Skocz do zawartości

Sky-Watcher (Synta) 80ED OTA PRO


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Rozczytałem się własnie na forum jakie to wspaniałe są te małe teleskopiki ED 80mm:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...8e08b7c021020e5

 

Aż chcę się to brać. Mam dwa pytania.

Czy ktoś z forumowiczów już oglądał niebo przez ten sprzęt podany w linku wyżej?

Co warta jest ta kątówka?

Jakie pole widzenia mają okulary LET? Co to jest za typ okularów?

 

Czy ten teleskop mozna posadzić na montażu AZ3 takim oto:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...8e08b7c021020e5

 

To znaczy czy do powiększenia 120X mozna będzie coś zaobserwować na tym montażu? Chodzi o drgania?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania o refraktor zobacz

Jest też trochę tekstów w archiwum forum, opcja "szukaj" - warto.

 

Qrczę, nie jestem pewien, czy link się wyświetla. Jak nie : chodzi o test refraktorów ED na www.astronoce.pl.

No i sorry, jakby co - nie jestem w te klocki za mocny (czyt. : ja nie sumas :D )

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci mogę poradzić jako poradzić po roku użytkowania podobnego, choć nie takiego samego sprzętu. Sprzęt raczej do fotografowania, obserwacji Księżyca i Jowisza.

Do DS zdecydowanie za ciemny. Jak na mój gust obrazy Marsa i Saturna też były za ciemne przy akceptowanych przeze mnie powiększeniach tj około 200X.

Oczywiście to moje zdanie inni mogą mieć odmienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to mialby byc Twoj podstawowy sprzet to troche maly.

Jako dodatek jest super, a do astrofoto doskonaly.

 

Do wizuala to niestety "tylko" 80mm, ale obrazy daje piekne.

 

Zadzwon do DO i spytaj o te okulary.

Wg mnie to po prostu Plossle z polem ok. 50st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest ED80 <2kzł

Te okularki jak mnie informowano, to plossle z trochę większym LER-em. X-cel to nie są z pewnością, może raczej coś w rodzaju ulepszonego E-lux'a celestrona. Takie coś w połowie drogi między tymi okularami. Kątówka to standardowy diagonal 2". Nie jest to dielektryczna kątówka WO, nie ma co marzyć :) Walizeczka aluminiowa z przegródkami z pianki. Nie mniej w tej cenie to i tak jest niezłe wyposażenie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o AZ3 to ja wlasnie mam taki montaz i jest on bardzo stabilny. Bez problemu mozna obserwowac przy powiekszeniach rzedu 200x chodz moim zdaniem opymalna jakosc obrazu jest gdzies kolo 190x.

 

Super katowki do tego teleskopu nie potrzeba, i tak za mala rozdzielczosc, aby gralo to role i straty jasnosci tez nie zauwazysz.

 

Sprawdz tylko, jak z kolimacja tego teleskopu. Wiele egzemplarzy ma bardzo slaba kolimacje i trzeba to poprawiac, a nie jest to latwe, poniewaz nie ma srub kolimacyjnych.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Sprawdz tylko, jak z kolimacja tego teleskopu. Wiele egzemplarzy ma bardzo slaba kolimacje i trzeba to poprawiac, a nie jest to latwe, poniewaz nie ma srub kolimacyjnych.

 

Pozdrawiam

Maciek

 

czyli rozbebeszanie na przekór gwarancji?

 

Pozdrawiam

również Maciek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o tego sky watchera 80 ED bo czytałem wiele opinii o pięknym obrazie jaki dają tego typu teleskopy.

Jednak sprzętem docelowym w moim wypadku będzie synta 1200/200, rozważałem przez chwilę ten refraktor ED jako sprzęt podstawowy, ale jest za drogi i ma za małą aperturę.

 

To co piszę Pirx o kolimacji tego teleskopu, czytałem też na innych forach, to znaczy że można się naciąć na nieskolimowany obiektyw, a śrub kolimacyjnych nie ma.

Czy to nie jest lekka przesada żeby sprzęt za 2000 zł był nieskolimowany. Człowiek który kupuje taki teleskop spodziewa się przecież super optyki a tu trafi mu się nieskolimowane dziadostwo.

To tak jakby kupić dobrej klasy rower, dajmy na to za 2500 do 3000 zł z ósemkowanymi kołami. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jednak jest. W tym teleskopie placisz przede wszystkim za szklo, pozostale podzespoly sa cojawyzej zadowalajacej jakosci. Wyciag jest w porzadku, wykonanie takie sobie (odbryski farby na tubie) i kolimacja jest w wiekszosci przypadkow daleka od idealu. Ja spedzilem jakies dwie godziny kolimujac ten teleskop. Oczywiscie zlamalem warunki gwarancji, (chociaz teleskop i tak kupilem uzywany) ale co tam jest objete gwarancja?

 

Skywatcher 80ED daje piekne obrazy, ale wykonaniem to wiele odbiega od TeleVue, Williams Optics, TMB i innych. Kosztuje przy tym jednak duzo mniej.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W foto sklepie mamy synte 80 mm ED w wersji pro ze wszystkimi dodatkami, to znaczy okularami, szukaczem , nasadką za 1974 zł . Cena atrakcyjna, ale do tego trzeba przynajmniej doliczyć montaż AZ3, bo przecież z ręki obserwować się nie da. Tak więc łącznie cena zestawu wyniesie 2300 zł.

Mamy wtedy bardzo mobilny sprzęt, krótka i lekka lunetka + montaż bez żadnych przeciwwag. Taki mobilny układ chyba ma sens. Chociaż nie mam pojęcia jak obserwuje się montażem azymutalnym przy powiększeniu 120X, bo to chyba jest trochę upierdliwe.

Zaczyna mnie naprawdę interesować ten teleskop, chociaż bardziej ciągnie mnie do synty 8. Może za rok można będzie kupić synte 100 mm ED za 2500, ceny lecą przecież na łeb na szyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie, McArti. To zależy jszcze od samochodu i ile pięter masz do pokonania. I nie o to chodzi, że np. Syntę 8" DA się załadowac do małego fiata [robiono juz to], tylko o to,że taka czynność + znoszenie po schodach to makabra przy regularnej obsłudze. Czasem te 15cm długości tubusa czy pare kg masy ma znaczenie. Dlatego ja docelowo np. nie kupie Synty, tylko przerobię na dobsa tube 200/1000, choc wychodzi to drożej. Powód? Mały fiat i 3-cie pietro bez windy. To pierwsze łatow zmienic, drugie gorzej... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upierdliwosc AZ3 to rzecz wzgledna. Dla mnie, uzytkownika Dobsona obserwacje przy 200x nie sa zadnym problemem. AZ3 ma mikroruchy.

 

No i właśnie takie informacje są dla mnie cenne, czyli z takiego montażu azymutalnego można w miare dobrze obserwować przy powiększeniu 200X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie takie informacje są dla mnie cenne, czyli z takiego montażu azymutalnego można w miare dobrze obserwować przy powiększeniu 200X.

Potwierdzam, ze obserwacje przy 200x tym sprzetem uzywajac okularu o polu 50 stopni sa nie tylko mozliwe, ale i bezproblemowe.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.