tego jakieś wnioski, co do dokładności wykonania tych luster?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim amatorskim telepie tez tak mam . Daje to mniejsze winietowanie z powodu lusterka .

Z 4 mm orto wyciag 1 cm "wchodzi" mi w lustro. Nie zauwazylem jakis negatywnych efektow. Jak chcesz miec rowno to daj z drugiej strony taka maske , albo na calosc pierscien. Wydaje mi sie ze lepiej aby troche nachodzilo na lustro a miec mniejsze winietowanie z dlugoogniskowym okularem . Ile razy uzywasz 4 mm . Choc to moze tez byc sprawa okularu . Z innymi np. 6 mm nie mam tak.

 

Nie bardzo tak moze byc.

Rozmawialem Z Wilandem z PTMA Waw ,on tez twierdzi ze,JEZELI WYCIAG OKULAROWY PO ZALOZENIU OKULARA I OGNISKOWANIU POZOSTAJE NA TYLE WYSUNIETY DO SRODKA ,ZE JEST WIDOCZNY W ODBIUCIU LUSTRA ,Lustro nalezy przesunac do przodu.

Mnie tez tak sie wydaje, dodajac fakt ,ze caly wyciag jest w koloru srebrnego dajac swietne odblaski ,lepiej by byl schowany w korpusie wyciagu.

W moim teleskopie ,wyciag na tyle jest przeszkoda,ze mam wrazenie jak bym patrzyl przez kawalek drzewa,ktore znalazlo sie w kadrze.

pozdr

J.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo tak moze byc.

Rozmawialem Z Wilandem z PTMA Waw ,on tez twierdzi ze,JEZELI WYCIAG OKULAROWY PO ZALOZENIU OKULARA I OGNISKOWANIU POZOSTAJE NA TYLE WYSUNIETY DO SRODKA ,ZE JEST WIDOCZNY W ODBIUCIU LUSTRA ,Lustro nalezy przesunac do przodu.

Mnie tez tak sie wydaje, dodajac fakt ,ze caly wyciag jest w koloru srebrnego dajac swietne odblaski ,lepiej by byl schowany w korpusie wyciagu.

W moim teleskopie ,wyciag na tyle jest przeszkoda,ze mam wrazenie jak bym patrzyl przez kawalek drzewa,ktore znalazlo sie w kadrze.

pozdr

J.K

 

W mojej Syncie nie zauważyłem tego, wszystko jest jakby na styk odmierzone, byc moze poprawili to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunelem lustro o 1,5cm i wszystko jest ok. swoja droga zobaczylem w jaki sposob zrobina jest oprawa lustrwa i sposob regulacji ,lustro podparte jest w 3 pnk. na 3 mm "korkach" :huh:

U mnie lustro tez gralo z normalnymi okularami np. 15mm itp. ale w ortho i 2 calowym odwroconym Kelnerze 26MM,wyciag "wchodzil na lustro jakies0.5- 0.8cm."

Teleskop zakupiny 3 miesiace temu-PYREX

pozdr

J.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.