Skocz do zawartości

Nowa, w końcu


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Jednak wreszcie mi się udało! Dzięki zdjęciom, bo przez lornetkę ciężko dokonać odkrycia. Oto dowód - zdjęcie z 23 marca, gwiazdozbiór Rufa. najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu to Xi Pup, o jasności 3.3. mag. Na czerwono zaznaczyłem gwiazdę, której nie ma w katalogach Tycho, ani HST Guide Star Catalogue. Jej jasność oceniłem na około 10 mag. Jeśli ktoś myśli, że to dowcip, to proszę poszukać takiej jasnej gwiazdki w okolicy. Niestety nie miałem okazji sprawdzić jak przebiega ewolucja jej jasności, a o odkryciu zapomniałem...

 

Nowa.jpg

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje , na astro4 nie traktowali tej informacji jak zart . Ja nie mam wiedzy w tym zakresie :Boink: .

Choc dzis 1 kwietnia . :Beer:

 

Nie traktowali tej informacji jako żart? Chyba żartujesz :).

 

Oto moja odpowiedź z astro4u - "A ja akurat dzisiaj :) po przebudzeniu pomyślałem sobie, że już dosyć długo nie ma wiadomości o odkryciu jakiejś w miarę jasnej gwiazdy nowej. I gdy zobaczyłem ten wątek pomyślałem sobie, co za zbieg okoliczności, że pojawiła się dzisiaj :).

 

Szkoda, że to zdjęcie z 23 marca, gdyż obawiam się, że ubiegł Cię Henryku obserwator, który mieszka w miejscu o współrzędnych 65°44 i 20°91, a jego obserwatorium znajduje się na wysokości 111 m n.p.m. :)"

 

W takim razie zagadka. Jakie informacje o "nowej" zawarłem w ostatnim zdaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, i tak wszyscy wiedzą, ale wypada przedstawić oficjalne wyjaśnienie. Niestety nie jest to Nowa, a zwykła, być może zmienna półregularna gwiazda.

Jednak gdy zrobiłem to zdjęcie i zacząłem porównywać z CdC, zauważyłem brak gwiazdki. W pierwszej chwili nieźle się podnieciłem, że może jednak. Zwłaszcza, że w 2004 roku spóźniłem się z odkryciem Nowej w Rufie o jeden dzień. Sprawdziłem więc w katalogu HST GST - nie ma. Niestety wgrałem wtedy USNO i była tam bezczelnie gwiazdka o jasności około 12 mag... Co prawda wg oceny na zdjęciu jest nieco jaśniejsza, ale jest to czerwona gwiazdka, więc ma prawo, poza tym jak wspomniałem, może to być zmienna, chociaż w katalogu GCVS jej nie ma.

W każdym razie w Rufie warto za każdym razem sprawdzać zdjęcia, bo tam sporo gwiazdek wybucha ;). A nie robię to z super dokładnymi mapami, gdyż za dużo tam naciapane tych kropek i ciężko byłoby się zorientować na szybko co nie pasuje.

 

Tym razem mi się nie udało, ale za rok znowu spróbuję :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że to zdjęcie z 23 marca, gdyż obawiam się, że ubiegł Cię Henryku obserwator, który mieszka w miejscu o współrzędnych 65°44 i 20°91, a jego obserwatorium znajduje się na wysokości 111 m n.p.m. :)"

 

W takim razie zagadka. Jakie informacje o "nowej" zawarłem w ostatnim zdaniu?

 

I czas na rozszyfrowanie zagadki. Mój Guide 7 pokzuje wspomnianą gwiazdkę pod numerem (katalog GSC) 6544 2091 i podaje jej jasność - 11,1 mag. :)

 

Zbig. Gdyby to miały być ziemskie współrzędne geograficzne to określiłbym co jest długością, a co szerokością geograficzną i dodał literki N lub S oraz W lub E. Zresztą to i tak był tylko "prima aprilis" :)

 

A tak na poważnie, to czekamy na nową odkrytą przez Henryka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, myślałem nad tymi współrzędnymi, ale właśnie nie wiedziałem, na której półkuli szukać, więc odpuściłem :D. Nie wpadłem na pomysł, że to nieco inne współrzędne ;). No cóż, szare komórki się starzeją...

Dzięki za życzenia odkrycia Nowej i to nie tylko 1 kwietnia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.