Skocz do zawartości

Jaki filtr do galaktyk?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie galaktyki to nie Cirrus. Kupowanie filtra tylko pod ktores pasmo wodoru tutaj sie chyba nie sprawdzi. Generalnie ja pod galaktyki preferuje wkrecac w okular cos ala UHC-S lub innego blokera dla light pollution i tyle. Ale moze jest jakas wyzsza wiedza tajemna, dla doboru filtrow do obserwacji galaktyk o ktorej nie wiem.

 

Generalnie chodzi mi i o teorie i o praktyke. Ale uwagi w stylu XYZ spradzil sie dobrze w sprzecie ABC tez jak najchetniej. Bo tak sie zastanawiam co sobie do tej mojej rodzonej w bolach 270'tki wkrecic.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rowniez polecal filtr szerokopasmowy jak Lumicon Deep Sky. UHC sie nie sprawdzi poniewaz przepuszcza on tylko waskie pasma zjonizowanego tlenu zmniejszajac przy tym jasnosc gwiazd. Jezeli patrzyles kiedys przez filtr typu UHC lub OIII to zauwazyles, ze gwiazdy sa o wiele ciemniejsze. Poniewaz galaktyki "swieca" glownie dzieki gwiazdom, to UHC I OIII (nie wspominajac o H-Beta) tylko pogorsza widocznosc galaktyk. Lumicon produkuje dobrej jakosci filtr szerokopasmowy, ale znajdziesz tansze odpowiedniki u np. Oriona. Szukaj tych o najszerszym pasmie. Przy ogladaniu galaktyk najwazniejsza rzecza jest eliminacja pasma emitowanego przez lampy sodowe niskocisnieniowe (pasmo monochromatyczne 589 nm typowe zolto-pomaranczowe I najlatwiejsze w eliminacji), sodowe wysokocisnieniowe (niestety tu pasmo jest szerokie I przy tym trudniejsze w eliminacji) I rteciowe (swiatlo niebiesko-biale).

 

Niestety wysoki poziom zanieczeszczenia swietlnego jest trudny do eliminacji I najbardziej przeszkadza przy ogladaniu galaktyk. Tu najlepszym sposobem jest jazda pod ciemne niebo. W kazdym razie polecam np. Orion SkyGlow, tansza alternatywa od Lumicona. Lumicon jednak moze byc rowniez uzywany jako efektywny filtr niebieski do obserwacji Jowisza wiec wybor nalezy do Ciebie.

 

Pozdrawiam

Maciek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.