Skocz do zawartości

Kupuję montaż...


Dobson

Rekomendowane odpowiedzi

... i w związku z tym mam parę pytań do Was.

 

Chcę kupić EQ-5. Być może w komplecie z 80 ED. Zastanawia mnie jednak kwestia nazewnictwa tegoż montażu.

 

Czy jest jakaś różnica między CG-5 a EQ-5?

 

Czy z napędem montaż poprowadzi 3-4 minutowe ekspozycje wykonywane obiektywem do 200mm?

 

W niektórych sklepach internetowych (np. w DO) i chyba w zasadzie tylko tu, Celestron 80 ED na CG-5 kosztuje 3999, natomiast tu http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/3677 jak widzimy to już znacznie mniej... Czy to tylko "widzimisię" handlowców?

 

Na koniec dzisiajsza fotka słońca. Nareszcie jakieś plamy :helo: Może będą jakieś na zaćmienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i w związku z tym mam parę pytań do Was.

 

Chcę kupić EQ-5. Być może w komplecie z 80 ED. Zastanawia mnie jednak kwestia nazewnictwa tegoż montażu.

 

Czy jest jakaś różnica między CG-5 a EQ-5?

 

To jest to samo, nie ma różnicy. Do astrofoto polecałbym jednak chociaż GPD - montaz do podstawa a 80ED mozna dokupic później :D

 

P.s. Fotki ni ma

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i w związku z tym mam parę pytań do Was.

 

Chcę kupić EQ-5. Być może w komplecie z 80 ED. Zastanawia mnie jednak kwestia nazewnictwa tegoż montażu.

 

Czy jest jakaś różnica między CG-5 a EQ-5?

 

Czy z napędem montaż poprowadzi 3-4 minutowe ekspozycje wykonywane obiektywem do 200mm?

 

Pewnie poprowadzi, tylko pytanie jak :szczerbaty:

Jeżeli chcesz mieć punktowe gwiazdy bez guidowania to chyba nie. Z pewnością nie przy tak długich ekspozycjach. Najlepiej kupić GPDX lub GM8. To są chyba montaże z tej dolnej półki z przyzwoitym PE. Jeżeli chcesz kupć troche tańszy montaż, to rozważyłbym mocno zakup GPE (cena w DO ok 2400 PLN ze sterownikiem oraz napędem w jednej osi). Jak pamiętam Waldek trzaskał na tym montażu bardzo fajne fotki z długą ogniskową. Tańsze opcje raczej nie są dobre, zjesz dużo nerwów, stracisz sporo czasu, a efekty będą niezadowalające.

Takie są moje przemyslenia w temacie. Sam niedawno stałem przed podobnym dylematem. Skończyłem z ED80 i GM8 :D. Dla przykładu efektów focenia z tego zestawu, załączam zdjęcie z Canona 300D. Jest to składanka trzyminutowych ekspozycji.

 

BTW Żnin kojarzymi mi się z z ładnymi okolicami i pizzą mrożoną Jantex. Czy ta firma dalej działa?

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Chyba jednak najpierw pobawię się EQ-5. Jak nabiorę doświadczeń i zorganizuję kasę to pomyślę o czymś lepsiejszym.

 

A propos Jantexu - działa i ma się dobrze. Wielu kojarzy Żnin właśnie z tym wytwórcą, no i oczywiście z fabryką Pepsi. Ale uwaga - od coli to się w głowie ... psuje :banan:

A okolice jak najbardziej piękne! Lasy, jeziora... Zapraszam! W tym roku OZMA w Niedźwiadach!

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak najpierw pobawię się EQ-5. Jak nabiorę doświadczeń i zorganizuję kasę to pomyślę o czymś lepsiejszym.

 

A okolice jak najbardziej piękne! Lasy, jeziora... Zapraszam! W tym roku OZMA w Niedźwiadach!

Czyli koniec z userem DOBSON, teraz będzie PARALAKTYK :szczerbaty: , a juz poważnie - do Żnina niedaleko, coś na temat OZMY mógłbyś wrzucić jako temat? Bym się wybrał, jak terminy nie będą kolidowały

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.