Skocz do zawartości

odzwzorowanie merkatora


Kasia20

Rekomendowane odpowiedzi

Google Twoim przyjacielem:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=odwzor...aj+w+Google&lr=

Szczegóły i wzory przekształceń, np. tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Odwzorowanie_...B3wnok%C4%85tne

A tu jeszcze trochę o praktycznych aspektach takiego odwzorowania i poglądowy rysunek objaśniający, jak się takie mapy tworzy:

http://www.sailing.radzionkow.net/nav4.html

A w sprawie odwzorowań używanych przez GPS i zawiłości różnych układów odniesienia, błędów itp. polecam stronę o GPS znanego swego czasu polityka Tadeusza Syryjczyka:

http://www.syryjczyk.krakow.pl/turystyka_i_gps.htm

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google Twoim przyjacielem:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=odwzor...aj+w+Google&lr=

Szczegóły i wzory przekształceń, np. tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Odwzorowanie_...B3wnok%C4%85tne

A tu jeszcze trochę o praktycznych aspektach takiego odwzorowania i poglądowy rysunek objaśniający, jak się takie mapy tworzy:

http://www.sailing.radzionkow.net/nav4.html

Właśnie przeszukuje internet:) oczywiscie z goole. Tylko ze brakuje mi troszke praktycznych rzeczy nie tyle wzorów. Na mapce musze zaznaczyć jedynie 6 punktów odczytanych z GPS, których pozycja różni się minimalnie a wiec o tysięczne części stopnia.. I nie wiem jak sie za to zabrac mimo wyliczyczeń nie będzie widać rónicy w odległościach między równoleżnikami a południkami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ właśnie nie ma niczego bardziej praktycznego niż wzory :D

A tak na poważnie, to ja zwykle oglądam mapki z rozłożeniem punktów w samym GPS-ie, albo ustawiam sposób wyświetlania położenia w postaci współrzędnych prostokątnych. Wtedy możesz je wstawić bezpośrednio na papier jako "x" i "y". Nie pytaj tylko, jak się te współrzędne w GPS-ie ustawia, bo robię to jakoś na czuja i nie potrafię objaśnić.

PS. W Twoim przypadku (bardzo niewielkiej odległości między punktami) nie bawiłbym się w odwzorowanie Merkatora, tylko założył, że można to bezpośrednio przeliczyć na odległości - zgodnie z przelicznikami, które już gdzieś podawałem - i naniósł na układ współrzędnych prostokątnych i już. Jeden punkt przyjmij za początek układu współrzędnych, a różnice długości i szerokości geograficznej między nim i pozostałymi, wyrażone w metrach, będą współrzędnymi prostokątnymi tych punktów.

Dodam jeszcze może, że tysięczne części stopnia, to nie jest tak mało, jak mogłoby się wydawać. Jedna tysięczna stopnia w szerokości geograficznej to około 110 m. Jeśli więc masz tych tysięcznych trochę więcej, to już wyjdą konkretne odległości między punktami. Ale i tak błędy tak przeliczanych współrzędnych nie są, moim zdaniem, warte przeliczania na odwzorowanie Merkatora.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moj wymysł tylko profesora na uczelni:) i tez mi sei wydawało to bez sensu ale.. :) zrobiłam mapke własnie dzięki Twoim przelicznikom za ktore jeszcze raz dziekuje ale profesor zazyczył sobie odwzorowanie wiec co ja moge:)

PS przy tym przeliczaniu przy wysokości bierze się cosinus kąta fi tylko pytanie kąt fi to średnia szerokości czy też suma danej szerokości i średniej z szeokości dzielona na 2. Spotkałam sie z dwoma wersjami i nie wiem ktora prawidłowa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moj wymysł tylko profesora na uczelni:) i tez mi sei wydawało to bez sensu ale.. :) zrobiłam mapke własnie dzięki Twoim przelicznikom za ktore jeszcze raz dziekuje ale profesor zazyczył sobie odwzorowanie wiec co ja moge:)

PS przy tym przeliczaniu przy wysokości bierze się cosinus kąta fi tylko pytanie kąt fi to średnia szerokości czy też suma danej szerokości i średniej z szeokości dzielona na 2. Spotkałam sie z dwoma wersjami i nie wiem ktora prawidłowa:)

A więc nie chodzi tu o praktyczne narysowanie planu na własny użytek, tylko o zadanie z uczelni. Myślę, że powinnaś popytać kogoś z Twojej grupy, jak to dokładnie powinno wyglądać. W tej sytuacji wzory z wikipedii i moje rady są średnio przydatne. Zresztą, to wszystko były szacunkowe dane, a profesor może będzie żądał dokładnych wartości. I tu zaczynają się schody, bo na przykład długość 1 stopnia południka ziemskiego ma inną wartość na różnych szerokościach geograficznych. A więc dochodzą dodatkowe poprawki itd.

Nie wiem dlaczego piszesz o przeliczaniu wysokości? Ja podawałem przeliczniki na długość i szerokość geograficzną i te przeliczniki z cosinusem szerokości są dla długości geograficznej, a nie dla wysokości. I znowu ten sam problem. Na użytek własny nie ma wielkiego błędu czy będzie to wartość średnia szerokości czy trochę inna, ale niewiele się różniąca. Różnice z całą pewnością będą poniżej błędu pomiaru. Ale pewnie profesor chce, żeby było jak trzeba.

Moja rada jest taka - zorientuj się na uczelni, jak to zadanie powinno zostać wykonane. Popytaj kolegów, sprawdź w skrypcie, poprzeglądaj notatki z wykładów. I na pewno będzie prościej i bardziej "po linii" profesora, niż jak będziesz chciała samodzielnie wymyślać metodę.

Zresztą z odwzorowaniem Merkatora też nie jest taka prosta sprawa, jak ze wzorów w wikipedii wynika. Musi być wybrany konkretny południk środkowy takiej mapy, miejsce styczności mapy albo przecięcia z powierzchnią Ziemi itd. Rzadko odwzorowania Merkatora dla średnich szerokości geograficznych są proste, częściej skośne i to sieczne, a nie styczne. Problemów mnóstwo i najprościej znaleźć odpowiedź na wykładach i postąpić według oczekiwanego przez profesora schematu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje serdecznie za odpowiedz zgadzam sie z Toba w zupełności. Metrologia jest przedmiotem wogole nie zwiazanym z moim kierunkiem studiow.. stąd tez nie za bardzo sie w tym wszytskim orientuje nie pokrywa sie to rowniez z moimi zainteresowaniami. Niestety profesor nie za bardzo nam to przyblizył jedyna wytyczna to wykonac mapke sytuacyjna z rzucona nazwa odwzorowanie merkatora.. i nic wiecej.. stąd też bark mi pomysłu na wykonanie zadania a co najważniejsze wiedzy na ten temat.

PS powiedzmy ze ta wysokość to przejęzyczenie sie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.