Skocz do zawartości

Jaki sprzęt jest potrzebny?


Szymon Payras

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jaki sprzęt, dla początkującego jest dobry i w miare ma przystępną cenę. I co jeszcze jest potrzebne?

 

Podstawowym sprzętem dl początkującego są zdecydowanie jego oczy i obrotowa mapka nieba ;) Można do tego dorzucić jeszcze jakąś lorntekę np. 7x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli masz za sobą już obserwacje nieba przy pomocy oczu i lornetki to proponuje odpowiedzieć na pytana Hansa, a potem coś się dobierze(I przejrzyj jeszcze forum pod kontem teleskopów dla początkujących ,opcja "szukaj" może ułatwić ci sprawdzanie ).

 

 

Pozdrawiam

KamilM :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chęci bez tego pasja umiera i stoi kurzy się kawałek blachy i szkła w koncie piwnicy albo pokoju. :szczerbaty:

Wiec trzeba się zastanowić dobrze nad kupnem, bo za ciężkiego teleskopu nie będzie się chciało za daleko targać a za duży się na balkonie nie zmieści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku warto wybrać się gdzieś z dala od świateł miejskich, pod ciemne niebo z prostą mapką nieba i spróbować zlokalizować gwiazdozbiory.

Dla początkującego oberwatora najlepsza będzie(jak już wcześniej pisano) lornetka np. 7x50 - to dobry sprzęt za przystępną cene i zacznie poszerza możliwości.

Polecam również kupić księżkę np. ''Niebo poradnik uzytkownika'' (David Levy), albo ''Niebo na weekend'' (Przemysław Rudz).

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile chcesz wydac?

 

Skad bedziesz obserwowal?

 

Co lubisz obserwowac?

 

Jak czesto masz zamiar obserwowac?

 

Itd. itp.

 

Jak nie dasz tych odpowiedzi to nie mamy jak rozmiawiac.

 

Pozdrawiam.

 

 

Obserwuje niebo pod poznaniem za Suchym Lasem

 

Lubie obiekty które są godne zainteresowania

 

Każdej wolnej nocy jak pogoda dopisze

 

Lampy oswietleniowe mam w miare daleko od miejsca obserwacyjnego

 

To co jest nad naszymi głowami zawsze mnie interesowało

 

500-600zl Wg mnie powinno starczyć na początek :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500-600zl Wg mnie powinno starczyć na początek :rolleyes:

Też tak myślałem, całkiem niedawno. Zadawałem takie same pytania. Poczytaj forum, pogadaj z ludźmi. Moim zdaniem nie warto nic kupować za te pieniądze. Chyba, że nie masz absolutnie żadnych szans na dołożenie. Lepiej poczekaj. A jak nie... kup Skyluxa. Ale to i tak tylko półśrodek. Ja mam, ale odkładam.

Masz w Poznaniu do kogo się odezwać, więc zrób to. Później podejmij decyzję.

Powyższe tyczy się poważniejszego zainteresowania astro. Jak nie - kup cokolwiek. Przejrzyj giełdę forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem forum. Większość uważa że lepsze teleskopy zaczynaja sie powyżej lustra 140mm. Większość pisze że najlepiej poczekać z kupnem i uzbierać większą ilość odpowiedniej kwoty. Czy opłaca się zbudować własny teleskop. (Posiadam trochę wiedzy na temat konstrukcji). Proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem forum. Większość uważa że lepsze teleskopy zaczynaja sie powyżej lustra 140mm. Większość pisze że najlepiej poczekać z kupnem i uzbierać większą ilość odpowiedniej kwoty. Czy opłaca się zbudować własny teleskop. (Posiadam trochę wiedzy na temat konstrukcji). Proszę o odpowiedź

przy cenie 1099zł za N200/1200 budowa jest całkowicie nie opłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy cenie 1099zł za N200/1200 budowa jest całkowicie nie opłacalna.

Tzn. opłacalna byłaby przy naprawdę dużych średnicach lustra, pod warunkiem uzyskania dobrych cen dla dobrych jakościowo wszystkich podzespołów. Trudne, ale chyba możliwe. Tyle, że duże koszty.

No i jeszcze jedna możliwość: trafienie na jakąś wybitną okazję, to dla mniejszych apretur. Np. sukcesywne odkupowanie b. okazyjnych elementów na giełdzie i sklecanie w coś użytecznego. Ja coś tam odkupiłem, zobaczymy co mi wyjdzie :)

A te 1099 zł za Syntę 8" rzeczywiście zamyka dyskuję na temat sprzętu popularnego, przynajmniej dla pierwszego prawdziwego teleskopu. Zresztą można jeszcze taniej: 1074,95 zł w dfoto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.