Skocz do zawartości

Lirydy 2006


mario2005

Rekomendowane odpowiedzi

Mieliśmy maksimum Lirydów, aby nikt nie marudził że tylko zagraniczne zdjęcia, proszę - poniżej rodzime fotki do wglądu:

Złapane przez sieć PFN stacja Kobiernice:

Liryd z nocy 22/23-04-2006 godz. 00:44:12 UT wyceniony na -3,6mag

Liryd z nocy 22/23-04-2006 godz. 21:48:05 UT wyceniony na -1,4mag

 

Obserwować, bo meteory jak rzeka, są niepowtarzalne.

 

pzdr

mariusz

214805.jpg

004412.jpg

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie:)

ale niektórzy nie mają jak i gdzie obserwować :(

 

Najbardziej ekscytujące są obserwacje na żywo. Wystarczy tylko wyjść pod rozgwieżdżone niebo i podnieść wzrok wystarczająco wysoko. :D

Ludzkie oko to najpiękniejszy twór optyki który w połączeniu z fenomenem jakim jest nasz mózg daje nam niezapomniane przeżycia.

Niezapomniane, pod warunkiem że znajdziemy czas aby się o nie postarać.

 

ps. A widzę że oczy masz wyjątkowe.....

 

:astro:

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem jakiegoś pecha, obserwacje prowadziłem w pojedynke z okolic Kamienia, praktycznie przez większą część nocy..i nic. Kilka słabych meteorów.

I tu tkwi urok takich obserwacji i ulotność zjawiska..wystarczy na moment odwrócić wzrok..

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyczny obraz meteoru ma swoje uroki ale potrafi zamaskować wiele subtelności.

 

Zobaczcie sami jakie (chodzi mi głównie o tego Liryda z 00:44:12UT), piękne co nie :D

 

Z analizy ruchomego obrazu widać że musiało to być piękne zjawisko. Gify są złożone dla 10fps aby pokazać szczegół, rzeczywisty obraz byłby około 2,5 raza szybszy.

Rozbłysk trwał 0,36s, ślad który pozostał po tym meteorze nie został zarejstrowany do końca (automatyka zakończyła ekspozycję 0,4s po kulminacji zjawiska)

 

Patrząc na otaczające gwiazdy widać że szacowana jasność -3,6mag jest zaniżona w stosunku do rzeczywistej. Myślę że już w najbliższym czasie będziemy wiedzieli dokładniej jak jasny był "Liryd_004412".

 

ps. Ustrzelił nam Małą Niedźwiedzicę :D

 

Wybaczcie ale animacje będą wysłane w nocy bo obecnie transfer mam taki jakbym morsem nadawał.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo postepu techniki, shutterow, kamer i innych wynalazkow obserwacje wizualne sa nadal jedyna w pelni powtarzalna, ustandaryzowana metoda wyznaczania aktywnosci roju meteorowego. Kazda kamera jest w jakis sposob inna, ma inna czulosc, obiektyw moze miec dystorsje, winietowanie, kazdy system ma swoja osobna charakterystyke. Tymczasem od 150 lat meteory sa regularnie obserwowane golym okiem a oczy z grubsza kazdy ma podobne (tu zgodze sie z mario, niektorzy ludzie maja ladniejsze :D). Wyniki obserwacji wizualnych choc obarczone roznymi bledami ludzkiego postrzegania potrafia dac jednoznaczna odpowiedz na temat aktywnosci roju ktora jest wyrazona przez bliski ludzkiej wyobrazni wskaznik ZHR. Poza tym takie noce sam na sam z niebem sa poprostu piekne.. Wiec nie zapominac o tym, robic uzytek i z oczu :)

 

A teraz prosba

 

Jesli ktos wykonal w ostatnich dniach jakies obserwacje wizualne lirydow (takie jak trzeba, z wyznaczaniem lm,f itd ) niech przesle zliczenia do IMO za posrednictwem

http://www.imo.net/visual/report/electroni...distributions=2

 

Prawdopodobnie w nas ostatnia nadzieja jesli chodzi o material na porzadna analize aktywnosci. Europa zachodnia miala niz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyczny obraz meteoru ma swoje uroki ale potrafi zamaskować wiele subtelności.

 

Zobaczcie sami jakie (chodzi mi głównie o tego Liryda z 00:44:12UT), piękne co nie :D

 

Z analizy ruchomego obrazu widać że musiało to być piękne zjawisko. Gify są złożone dla 10fps aby pokazać szczegół, rzeczywisty obraz byłby około 2,5 raza szybszy.

Rozbłysk trwał 0,36s, ślad który pozostał po tym meteorze nie został zarejstrowany do końca (automatyka zakończyła ekspozycję 0,4s po kulminacji zjawiska)

 

Patrząc na otaczające gwiazdy widać że szacowana jasność -3,6mag jest zaniżona w stosunku do rzeczywistej. Myślę że już w najbliższym czasie będziemy wiedzieli dokładniej jak jasny był "Liryd_004412".

 

ps. Ustrzelił nam Małą Niedźwiedzicę :D

 

Wybaczcie ale animacje będą wysłane w nocy bo obecnie transfer mam taki jakbym morsem nadawał.

 

Wreszcie są obiecane animacje, w obu przypadkach jest to crop pełnej klatki.

Górny to ten z godz. 00:44:12 UT a dolny 21:48:05 UT.

 

pzdr

Mariusz

Lyr004412.gif

Lyr214805.gif

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Trochę na inny temat:

gdzie zgłosić zaobserwowane zjawisko jasnego meteoru?

 

no najlepiej właśnie tu, na forum :)

 

chyba, że wolisz drogę "urzędową" :szczerbaty: to bardzo proszę:

 

post-662-1144966956.jpg

 

Pracownia Komet i Meteorów

Obserwatorium Astronomiczne

Uniwersytetu Warszawskiego

Al. Ujazdowskie 4

00-478 Warszawa

 

Adres e-mail: pkim@WYTNIJ_TOpkim.org

Strona: http://www.pkim.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.