Skocz do zawartości

glupie pytanie, jak wlozyc noktowizor do wyciagu 1,25cala


kivirovi

Rekomendowane odpowiedzi

Podkreślam że to tylko informacje z drugiej ręki bo noktowizor nocą miałem w ręce tylko raz i to przez 10min.

Dawno temu kolega próbował zastosować noktowizor w systemie nadzoru i mówił że te tanie ruskie reagujące głównie na podczerwień w zestawieniu z bardziej złożoną optyką głupieją i dostaje się wtedy tylko jakieś zakłucenia (jak to opisał refleksy).

Tu napewno sprawdzi się bardziej zaawansowany noktowizor ze wzmacniaczem obrazu (foto powielaczem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysl jest prosty tylko czy to jest w ogole mozliwe, zeby przez telepa widziec w nocy dzieki zamontowaniu noktowizora obiekty nieswiecace.

Kto ma jakies pomysly prosze o wpis

Podłączyłem kiedyś noktowizor bezpośrednio do Uniwersała śr=150 f=900 bo jest wyposażony w przejściówkę na M42, obserwowałem M82 i plejady, w M82 było widać tyle samo szczegółów co gdyby patrzeć okiem przez ten teleskop i zasięg gwiazdowy taki sam, ale to była obserwacja z miasta 80 tys. mieszkańców.

 

Cudów niema oko ludzkie to najdoskonalszy przetwornik, łapie w nocy prawie wszystkie fotony jakie docierają z zakresu od zieleni do błękitu. Noktowizor zahacza jeszcze o czerwień i podczerwień, ale w tym wypadku pomarańczowe lampy sodowe i light pollution w mieście go załatwiły.

 

Noktowizor z teleskopem się nie sprawdzi, służy do czegoś innego, pozwala zebrać wszystkie fotony z obiektywu o średnicy 5cm i wtłoczyć je do maleńkiej źrenicy naszego oka bez zwiększania powiększenia obrazu, dzięki czemu mamy jasny obraz o dużym polu widzenia. Wygląda to niesamowicie, bez powiększenia widać gwiazdy ok. 9 mag. Ale obiektów mgławicowych nie da się odróżnić od gwiazd.

 

Ogólnie nie ma sensu podłączać noktowizora do obiektywu o światłosile mniejszej niż 1:2, w przypadku teleskopu Uniwersała światłosiła wynosiła 1:6, obraz był 9 razy ciemniejszy i noktowizor zdawał się w ogóle nie podbijać jasności.

Edytowane przez astroccd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod wątek. Jak myślicie czy przez coś takiego http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2a7af74e6fc6ece

było by widać pętle Barnarda ??

Bawiłem się podobnym z Marvazem w Bieszczadach i powiem tyle: do gwiazd w ogóle sie nie nadaje, widać tylko najjaśniejsze i to na czerwono. :blink:

Ale za to na nikogo nie wpadłem i żadnego montażu nie wywróciłem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysl jest prosty tylko czy to jest w ogole mozliwe, zeby przez telepa widziec w nocy dzieki zamontowaniu noktowizora obiekty nieswiecace.

Kto ma jakies pomysly prosze o wpis

O ile pamietam, na tankach T-55 montowali potworne reflektory z 'czarnym swiatlem' ktore podswietlaly teren podczerwienia po to wlasnie, zeby noktowizor mial co pokazywac.

Jak przeciwnik spojrzal przez noktowizor na taki reflektor IR to pewnie mu fotopowielacz eksplodowal! :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamietam, na tankach T-55 montowali potworne reflektory z 'czarnym swiatlem' ktore podswietlaly teren podczerwienia po to wlasnie, zeby noktowizor mial co pokazywac.

Jak przeciwnik spojrzal przez noktowizor na taki reflektor IR to pewnie mu fotopowielacz eksplodowal! :)

 

Zależy od typu noktowizora - aktywny lub pasywny. Aktywny wykorzystuje własne źródło IR do oświetlenia przedmiotu , pasywny - światło szczątkowe (np. od gwiazd, księżyca etc.). Do oglądania nieba raczej stosowałbym ten drugi typ, ale wyniki byłyby chyba słabe - w sprzedaży są noktowizory I generacji, gdzie wzmocnienie światła wynosci między 1.000 x a 3.000. Dodatkowo mają słabą rozdzielczość i zaśmiecają wzmocniony obraz własnym szumem.

Można skusić się na noktowizor II Gen. ale ten kosztuje już więcej (od 2.500 PLN) ale i zmocnienie ma rzędu 30.000 x.

Tyle tylko po co? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to po co?

zachodzi sloneczko na zb. Mietkowskim laduje 20tys. gesi, slychac tylko ge ge ge, a ja w mojej lunecie patrze sobie przez noktowizorek i widze kazda gaske.

O to po co. :banan:

 

Te okulary powyzej sa calkiem calkiem, III generacji, tylko zeby mozna przez to popatrzec :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to po co?

zachodzi sloneczko na zb. Mietkowskim laduje 20tys. gesi, slychac tylko ge ge ge, a ja w mojej lunecie patrze sobie przez noktowizorek i widze kazda gaske.

O to po co. :banan:

 

Te okulary powyzej sa calkiem calkiem, III generacji, tylko zeby mozna przez to popatrzec :(

 

O kolega z Wrocławia :-)

Zainwestuj w noktorwizor drugiej generacji. Jest lepszy, więc więcej i dalej zobaczysz. Jeśli nie będzie totalnej ciemni (jak w kopalni) to powinno być spoko. Jeśli chcesz to na priv. wyślę Ci namiary na gościa, od którego sam kupowałem sprzęt.

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.